Цього дня місцевих богів перезаряджали, як телефони на сонячних батареях
Стародавні єгиптяни святкували новий рік тричі й різними способами, зокрема влаштовували бенкети, дарували подарунки та виставляли статуї богів на сонце – для перезарядки. Календар у храмі Хнума в Есні дійсно вказує на те, що деякий час у єгиптян було три святкування Нового року протягом одного року, пише LiveScience. Нам так не жити, але принаймні в Україні багато хто двічі відзначав це свято, ще й 14 січня, називаючи його Старим новим роком.
Єгиптяни проводили Новорічний фестиваль, який називався Відкриттям року. Він включав кілька традицій, які практикуються й сьогодні, наприклад, дарування подарунків друзям і родині. Але деякі звичаї були унікальними для стародавньої культури. Наприклад, стародавні єгиптяни, згідно з їхніми віруваннями, виносили зображення божеств із храмів, щоб ті могли "відроджуватися" під сонячним світлом.
Єгипетський календар мав 365 днів у році, але не мав високосного року. Відсутність високосного року означала, що з часом новорічний фестиваль блукав між кліматичними сезонами. Коли єгипетський календар був створений близько 4,8 тисяч років тому, новорічний сезон був близький до літнього сонцестояння, яке відбувається приблизно 21 червня. Це близько до того часу, коли в Єгипті ставався щорічний розлив Нілу.
А вже на початку Середнього царства, приблизно з 2030 по 1640 рр до нашої ери, новорічний фестиваль припадав на період зимового сонцестояння в грудні. У храмі Есни, розташованому на південь від Луксора – стародавні Фіви – на стіні календаря, нанесеного на стіну, вказано три новорічні свята, відзначені протягом року. Календар датується періодом між серединою I і серединою III століття нашої ери, коли Римська імперія правила Єгиптом.
Єгиптяни могли зустрічати новорічні свята в перший день календарного року, в день народження римського імператора, і, нарешті, коли сходила зірка Сіріуса. У 2023 році археологи повідомили, що знайшли сцену на стелі храму, яка може являти собою міфологічне зображення нового року, коли "воскресав" Сіріус.
Свята проходили біля пірамід Гізи, а самі святкування стародавніх єгиптян включали як поклоніння божествам, так і вшанування пам’яті померлих. Статуї божеств виносили на денне світло, наприклад, на дах храму, аби "перезарядити" за допомогою сонячних променів, розповідають археологи.
Найвідомішим типом об’єкта, пов’язаного з Новим роком, є так звана новорічна фляга. Посудина, як правило, зроблена з фаянсу або глазурованої кераміки. Деякі з цих колб містять написи з привітаннями для одержувача – з Новим роком.
"Флакони призначені для рідин і мають досить невелику місткість – можливо, підходять для ароматичних олій, а не для напоїв. Наповнені, можливо, парфумами, олією чи водою з Нілу, вони були би подарунками, пов’язаними зі святкуванням початку року" – розповів професор єгиптології в Оксфордському університеті Джон Бейнс
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.