Найбільша в історії катастрофа в ядерній енергетиці - 37 річниця аварії на Чорнобильській АЕС

Читать на русском

26 квітня відзначаються роковини Чорнобильської катастрофи, що відібрала життя сотень людей

Читать на русском
Чорнобиль
37 річниця Чорнобильської трагедії - чому важливо пам'ятати про аварію

26 квітня відзначаються роковини Чорнобильської катастрофи, що відібрала життя сотень людей

26 квітня 2023 року виповнюється 37 років вибуху, який стався на Чорнобильській АЕС на четвертому реакторі. Величезні об’єми витоку радіоактивних речовин, масштабна пожежа та тривала боротьба з наслідками - це лише частина жахливих наслідків трагедії. Сотні людей втратили життя в спробах перебороти вогонь, обмежити витік радіації чи врятувати інших людей. Завжди потрібно пам’ятати навіть про найстрашніші епізоди нашої історії, аби вшанувати пам’ять тих, хто віддавав життя за те, аби шкода була мінімальною.

Трагедію на Чорнобильській АЕС офіційно визнали найбільшою в історії ядерною катастрофою в ядерній енергетиці. Сотні людей втратили свої життя через цей вибух, а екологія Європи зазнала непоправної шкоди. 26 квітня стало днем вшанування всіх, хто загинув або постраждав від цієї аварії, а також вшановують пам’ять ліквідаторів наслідків вибуху, які свідомо йшли на непоправну шкоду своєму здоров’ю, аби максимально обмежити наслідки трагедії. 2023 року настала вже 37 річниця вибуху.

Як це було

26 квітня 1986 року на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС сталося несподіване. Після звичайної стандартної перевірки реактора шляхом вимкнення його на 20 секунд, стався стрибок напруги. Після цього пролунали два вибухи з різницею в дві секунди. Частина будівель одразу відвалилася, і почалася велика пожежа. Витік радіоактивних речовин почався одразу.

 

Пожежу не вдавалося приборкати декілька днів. Сотні пожежників та інших аварійних служб змінами та в захисному спорядженні прибували на станцію, аби гасити полум’я. На жаль, багато з них швидко загинули від променевої хвороби, але їхню жертву пам’ятає весь світ. Страшно уявити, які могли б бути наслідки для всього світу, якби не їхня робота.

Жителів навколишніх поселень одразу почали евакуйовувати. Загалом спочатку виїхали понад 100 тисяч людей.

Окремо варто зазначити, що мова не йде про ядерний вибух. У радянських підручниках часто любили прикрашати та малювати ядерні гриби, але це не так. Відбулися звичайні вибухи, разом із димом у небо дійсно піднялася радіоактивна хмара, а в атмосферу витікало багато шкідливих речовин, але не йдеться саме про ядерний вибух.

 

Наслідки аварії

За офіційною інформацією, одразу після катастрофи загинула 31 особа. Згодом встановили, що 600 тисяч ліквідаторів, які боролися за збереження життя навколо, отримали високі дози радіації. Навіть з усіма прикладеними силами забрудненими визнали 155 тисяч квадратних кілометрів території. Близько 404 тисяч людей у підсумку вимушені були переїхати із зони ураження.

Реальну кількість жертв від трагедії оцінити дійсно важко. Багато людей згодом страждали від наслідків опромінення. Це могло проявитися як одразу, так і за декілька років. Хтось захворів та втратив життя за короткий термін, а до інших наслідки дісталися тільки за десятки років. Проте, можна впевнено сказати, що просто на собі наслідки цієї страшної трагедії відчули сотні тисяч людей, а поштовх від неї - мільйони. 

Як оберігали світ

Для запобіганню розширення наслідків аварії наприкінці 1986 року четвертий реактор, який вибухнув, накрили спеціальним “саркофагом”. Чорнобильську АЕс намагалися знову ввести в експлуатацію, але через великі пожежі скоро відключили й інші три реактори. У 2019 році станцію накрили новим “саркофагом”, оскільки старий своє відслужив. Чорнобильська АЕс готується до повного зняття з експлуатації.

У зону відчуження перестали пускати людей. Навіть місця з низьким рівнем радіації радять обходити стороною. Місто Прип’ять перетворилося на покинуту місцевість, яку поступово нищив час.

 

У грудні 2016 року Генасамблея ООН проголосила 26 квітня Міжнародним днем пам’яті про Чорнобильську катастрофу. До цього про трагедію здебільшого згадували тільки на територіях пострадянських держав. 

Наслідки відмови від пам’яті

Що може трапитися, якщо забути про страшні наслідки аварії на Чорнобильській АЕС, наочно показали російські окупанти. Під час вторгнення в Україну у 2022 році вони просувалися Київщиною через зону відчуження. Більш того, вони навіть нарили собі окопів просто в зараженій зоні “Рудого лісу” біля Чорнобиля.

Як наслідок у квітні почали з’являтися перші повідомлення про смерть російських агресорів від радіації. Тільки на 1 квітня відомо було також про 26 госпіталізованих окупантів, та 73 – з поганим самопочуттям. Це стало наслідком ігнорування пам’яті про трагедію, і багато з них розплатилися за це життям або здоров’ям на роки вперед.

Нагадаємо, що у Буданова радять цивільним росіянам не йти на військовий парад 9 травня.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.