Назви Дніпропетровської та Кировоградської областей незаконні: чому їх не змінюють

Читать на русском

Історія з перейменуванням географічних назв почалася ще 2015 року

Читать на русском
Назви Дніпропетровської та Кировоградської областей незаконні: чому їх не змінюють

Історія з перейменуванням географічних назв почалася ще 2015 року

18 липня було ухвалено за основу законопроект про внесення змін до Закону «Про географічні назви», яким передбачається заборона присвоювати «географічним об’єктам назви, що звеличують, увіковічують, пропагують або символізують державу-окупанта». Після цього деякі лідери громадської думки почали писати, що от вже після прийняття законопроекту Дніпропетровську та Кіровоградську область точно перейменують. 

Інформатор розбирався, чому вищезгадані регіони ще й досі не перейменовані та чи дійсно новий законопроект пришвидшить процедуру зміни комуністичних назв областей України. 

Як перейменовували Дніпропетровщину та Кіровоградщину 

Історія з перейменуванням географічних назв почалася ще 2015 року. Саме тоді народні депутати України прийняли закон про декомунізацію, який передбачає позбавлення від наслідків комуністичної ідеології. Згідно цього документу, Верховна Рада змінила назви тисяч топонімів на території нашої держави. А от з перейменуванням областей виникли складнощі, оскільки зміна назви Дніпропетровського або Кіровоградського регіону передбачає внесення змін до Конституції України. Тобто звичайної більшості голосів у Верховній Раді для цього не вистачить. 

Депутати Верховної Ради VIII скликання ще у лютому 2019 року почала процедуру зміни назв Дніпропетровської (на честь комуніста Григорія Петровського ) та Кіровоградської (на честь комуніста Сергія Кірова) областей. Після першого читання, коли за законопроект проголосувала конституційна більшість депутатів, як і має бути за законом, документ відправили на розгляд Конституційного суду, який в свою чергу надав висновок вже у квітні того ж року. 

Назви Дніпропетровської та Кировоградської областей незаконні: чому їх не змінюють 1

«Запропонована в пункті 1 Законопроекту зміна до частини другої статті 133 Конституції України стосується власної назви однієї з областей України як одиниці системи адміністративно-територіального устрою України, не передбачає скасування чи обмеження прав і свобод людини і громадянина, не спрямована на ліквідацію незалежності чи на порушення територіальної цілісності України, а отже, є такою, що відповідає вимогам частини першої статті 157 Конституції України», - йдеться у висновку. 

Окрім того, Конституійний суд констатував відповідність законопроекту щодо змін назв областей і 158 статті Конституції України. 

Після того депутатом минулого скликання залишалося лише ще раз проголосувати за документ, враховуючи вже наявний висновок Конституційного суду, і Дніпропетровщина стала би Січеславщиною, а Кіровоградщина перетворилася б на Кропивницьку область. Але цього не сталося. 

Законопроект про географічні назви

Ухвалені 18 липня зміни до закону про географічні назви по суті доповнює вже існуючий закон про декомунізацію. 

У самому документі йдеться про «заборону присвоювати географічним об’єктам назви, що звеличують, увіковічують, пропагують або символізують державу-окупанта або її визначні, пам’ятні, історичні та культурні місця, міста, дати, події, її діячів, які здійснювали військову агресію проти України та інших суверенних країн, державну тоталітарну політику та практику, пов’язану з переслідуванням опозиції (опозиційних діячів), дисидентів та інших осіб за критику тоталітарного радянського та тоталітарного російського режиму, зокрема й громадян України, які мешкають на тимчасово окупованих територіях України або тимчасово перебували на території держави-окупанта та стали жертвами переслідування з боку російських репресивних органів»

Проте всі ці нюанси ніяк не пришвидшать процедуру перейменування двох недодекомунізованих областей. 

«Процедура ж не змінюється, все одно треба вносити зміни до Конституції України, адже йдеться про адміністративні одиниці. Це нелогічно намагатися перейменувати Кіровоградську та Дніпропетровську області вже за цим законом, бо доведеться знову звертатися до Конституційного суду», - коментує юрист Юрій Гойда. 

Проте слід враховувати, що під час воєнного або надзвичайного стану внесення змін до Конституції України неможливе. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.