Китай та росія: газ, нафта та рф як майбутня економічна колонія КНР

Читать на русском

Путін прагне втягнути Китай у військовий конфлікт

Читать на русском
Китай та росія: газ, нафта та рф як майбутня економічна колонія КНР

Путін прагне втягнути Китай у військовий конфлікт

Відносини Китаю та росії взаємовигідні. Таку думку висловив науковий співробітник Henry Jackson Society Даррен Спінк під час міжнародного круглого столу щодо аналізу економічного впливу КНР на Європу. До того ж, країни перебувають і взаємозалежності. Щоправда, інші експерти вважають, що цей союз може бути небезпечним для російської федерації.

Як економічний союз двох країн впливає на ситуацію в Україні та чим загрожує росії, аналізував Інформатор

Як Китай підтримує росію? 

Загалом офіційна позиція Китаю щодо війни, яку розв’язала росія в Україні, - нейтралітет. КНР закликає сторони сісти за стіл перемовин та відкрито не виступає на боці російської федерації. Водночас російська пропагандистська машина з 24 лютого 2022 року активно розповідає про зміну світового упорядкування, де росія разом з Китаєм та Індією будуть домінувати над США. 

Китайський політолог Міньсінь Пей характеризує цю підтримку наступним чином: путін прагне втягнути Китай у військовий конфлікт, але Китай намагається надавати підтримку рф без прямої участі у конфлікті та не перетинаючи «червоні лінії» США. 

«З точки зору національних інтересів, росія і Китай сьогодні тісніші, ніж будь-коли після закінчення холодної війни. Їхні стосунки почалися як шлюб за розрахунком; кожна країна бачила тактичні вигоди від хороших зв’язків, хоча їм бракувало глибокої стратегічної довіри. Однак останніми роками, коли їхні стосунки із Заходом під проводом США ставали все більш ворожими, ця пара [росія та Китай] перетворилася на шлюб за необхідністю. Тільки тісне стратегічне узгодження може зменшити їх взаємну вразливість», - пояснює свою думку Міньсінь Пей. 

Навіщо росія Китаю?

Китай, згідно досліджень американського економіста Даніеля Єргіна, на сьогодні найбільший імпортер нафти у світі. А після анексії Криму російською федерацією та впровадження економічних санкцій проти агресора, росія швидко підписала купу газових та нафтових контрактів з Китаєм. У підсумку КНР опинилася у ще більшій залежності від росії. 

«Отже, сьогодні Китай імпортує 75% своєї нафти. І вони вважають це величезною проблемою безпеки. І вони об’їхали весь світ, щоб спробувати диверсифікувати свої джерела. І це одна з основ відносин між путіним і Сі, Китаєм і росією. Тому що росія є одним із головних постачальників Китаю, поряд із Близьким Сходом та іншими країнами Азії та Африки. Але вони вважають це стратегічною вразливістю. Насправді, незважаючи на те, що американо-китайські відносини перебувають у досить хиткому стані, Китай підписує довгострокові контракти на купівлю американського L.N.G. як частину їхньої стратегії диверсифікації», - пояснює Деніел Єргін. 

Проте, слід враховувати і те, що у росії на цьому ринку є конкурент. Через введенні санкції Ірану і росії доводиться дедалі більше знижувати ціни на нафту в боротьбі за ринок Китаю. У Ірану немає виходу, оскільки саме КНР вже тривалий час залишається єдиним великим ринком збуту для країни. 

Росія - майбутня економічна колонія Китаю

Історія відносин Китаю та росії цікава ще й через те, що рф в особі путіна просто одержима відновленням якоїсь примарної імперії. Покрокова стратегія сучасної росії, яку свого часу аналізував радник міністра внутрішніх справ Вадим Денисенко, виглядає так: повернення умовного Радянського союзу як проміжна модель для рф та фіналізація державотворення на рівні Російської імперії. Проте на практиці експерти прогнозують дещо інший для росії розклад. 

«До цієї війни росія мала шанс не стати економічною колонією Китаю. Путін сказав, що майбутнє за Азією, і ми, тобто росія, повинні переорієнтуватися на Азію. Він розглядає Європу та Сполучені Штати як... він називає їх декадентськими країнами, що вони скочуються вниз і що майбутнє за Азією. А це насправді означає Китай. Для Китаю росія важлива стратегічно, бо вони мають довгий кордон, а ще росія важлива як джерело сировини. Але економічно торгівля Китаю зі США набагато важливіша», - пояснює Деніел Єргін. 

Також Єргін наголошує, що насправді економічні зв’язки США та Китаю навіть зараз набагато глибші, ніж здається. А от росія опинилася у скрутному становищі, коли весь світ поступово відмовляється від нафтопродуктів рф, Китай має змогу отримувати їх з шаленою знижкою. Проте не слід забувати, що КНР теж планує переходити на альтернативні джерела енергії, тому поволі і цей ринок збуту для росії закриється.  

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.