На польському кордоні не пропускають українських дітей до 13 років без важливого документу - деталі

Українським мігрантам, які отримали новий легалізаційний статус перебування у Польщі після наявності PESEL UKR, доведеться подати відповідні документи на малолітніх дітей, для того, аби вони в могли без проблем повторно в’їжджати на територію Польщі та подорожувати країнами Шенгенської зони

Польский кордон
Польский кордон

У Прикордонній варті Польщі офіційно підтвердили неможливість пропуску на територію сусідньої країни окремих українських дітей віком до 13 років без електронного документа Дія пл (Diia.pl). Чому польські прикордонники можуть не пропустити до Польщі українську дитину віком до 13 років — розповіли експерти порталу uapl.info.

Обмежений доступ дітей до застосунку Дія пл (Diia.pl) в Польщі: причини

Straż Graniczna у відповідь на запит фонду Right to Protection Poland пояснила особливості пропуску окремих категорій українських дітей на територію Польщі. Йдеться про дітей вимушених українських мігрантів, які в Польщі: 

  • були прив’язані до електронного документа Дія пл (Diia.pl) батьків або законних опікунів,
  • втратили доступ до додатка Дія пл (Diia.pl),
  • після отримання карти побиту в Польщі одним із батьків або законних опікунів,
  • які попередньо мали тимчасовий захист та статус PESEL UKR.

Проблема насамперед полягає у тому, що діти вимушених мігрантів у Польщі, як і інші малолітні особи віком до 13 років, фактично не мають можливості самостійного використання додатка Дія пл (Diia.pl). Польські прикордонники пояснюють: у Польщі довірений профіль (profil zaufany) можуть оформити лише дієздатні фізичні особи, які досягли 13-річного віку.

Перетин кордону Польщі та Шенгену українськими дітьми: у чому проблема

Керівник прикордонного департаменту Головної комендатури Прикордонної служби Польщі підтвердив, що не всі українські діти віком до 13 років можуть законно перетинати польський кордон. В офіційному листі-відповіді щодо проблем із перетином кордонів Польщі та Шенгену польські прикордонники наголошують, що:

  • неповнолітні особи віком до 13 років зі статусом PESEL UKR, які не мають електронного документа Дія пл (Diia.pl),
  • не мають права перетинати кордон Республіки Польща та подорожувати до інших країн Шенгенської зони.

Для осіб, які отримали тимчасовий захист у Польщі, для перетину кордону необхідно представити не лише дійсний закордонний паспорт, а й електронний документ в додатку Дія пл (Diia.pl).
Оскільки наявність лише документа, що підтверджує присвоєння номера PESEL в Польщі, без документа у Дія пл (Diia.pl) не дозволяє вимушеним мігрантам з України:

  • повторно в’їхати на територію Польщі,
  • або подорожувати на цій підставі до інших країн Шенгенської зони.

Втрата доступу до польського електронного документа Дія пл (Diia.pl): що робити
Прикордонна варта Польщі наголошує на тому, що зміна правового статусу українським вимушених мігрантів призводить й до втрати певних електронних доступів.
У листі-відповіді фонду Right to Protection Poland Straż Graniczna зазначає, що статус PESEL UKR в Польщі скасовується після отримання низки інших правових статусів: 

  • дозволу на тимчасове або постійне перебування (карти побиту),
  • дозволу на перебування довгострокового резидента Європейського Союзу,
  • згоди на отримання додаткової охорони,
  • згоди на толерантне перебування або перебування з гуманітарних причин.

При цьому одразу ж втрачається доступ і до цифрового документа неповнолітньої дитини, яка була прив’язана до електронного документа батьків, що змінили правовий статус в Польщі.
Адже використання документа Дія пл (Diia.pl) дозволено лише українським мігрантам, які підпадають під дію правових положень польського спеціального закону про допомогу українцям.
Водночас у Прикордонній варті Польщі пояснюють, що:

  • зміни в оновлених положеннях спецзакону від 15 травня 2024, які набули чинності із 1 липня 2024 року,
  • дозволяють подання документів на перебування малолітніх дітей у Польщі,
  • їх батьками, які отримали відповідні статуси перебування в Польщі,
  • і згідно з підпунктом 1 пункту 3 статті 2 спецзакону втратили статус PESEL UKR та електронний документ Дія пл (Diia.pl).

Відтак українським мігрантам, які отримали новий легалізаційний статус перебування у Польщі після наявності PESEL UKR, доведеться подати відповідні документи на малолітніх дітей.
Для того, аби українські діти віком до 13 років могли без проблем повторно в’їжджати на територію Польщі та подорожувати країнами Шенгенської зони.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube