Стрімкий розвал спіткав Silicon Valley Bank після того, як велика клієнтська база вирішила забрати вклади через занепокоєння щодо життєздатності банку
Банк Кремнієвої долини (SVB - Silicon Valley Bank) став найбільшим банкрутом в США з часів кризи 2008 року. Незадовго до цього давня клієнтська база технологічних стартапів занепокоїлася і масово почала забирати свої депозити. Таке рішення компанії прийняли на фоні заяви материнської компанії SVB Financial Group про значні збитки та спроби залучити понад 2 млрд доларів на їх компенсацію.
Про це розповіли в Bloomberg. Silicon Valley Bank з часу заснування у 1983 році спеціалізувався на банківському обслуговуванні технологічної галузі. Регулятори штату Каліфорнія офіційно завершили процес визнання банку банкрутом. SVB був одним з лідерів Кремнієвої долини, але за доволі швидкий час повністю розвалився.
«Це також другий регіональний кредитор, який закрився цього тижня після того, як Silvergate Capital Corp. оголосив про добровільну ліквідацію свого банку, що спричинило розпродаж банківських акцій і побоювання, що більше фірм можуть бути закриті», – додали в агентстві.
Свої кошти застраховані вкладники мають отримати до ранку понеділка, 13 березня. Незастраховані вкладники можуть отримати свідоцтво про видачу решти незастрахованих коштів. Наразі точні суму виплат ще не встановлені. Департамент фінансового захисту та інновацій Каліфорнії заявив про недостатню ліквідність і неплатоспроможність банку.
Проблеми Silicon Valley Bank почалися тоді, коли Founders Fund Петера Тіля та інші відомі венчурні фірми закликали свої портфельні компанії забрати вклади з банку. Заклики пов’язані з тим, що SVB Financial Group офіційно оголосила про спроби залучити додаткові 2 млрд доларів після значних збитків. Фактично, заявивши про спробу вийти зі скрутного становища компанія буквального знищила шанси на це.
Керуючим органом власністю банку призначили Федеральну корпорацію страхування депозитів (ФКСД). Тимчасова адміністрація в подібних випадках означає, що депозити банку забере на себе інший банк, або ж ФКСД виплатить вкладникам суми в межах застрахованого ліміту.
«Впровадження тимчасової адміністрації ФКСД покладе край невизначеності щодо цього конкретного банку. Але я не думаю, що це саме по собі змусить людей відчувати себе в меншій безпеці, якщо вони мають якісь активи або тримають власні гроші в банках з подібним профілем ризику», – додала професорка права Корнельського університету Сауле Омарова.
Загалом, банкрутство Silicon Valley Bank стало доволі неочікуваним і дійсно найбільшим фінансовим падінням з часів кризи 2008 року. Подібні події можуть похитнути банківську систему, а також зменшити довіру вкладників навіть до найкрупніших банків.
Враховуючи, що це вже другий регіональний кредитор, який закрився цього тижня, ця недовіра може підвищитися доволі сильно. За ланцюговою реакцією, недовіра може призвести до аналогічних вилучень вкладень, а відповідно – аналогічних проблем в інших банках. Місцеві регулятори будуть намагатися тримати ситуацію під контролем.
У цей час, Національний банк України нещодавно оновив список системно важливих банків. Функціонування цих установ підтримує нашу фінансову систему в стабільності. Зараз у списку 15 установ, серед яких «ПриватБанк», «Ощадбанк», «Пумб», «Райффайзен Банк» і т.д. З нового, до списку додали тепер АТ «Креді Агріколь Банк».
Крім цього, за офіційними даними Національної комісії з цінних паперів, деякі ліцензії ПрАТ «Айбокс Банк» були анульовані. Регулятор вирішив зупинити ліцензії за такими напрямками, як торгівля фінансовими інструментами (брокерська та дилерська діяльність), суббпрокерська діяльність, а також депозитна діяльність.
Нагадаємо, що швейцарський банк UBS відкликав свій позов проти ПриватБанку.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.