НАБУ та САП затримали головного суддю в Україні на «гарячому»: що відомо про нього та хабар

Читать на русском

У суддів Верховного Суду пройшли обшуки. Фігурантам загрожує від 8 до 12 років тюрми

Читать на русском
Верховний Суд
Розмір хабаря вражає

У суддів Верховного Суду пройшли обшуки. Фігурантам загрожує від 8 до 12 років тюрми

Йдеться про гроші, які у ВС могли отримати за допомогу олігарху Костянтину Жеваго. Судді «погоріли» на рішенні щодо договору 2002 року про купівлю-продаж 40,19% акцій Полтавського гірничо-збагачувального комбінату. 

Пізно ввечері 15 травня Національне антикорупційне бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратура повідомили, що викрили масштабну корупцію у Верховному Суді. Йшлося про «схему щодо одержання неправомірної вигоди керівництвом та суддями Верховного суду».

диван з грошима
Правоохоронці сфотографували велику кількість купюр по 100 доларів. Фото – сторінка в соцмережі НАБУ


За даними видання «Дзеркало тижня», мова йде про хабар майже в 3 мільйони доларів (або приблизно 110 мільйонів гривень) для голови Верховного Суду Всеволод Князєв та інших суддів. Князєва затримали. Тривають слідчі дії.

Князєв
НАБУ схопило голову Верховного Суду Князєва на хабарі. Фото з соцмереж


Нібито, ці гроші отримали за рішення щодо 40,19% акцій Полтавського ГОКу Ferrexpo на користь олігарха Костянтина Жеваго. До цього Північний апеляційний суд ухвалив, що акції мають перейти до російської групи VS Energy. Ввечері 15 травня пройшли обшуки у всіх суддів Верховного Суду, які слухали цю справу.

Через ці події 16 травня відбудеться позачергове засідання пленуму Верховного Суду. 

Подробиці справи

16 травня НАБУ вирішило пояснити, що відбулося напередодні. Для цього призначили брифінг.

 

Щоб викрити корупцію у Верховному суді України залучили детективів під прикриттям. Вони з’ясували, що через адвокатське об’єднання охочі могли за гроші отримувати потрібні їм рішення. Ця злочинна практика нібито не обмежувалася лише Верховним Судом, а розповсюджувалася на інші суди в Україні.

Детективи зафіксували, що хабар передавали частинами. Перший транш був 3 травня 2023 року, другий – 15 травня.

За інформацією слідства, на даний час дві особи затримано та готується повідомлення про підозру. Також з’ясовується, скільки ще суддів можуть бути причетними до ухвалення рішень за гроші.

Фігурантам загрожує від 8 до 12 років тюрми.

Хто такий Всеволод Князєв

Князєв родом з Миколаєва. Він закінчив Миколаївський гуманітарний інститут та Одеську юридичну академію. 

З 1999-2002 працював юрисконсультом у науково-виробничому центрі «Діагностика та контроль». З 2001 по 2013 займався адвокатською діяльністю.

У 2005–2013 роках Князєв був викладачем, доцентом Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова, а з 2013 по 2017 роки працював суддею Миколаївського окружного адміністративного суду. З квітня 2015 року обіймав посаду голови цього суду.

У листопаді 2017 року Князєв став суддею Касаційного адміністративного суду, а вже через місяць був обраний секретарем Великої Палати Верховного Суду. Останнє його призначення відбулося 22 жовтня 2021 року – Князєв був обраний Головою Верховного Суду. На цю посаду обираються на чотири роки.

«Під час конкурсу на посаду судді Верховного Суду Громадська рада доброчесності провела перевірку і виявила дані, що можуть свідчити про непрозорі статки його тестя Анатолія Мороза», - йдеться у повідомленні «Слідство.Інфо».

Пенсіонер із річним доходом у 13 тисяч 326 гривень зазначив, що був власником
ділянки на 5,54 сотки та будинку на 46,3 квадрата у Миколаєві, а також недобудови на 192,6 квадрата. Тесть голови Верховного Суду придбав цю нерухомість після того, як Князєва призначили суддею Миколаївського окружного адмінсуду.

Як відреагували судді та адвокати

В суддівській спільноті шоковані та вже відреагували на історію з хабарем.

реакція судді
Суддя одного районних судів Львова Сергій Гирич вважає, що історія з хабарем погане вплине на репутацію суддів. Скрін – сторінка в соцмережі судді


Користувачі соцмереж в коментарях пишуть, що це може бути провокацією з боку Офісу президента.

провокація
Не всі вважають, що голова ВС брав хабаря. Скрін – коментарі в соцмережі


Відомо, що в лютому 2023 року Голова Верховного Суду звинуватив заступника голови Офісу президента Смирнова у шкоді для судової реформи. Серед заяв Смирнова була критика щодо списку кандидатів на посади членів Вищої ради правосуддя та коментарі, що Велика палата Верховного Суду не потрібна

«Голова Верховного Суду є одночасно членом ВП та Вищої ради правосуддя! Так, він не бере участі в перегляді рішень ВРП, але питання ризиків впливу не знято. Ця конструкція не функціональна і дивна», - заявив у липні 2022 року Смирнов в інтерв’ю Forbes

Після цього, в лютому 2023 року голова Верховного Суду відповів представнику ОП.

«Я знаю, що президент має намір боротися з усіма ворогами України. Щодо деяких інших працівників Офісу президента, то тут особисто в мене впевненості немає, чи не підпрацьовують вони нашому ворогу, - заявив в інтерв’ю «Громадському» Князєв. - Особливо після гучних розслідувань журналістів-викривачів і заяв антикорупційних органів щодо підозр у корупційних діях стосовно одного із заступників керівника Офісу президента. Ми бачили реакцію: публічні висловлювання та образи в бік керівництва антикорупційних органів і ще гірші висловлювання щодо журналістів-розслідувачів».

Важко не помітити такий обмін люб’язностями та не припустити, що досвідчений юрист Князєв зміг допуститися такого сорому.

Крім того, ВС скасував рішення Зеленського про відсторонення Олександра Тупицького з посади судді КСУ через те, що указ «юридично нікчемний». Також Верховний Суд за головування Князєва скасував указ президента про скасовування призначення Тупицького суддею

Звісно, що це додало клопоту Офісу президента, але зняти з посади найвисокопоставленішого суддю одним тільки рішенням в Офісі президента неможливо - посада голови ВС виборна.

У ділових колах справа щодо акцій Полтавського ГОКу більше пов’язана не з прізвищем Жеваго, а з можливим захопленням росіянами активу в Україні, акціонерами якого є американська компанія BlackRock та Суверенний фонд Норвегії.

Проте чи є у цій справі політичний підтекст, чи дійсно – головний суддя в Україні міг брати хабар, ще належить з'ясувати.

Інформатор писав, що Франція відхилила запит України та відмовилася екстрадувати олігарха Жеваго.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.