Москва прийняла рішення заборонити експорт російської сирої нафти країнам, які підтримують граничні ціни на нафту.
План Євросоюзу та G7 зі зменшення фінансових надходжень, попри всю критику, показує гарні результати, що примушує російських нафтовиробників і далі знижувати ціни та скорочувати виробництво. Ефект падіння триватиме й надалі, пояснюють експерти
У вівторок 27 грудня вождь росіян володимир путін підписав указ, згідно з яким країнам, які підтримують встановлений Заходом максимум закупівельних цін на російську нафту не зможуть її купувати. Обмеження на експорт російської нафти почне діяти з 1 лютого й триватиме по липень 2023 року, повідомляє Bloomberg.
Обмеження стосується як юридичних, так і фізичних осіб, «які прямо чи опосередковано використовують механізм встановлення граничної ціни». У деяких випадках, можуть бути зроблені винятки, для ухвалення яких знадобиться спеціальне рішення президента рф.
Навряд чи це суттєво позначиться на ринку, адже зараз ціна на російську нафту наближається 60 доларів за барель, що навіть нижче встановленого Заходом мінімуму. Це означає, що торгівля триватиме й далі, незалежно від того чи діє указ путіна.
Експерти видання відзначають, що кремль уникав заходів, які, як остерігалися на ринку, міг погіршити ситуацію. Мова йде про встановлення мінімальної ціни на нафту. А сам указ занадто розпливчастий.
Москва обіцяла вжити контрзаходів, після того, як із 5 грудня почали діяти обмеження на експорт російської морської нафти. Захід планував у такий спосіб зменшити надходження до бюджету росії, зберігаючи наплив нафти на ринок. ЄС та G7 заборонили західними компаніям, зокрема морським перевізникам та страховикам, брати участь в операціях із російською нафтою, якщо її вартість встановлена вище 60 доларів США за барель. Рівень граничного максимуму мають переглядати кожних два місяці.
Встановлений поріг ціни був компромісним рішенням: низка країн хотіли його на рівні 65–70 доларів за барель, щоб уникнути дефіциту на ринку, але Польща, та країни Балтії виступали за значно нижчий рівень, аби ще більше вдарити по росії. Як показав час, запланованого вдалося досягти, адже попри те, що рф продає майже такі ж обсяги нафти, як і раніше, основний російський сорт Urals торгується значно дешевше 60 доларів.
Як заявив віцепрем’єр-міністр окупантів Олександр Новак, на початку 2023 року видобуток нафти має скоротитися орієнтовно 5%-6% від поточного. Минулого місяця в росії за добу видобували 10,9 мільйона барелів, що є найвищим показником за вісім місяців. За словами Новака, росія не може в повному обсязі компенсувати втрату страхових послуг, розробити механізм власного страхування в танкерів теж не вийшло.
Лана Зеркаль, радниця міністра енергетики України, зазначила, що заяви Новака варто сприймати з певною долею скептицизму. У росії намагаються зобразити ситуацію краще, ніж вона є насправді. Реальний рівень падіння виробництва вже зараз може складати всі 30 %.
«Пропозиція залишилася на тому ж рівні, на якому була. А попит зменшився… Тому іде ціна на зниження. Крім того, усі очікували, дійсно, що росіяни перестануть торгувати. Вони не перестали торгувати попри всі заяви, але їм довелося зменшувати свої ціни для того щоби залишатися на ринку й конкурувати з іншими. Проте інші можуть скористатися всіма перевагами легальної торгівлі і їм не треба давати дисконти своїм покупцям, для того, щоб вони продовжували купувати. А росіянам довелося давати значні дисконти й це зменшує їхні прибутки дуже суттєво. І, крім того, їхню нафту ніхто не хоче купувати, бо ціна пішла вниз і є інші пропозиції.Тому зменшується кількість замовників цієї (російської — ред.) нафти. Навіть та ж Індія спокійно купує в Арабських Еміратів та Саудівської Аравії, які також пропонують низькі ціни. А в росіян збільшується кількість нафти, яку вони не можуть продати. Це, звичайно призводить до зменшення видобутку», — зауважила пані Лана.
Пані Лана пояснила, що ефект від запровадження граничної ціни був кращим, ніж очікувалося. І росія не зможе цьому протистояти шляхом нарощування поставок до Азії: той же Китай, якби й хотів, не може наростити споживання російської нафти, адже у рф немає флоту, аби доставляти її, крім того, Пекіну значно простіше купувати енергоносії з арабських країн, які можуть скористатися перевагами доступу до західних страхових і транспортних компаній.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.