Не вірте фільмам: як насправді врятуватися із сипучих пісків – відео

Фільми 80-х та 90-х дуже прикрасили їх небезпечність

Зибучі піски та рука
Не турбуйтеся про зибучі піски більше, ніж потрібно

Фільми 80-х та 90-х показали безліч сцен про небезпеку сипучих, або хітких пісків. Проте вчені вважають, що насправді вони не такі страшні, як нас переконували весь цей час.

Проте, цей пісок - реальна річ, і, безумовно, до неї слід ставитися серйозно. За даними Slate, майже в 3 відсотках фільмів 1960-х років персонажі тонули в багнюці, в глині, що сочиться або в сипучих пісках. У 1980-х приблизно в 1 з 75 нових фільмів був використан пісок. Але останнім часом інтерес до сипучих пісків у кінематографі пройшов.

Що таке сипучі піски?

Сипучі піски є каламутним розчином піску, який змішується з певною кількістю води, утворюючи поверхню, що нагадує тверде тіло, але веде себе, як надтонка рідина. Найчастіше сипучі піски можна зустріти біля водойм, наприклад, на берегах річок або пляжах. 

Дослідники відзначають, що сипучі піски можуть діяти як неньютонівська рідина: будь-яка прикладена напруга призведе до зменшення його в'язкості, що здається, і ефективного перетворення його в твердий стан. Теоретично це означає, що ви зможете перебігти річку та не потонути. З іншого боку, будь-яка спроба висмикнути кінцівку з сипучого піску також призведе до її схоплювання та надання їй властивостей твердого тіла.

Чи зможе людина повністю поринути у сипучі піски?

Експеримент голландських учених у 2005 році показав, що щільність людей складає приблизно половину сипучого піску - це означає, що технічно вони повинні плавати на сипучих пісках за умови, що вони не опираються і не закопуються. Дослідники також виявили, що якщо людині все ж таки не пощастило опинитися в хиткіх пісках, їй слід якнайшвидше скинути всі свої речі - наприклад, рюкзак та інше.

"Будь-яка жертва опиниться на половину у хиткіх пісках, але ризику бути затягнутим під поверхню не буде", - зазначають дослідники.

Чим небезпечний сипучий пісок?

На жаль, жодні офіційні органи не збирають статистики про кількість смертей від сипучих пісків - це тому, що подібні випадки надзвичайно рідкісні. Однак можуть статися й інші проблеми: у більшості випадків зі смертельним наслідком, пов'язаним із сипучими пісками, люди застряють у землі та гинуть від інших факторів, таких як зневоднення, переохолодження або утоплення внаслідок припливів.

Як врятуватися

Якщо ви застрягли у хиткіх пісках, є кілька речей, які ви можете зробити, щоб полегшити ситуацію, а саме:

  • не панікуйте;
  • не ворушіться;
  • відкиньтеся назад і спробуйте зайняти якомога більше площі.

Теоретично це допоможе вам триматися на поверхні, а не падати. Ви також можете обережно похитувати ногами, що може призвести до попадання більшої кількості води в осад та його розрідження. Але краще якнайшвидше знайти зовнішню допомогу: час має вирішальне значення, тому дійте швидко та спокійно. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube