За даними аналізу Finance.ua, у 2024 році 562 декларації з криптоактивами подали співробітники Нацполіції та Генпрокуратури. Найчастіше правоохоронці декларують USDT, Bitcoin та Ethereum
Чиновники в Україні все частіше декларують криптовалюту, і серед лідерів за кількістю таких декларацій - представники правоохоронних органів, поліцейські та прокурори, загалом майже 600 декларацій. Водночас відомо, що в Україні серед корупціонерів багато років помилково вважалося, що хабарі найбезпечніше отримувати в криптовалюті. Проте це не так.
За даними аналізу Finance.ua, у 2024 році подано 2113 декларацій з криптовалютою, що на 10% більше порівняно з минулим роком та в 2,2 раза більше, ніж до початку повномасштабного вторгнення.
Найбільше криптоактиви вказують посадовці Національної поліції України - 322 декларації. Не відстає і Генеральна прокуратура, де 240 посадовців задекларували криптовалюту. Загалом представники цих двох відомств подали майже 600 декларацій з криптоактивами, що становить 27% від усіх декларацій з криптовалютою.
Тобто, або правоохоронцям нема чим займатися і вони роблять ставки на криптобіржах та торгують фʼючерсами. Або вони обізнані щодо хибного твердження про безпечність зберігання доходів, набутих незаконним шляхом у крипті.
Серед найпоширеніших криптовалют, які декларують українські посадовці, лідирують:
Це свідчить про популярність стабільних криптоактивів (стейблкоїнів), які прив'язані до долара, а також найбільш відомих криптовалют на ринку.
Географія криптодекларацій передбачувана. Лідирує Київ та область - 582 та 185 чиновників з криптовалютами. На Харківщині крипту задекларували 172 держслужбовці, а на Дніпропетровщині - 167. Замикає п’ятірку Львівщина - 133 декларанти з криптовалютою.
Тривалий час серед українських корупціонерів побутувала думка, що хабарі найкраще отримувати в криптовалюті, адже це безпечно і анонімно. Однак реальність виявилася іншою: технологія блокчейн фіксує всі транзакції від моменту створення кожної монети. Це означає, що ані Bitcoin, ані Ethereum, ані жодна інша криптовалюта не є повністю анонімною.
Як зазначає Інформатор, правоохоронні органи можуть відстежити транзакції та ідентифікувати власників криптогаманців. Ба більше, ще з початку повномасштабної війни ФБР за дорученням експрезидента США Джо Байдена пильно стежить за обігом криптовалюти в Україні та найбільшими криптогаманцями українців. Детальніше про те, чому анонімність у криптомережах - це міф, читайте за посиланням.
Криптовалюта все ще використовується для відмивання грошей та корупційних схем, однак правоохоронці навчилися ефективно її відстежувати. Серед методів викриття:
Попри це, криптовалюта залишається зручним інструментом для фінансових операцій, і багато українських посадовців просто використовують її як альтернативний спосіб зберігання активів. Однак тим, хто сподівається на анонімність і безпеку для незаконних фінансових схем, варто знати: криптовалюту можна відстежити, а незаконні операції - розкрити.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.