"Нацкомісія вийшла за межі повноважень": Тарас Кремінь закликав не перейменовувати Запоріжжя

Читать на русском

Мовний омбудсмен звернувся до Міносвіти з проханням якнайшвидше прийняти інше рішення по Запоріжжю та інших містах, визначених до перейменування.

Читать на русском
Кремінь Запоріжжя
Уповноважений офіційно звернувся до міністра Лісового

Мовний омбудсмен звернувся до Міносвіти з проханням якнайшвидше прийняти інше рішення по Запоріжжю та інших містах, визначених до перейменування.

Рішення Національної комісії зі стандартів державної мови про необхідність перейменування Запоріжжя має бути скасоване в найкоротший термін. З таким закликом до міністра освіти і науки України Оксена Лісового офіційно виступив мовний омбудсмен Тарас Кремінь.

Про це повідомив офіс уповноваженого на своєму сайті 28 червня.

"Уповноважений закликає міністра доручити Національній комісії зі стандартів державної мови в найкоротший термін ухвалити нове рішення, яке повністю відповідатиме пункту 11 статті 8 Закону України "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії", - йдеться у повідомленні.

Кремінь зауважив, що у своєму рішенні Нацкомісія вийшла за межі визначених законодавством повноважень а також не надала чітких рекомендацій щодо перейменувань у більшості випадків. За словами уповноваженого, перелік Нацкомісії містить велику кількість назв населених пунктів, які відповідають стандартам державної мови, а саме: Запоріжжя, Перемога, Зоряне, Мирне, Травневе, Маяк, Молодіжне, Об'єднане тощо.

Крім того, “у більшості рекомендацій не пропонується правильний варіант назви, а міститься дивне формулювання “обґрунтувати доцільність збереження поточної назви або запропонувати нову назву в установленому законодавством порядку”, що не відповідає вимогам закону”, наголосив Тарас Кремінь.

Запоріжжя перейменують?

27 червня стало відомо, що Національна комісія зі стандартів державної мови рекомендує розглянути перейменування міста Запоріжжя. Причина - назва може не відповідати мовним стандартам, або ж може бути пов'язане з імперською політикою росії. Точне обґрунтування — не вказано. Тепер місцева влада має пів року для того, щоб довести чому назву потрібно зберегти, або ж запропонувати нову.

Якщо за 6 місяців міська влада не знайде аргументів на користь збереження назви міста, то Верховна Рада сама може перейменувати обласний центр. Це може статися у червні 2024 року.  Коли закінчиться піврічний термін на пошуки нової назви у міської влади, у парламенту теж буде 6 місяців, щоб обрати варіант та проголосувати за нього. Однак змінити назву області буде складніше, тому що для цього потрібно внести зміни до Конституції. А поки йде війна, зробити цього не можна.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.