Недовідставка Резнікова - що це було і до чого тут Укроборонпром

Читать на русском

Віталій Кулик вважає, що цей скандал не на користь Україні

Читать на русском
Недовідставка Резнікова - що це було і до чого тут Укроборонпром
Міністр оборони України Олексій Резніков

Віталій Кулик вважає, що цей скандал не на користь Україні

Україна продовжує обговорювати проанансовану, але не справдившуюся відставку міністра оборони Олексія Резнікова на тлі гучних корупційних скандалів. Що це було? російське ІПСО чи політичний кризис всередині країни? Політичний експерт, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик вбачає причиною цього скандалу намагання Резнікова ліквідувати Укроборонпром та зусилля завадити цьому з боку лобістів цієї організації.

 

Віталій Кулик вважає, що спроба відставки Міністра оборони була спланованою атакою на Олексія Резнікова, що мала під собою низку причин. Одна з них - позиція частини “Зеленої команди”, яка вважає, що треба “стреножити” Резнікова і не допустити його вплив на можливу зміну керівництва Укроборонпрому.

“Деякі з цих людей близькі до Банкової. Цим і визначалось мовчання тих, хто був направлений з Банкової до Мінистерства оборони, щоб опікуватись публічними комунікаціями. Ці люди вміють робити свою роботу. Але під час корупційних скандалів зберігали мовчання. Тут я, в першу чергу, маю на увазі Ганну Маляр, заступника міністра по стратегічним комунікаціям”, - каже Віталій Кулик.

Що таке Укроборонпром?

Державний концерн «Укроборонпром» є стратегічним виробником озброєння та військової техніки в Україні. Концерн об’єднує державні унітарні підприємства, у тому числі казенні підприємства, а також господарські товариства у стратегічних галузях оборонної промисловості держави”, - пише про себе організація на власному сайті.

ДК «Укроборонопром» був створений у результаті адміністративної реформи 2010 року відповідно до Указу президента України Віктора Януковича, низки постанов Кабінету Міністрів України 2010 та 2011 року. У 2012 році був прийнятий закон “Про особливості управління об'єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі”.

На сайті Укроборонпрома його місія називається як: забезпечення потреб сил оборони та безпеки України у сучасному та якісному озброєнні, військовій та спеціальній техніці.
Віталій Кулик з цим категорично не згоден.

“Укроборонпром було створено за часів Януковича як надбудову над військово-промисловим комплексом для крадіжки воєнних секретів та технічної документації з метою передачі росії, а також для отримання надприбутків на оборонці, - каже експерт, - Ця структура нічого не створює. Вона адмініструє конкретні підприємства та виставляє їм умови про “членські внески” на утримання апарату адміністрування. Зарплати і премії в цій організації виміряються в мільйонах гривень. Там теплі місця, які захищає частина “соросят”. Користі для країни від цієї структури я не бачу. А бачу конфлікти, такі як з КБ “Луч”, під час активної фази бойових дій. Я розумію спроби попереднього керівництва Міністерства стратегічної промисловості, нинішнього керівництва Міноборони поставити крапку в існуванні Укроборонпрому. Зобов’язанням України перед західними партнерами була ліквідація цієї структури. Я би не виносив все це в публічний ефір, якби Укроборонпром не фігурував як частина конфлікту навколо Міністерства оборони”.

Віталій Кулик наголошує, що до Резнікова у багатьох високопосадовців було бажання поставити крапку в існуванні Укроборонпрома. Всі вони відразу отримували потужну атаку від людей, які хотіли зберегти статус кво.

“Що хорошо працює в Укроборонпромі, так це прес-служба. Вона працює краще, ніж прес-служби Міністерства оборони та навіть Офіса президента”, - зазначає експерт.

Хто може поставити крапку в цьому конфлікті?

“На мій погляд, наразі вирішити це питання може лише президент. Зеленський наразі сконцентрував достатній ресурс для цього. Йому будуть заважати лобісти цієї структури, які мають відношення, наприклад, до керівництва парламентською фракцією “Слуг народу”, або мають посади в офісі президента. Тож Зеленському варто поставити питання своїм “любим друзям” щодо причин захисту цієї структури. Можливо, ми чогось не знаємо, а Укроборонпром робить важливі для України речі. Так чи інакше, Зеленському варто не повторювати помилок Ющенка. Нагадаю, що коли загострились конфлікти в його оточенні, третій президент намагався посадити їх за один стіл та помирити. Це не призвело ні до чого хорошого. В такій ситуації голова держави держави має проявити політичну волю”, - каже Віталій Кулик.

На думку експерта, спроможність Зеленського попрощатися з людьми зі свого найближчого оточення ми всі побачили на прикладах несподіваного звільнення заступника голови Офіса президента Кирила Тимошенка та виключення з партії “Слуга народа” народного депутата Миколи Тищенка.

Що означає для України відставка Резнікова?

За словами Віталія Кулика, більшість дипломатів, які працюють в Україні, висловили здивування готовністю Банкової так швидко здати Рєзнікова. З ним у західних партнерів встановлені робочі стосунки. І цей скандал разом з розмовами про можливу відставку ускладнили можливість Олексія Резнікова вести переговори про воєнну допомогу Україні.

“Резніков перед великими переговорами стреножений. Він під загрозою відставки. Як з цієї позиції він може давати якісь гарантії? Я сподіваюсь, на Банковій розуміють цю проблему і в кінці кінців її знімуть”, - каже Віталій Кулик.

Що робити, щоб уникати таких проблем у майбутньому?

Віталій Кулик вважає, що медійні та апаратні атаки на Резнікова ще будуть. Тому дуже важливо вибудувати варіанти відповіді на них. Адже такого роду скандали негативно сприймаються і суспільством, і військами. З корупцією необхідно боротися. І робити закупівлі максимально відкритими. До речі, саме про це казав на своїй прес-конференції і сам Резніков.

 

“На жаль, нинішнє керівництво України іноді нагадує керівництво часів УНР, яке у внутрішній боротьбі збивало ефективних діячів. Я сподіваюсь, що нинішні українські високопосадовці хоч побіжно читали підручник історії України. І не допустять повторення помилок сторічної давнини”, - каже Віталій Кулик.

Хронологія подій

5 січня голова фракції “Слуга народа” Давид Арахамія проаносував у своєму Telegram-каналі, що Олексій Резніков переводиться на посаду Міністра з питань стратегічних галузей промисловості для посилення військово-промислового співробітництва, а Генерал-майор Кирило Буданов очолить Міністерство оборони. Цю інформацію почали транслювати і інші нардепи. Щоправда, зранку 6 лютого Давид Арахамія змінив свою думку та написав: “Кадрові зміни в сфері оборони протягом цього тижня не відбудуться”. Народний депутат Ярослав Железняк пояснив, що поставити на посаду міністра оборони Буданова неможливо за законом.
Перед розмовами про можливу відставку голови Міноборони у відомстві пролунали потужні корупційні скандали. Наприкінці січня газета "Дзеркало тижня" опублікувала статтю, де повідомлялося про завищення закупівельних цін на продукти харчування для військовослужбовців. Резніков назвав це "штучною інформаційною атакою під вигаданим приводом". Він пояснив завищені ціни на продукти, зокрема на курячі яйця, помилкою при підготовці контрактів.
Проте заступника міністра В'ячеслава Шаповалова та голову профільного департаменту міноборони Богдана Хмельницького, які відповідали за цей напрямок, було звільнено з посад. Українські правоохоронці також повідомили їм про підозру у зловживаннях, а суд заарештував їх на 60 діб.
Крім того, було звільнено начальника департаменту військово-технічної політики, розвитку озброєнь та військової техніки міністерства оборони Олександра Лієва. До цього глава "Центру протидії корупції" Віталій Шабунін розповсюдив дані про те, що Лієв нібито підтримував незаконний сепаратистський "референдум" у Криму у березні 2014 року. Сам чиновник назвав ці дані брехнею. Пізніше “Українська правда”, яка опублікувала фейк про нібито наявний у Олександра Лієва російський паспорт, вибачилась. А Комісія з журналістсько етики винесла виданню «Українська правда» і авторам Альоні Мазуренко і Михайлу Ткачу публічний осуд.
Ще один гучний скандал стосувався знайдених під диваном одного з чиновників Міноборони великих сум готівки. Видання "Українська правда" опублікувало відео обшуків, які відбувалися у колишнього заступника міністра оборони Олександра Миронюка. Особливість цієї гучної історії полягає в тому, що обшук, результати якого опублікували журналісти, проводився ще у серпні 2022 року. Сам Миронюк звільнився з МО у 2021 році. Але це відео було опубліковано взимку 2023 року.
Як повідомляється, обшук був пов’язаний з розслідуванням можливого шахрайства при закупівлі в армії, одним із фігурантів якого є тепер вже ексначальник профільного департаменту Міністерства оборони Богдан Хмельницький.

Як раніше повідомляв Інформатор, СБУ співробітники викрили колаборанта з Укроборонпрому, який працював на окупантів.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.