НБУ хоче обмежити ставки споживчих кредитів як у Великобританії: чому це погана ідея

Читать на русском

У Верховній Раді почали обговорювати зміни до законодавства, за якими українці не зможуть отримати гроші у борг

Читать на русском
мікропозики
Нацбанк хоче запровадити в Україні міжнародний досвід

У Верховній Раді почали обговорювати зміни до законодавства, за якими українці не зможуть отримати гроші у борг

1 травня 2023 року на сайті «Інтерфакс» вийшла колонка начальниці Управління захисту прав споживачів фінансових послуг Національного банку України Ольги Лобайчук щодо змін, на які чекає споживче кредитування

Очікується, що в Україні, як і у Великобританії, максимальна процентна ставка за споживчим кредитом на день буде 0,8%.

«Країна встановила граничний розмір процентної ставки за мікрокредитами в січні 2015 року. На той час стан британського ринку швидкого мікрокредитування нагадував той, з яким наразі маємо справу в Україні», - написала Лобайчук.

Йшлося про те, що в Україні процента ставка за споживчими кредитами коливається від 2% до 5% на день (або від 730% до 1825% річних). Якщо знизити цю ставку, вважають в Нацбанку, то проблеми з виплатами кредитів покращаться.

Проте в НБУ чомусь мовчать про те, що облікова ставка в Англії - 4,5%.

«В Україні ставку востаннє підвищували з 10% до 25% річних. Від того, наскільки висока ставка залежить вартість кредитів для бізнесу та населення. Виходить, що в НБУ хочуть зробити непорівняно низькою максимальну ставку онлайн кредитів при непорівняно вищій обліковій ставці центробанку», - йдеться в матеріалі Інформатор Україна

Це схоже на тотальне регулювання в Китаї та рф. У цьому разі державний банк хоче втрутитися в ринкові відносини, які регулюють за основним принципом попиту та пропозиції.

«У країнах ЄС є дієві механізми допомоги незахищеним верствам населення – в Україні вони відсутні. У деяких країнах є поняття «гарантований дохід», тобто громадяни не залишаться без грошей, навіть якщо їм недоступні фінансові послуги. Проте НБУ бачить власний шлях, що може виявитися дуже дивним», - йдеться у матеріалі.

Чого хоче Нацбанк

В НБУ заявили, що зміни до умов кредитування пов’язані з виконанням зобов'язань у межах програми розширеного фінансування МВФ та перспективою вступу України до ЄС

Регулятор оголосив боротьбу з завищеними відсотками, що доводиться сплачувати громадянам за кредитами. Згідно з розрахунками Нацбанку, за мікропозиками українцям доводиться виплачувати до 1500% річних. Але на поки що йдеться про те, що річна ставка буде на рівні 1492%. Тобто це майже ті самі проценти, проти яких виступив Нацбанк.

Виходить, що НБУ планує зробити умови отримання кредиту складнішими, через що частина українців не зможе взяти позику ні в банку, ні в мікрофінансових компаній.

Інформатор розповідав, скільки грошей зберігають українці в Ощадбанку.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.