Лідери провідних країн Світу занепокоєні, але не збираються йти на поступки
На тлі успішного контрнаступу ЗСУ в кремлі вирішили терміново проводити «референдуми» про приєднання до росії на територіях, над якими москві ще вдається зберігати контроль. 21 вересня президент росії володимир путін оголосив, що підтримує «ініціативу» представників окупаційних адміністрацій. Оголосивши часткову мобілізацію, кремль має намір залучити на війну 300 000 резервістів. Путін вдався до погроз, натякнувши Заходу, що готовий використати ядерну зброю для “захисту” росії, у тому числі й «новоприєднаних» територій. Як на це зреагували світові лідери?
На тлі цієї події з’явилася низка заяв світових лідерів щодо неприпустимості дій москви. Reuters пише, що на Генасамблеї ООН, яка відбувається в Нью-Йорку Прем’єр-міністр Японії Фуміо Кішіда засудив агресію кремля та ядерний шантаж.
“Загроза ядерної зброї,... не кажучи вже про її використання, є серйозною загрозою миру та безпеці міжнародного співтовариства, і ніколи не буде прийнятною”, — заявив політик.
Президент США Джо Байден у своїй промові засудив дії рф: “Постійний член Ради безпеки ООН вторгся до сусідньої країни. Росія безсоромно порушила основи Статуту ООН, чітку заборону завоювання сусідньої країни”. Він також назвав референдуми “бутафорськими”.
Bloomberg повідомляє, що канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що кремль “не може виграти цю злочинну війну”. На думку Шольца, путін неправильно оцінив ситуацію із самого початку й недооцінив як дух опору українців, так і рішучість і єдність друзів України. З подібними заявами виступив і президент Франції Емануель Макрон.
У Європейському Союзі звинувачують президента росії в ядерній авантюрі й заявляють про необхідність нарощення тиску міжнародного співтовариства, пише Reuters.
Міністр закордонних справ Латвії Едгар Ринкевич написав у Twitter, що рф так само небезпечна для Європи та світу, як і нацистська Німеччина в минулому столітті. А очільник МЗС Естонії Урмас Рейнсалу вважає дії путіна за “відчайдушний, панічний і дурний крок” і заявив про підтримку України.
Генсек НАТО Йенс Столтенберг в інтерв’ю Reuters вважає, що мобілізація додаткових військ призведе до ескалації конфлікту, але не допоможе виграти війну. Погроза ж застосувати ядерну зброю була небезпечною та безрозсудною риторикою. Дії путіна продемонстрували, що російські війська погано оснащені, не мають належного командування та контролю.
Схоже, риторика кремля непокоїть і його союзників. Міністр закордонних справ Китаю Ван Веньбінь закликав Україну та росію “взяти участь у діалозі та консультаціях і знайти спосіб розв’язувати питання безпеки всіх сторін”, повідомляє Sky News. Пекін заявив, що його позиція щодо суверенної цілісності України послідовна та зрозуміла. У такий спосіб, з одного боку, Китай підтримує бажання росії отримати переговори на вигідних умовах, а з іншого — цю заяву можна розцінювати й на користь України.
У міністерки закордонних справ Британії Джилліан Кіган промова президента росії путіна викликала занепокоєння. Вона закликає ставитися до погроз, серйозно, пише Reuters.
У разі прийняття рішення про використання тактичної ядерної зброї, пише Politiko, путін має кілька варіантів дій. Ядерний удар може бути нанесено по відносно безлюдним територіям, такий собі “попереджувальний постріл”. В іншому варіанті росія обере мішенню якесь з’єднання військ ЗСУ. І насамкінець, москва може вдарити по одному з великих міст, аби зламати бойовий дух українців.
Однак президент України Володимир Зеленський заявив в інтерв’ю виданню Bild, що сумнівається в тому, що росія застосує ядерну зброю, оскільки це викличе жорстку міжнародну реакцію. Він також запевнив, що й надалі Україна діятиме згідно зі своїми планами та звільнятиме територію.
“Я не думаю, що світ дозволить йому використати цю зброю… Завтра путін може сказати: “Окрім України, ми хочемо ще частину Польщі, інакше ми застосуємо ядерну зброю”. Ми не можемо йти на ці компроміси”, — повідомив український президент. Крім того, подібну стратегію можуть узяти на озброєння й інші геополітичні гравці, наприклад, Китай чи Північна Корея.
Колишній міністр закордонних справ та прем’єр-міністр Швеції Карл Більдт написав в Twitter: “Якщо путін хоч колись застосує ядерну зброю, це точно викличе злість усього світу та пришвидшить падіння його та його режиму”.
Нагадаємо, у своєму зверненні 21 вересня (якого чекали ще напередодні) путін оголосив про часткову мобілізацію у рф. Росіяни сприйняли звістку дуже нервово. Про це свідчать заклики до акцій протесту, пошукові запити у Google та падіння фондового ринку.
Про те, що пропонує США стосовно реформи Радбезу ООН та чому зараз це важливо, Інформатор писав тут. А як західні країни планують реформувати ООН - тут.
Богдан Зосимчук