Саме Юхновському належить ідея референдуму 1 грудня 1991 року, який закріпив Незалежність України
У віці 98 років помер Ігор Юхновський — видатний український фізик-теоретик, перший віцепрем'єр-міністр України у 1992–1993 роках, народний депутат чотирьох скликань та співзасновник Інституту національної пам'яті. Саме Юхновський став ідеологом референдуму 1 грудня 1991 року, який закріпив Незалежність України.
Про смерть Юхновського повідомив міський голова Львова Андрій Садовий. Подробиці про прощання та похорон будуть повідомлені пізніше.
"Сумна новина. Відійшов до вічності Ігор Рафаїлович Юхновський. Світла, добра, мудра людина. Почесний громадянин Львова. Творець України. Обличчя Незалежності. Про прощання та похорон повідомимо згодом. Світла Памʼять", - повідомив Садовий.
Юхновський, крім своєї наукової роботи в області фізики, був активним у політиці. Він став ідеологом референдуму 1 грудня 1991 року, який закріпив Незалежність України. Також він був народним депутатом України у період з І по IV скликання Верховної Ради, де очолював опозицію. У 1991 році він також був кандидатом у президенти України, отримавши 1,74% голосів.
З 1992 по 1993 рік він обіймав посаду першого віцепрем'єр-міністра України. Юхновський також був визнаним творцем Львівської наукової школи статистичної фізики та автором численних наукових праць.
Ігор Юхновський є почесним директором Інституту фізики конденсованих систем Національної академії наук України, почесним доктором Інституту теоретичної фізики імені М. М. Боголюбова НАН України, та доктором Honoris Causa Львівського національного університету імені Івана Франка.
Протягом свого життя він отримав ряд високих нагород:
Ігор Юхновський у рівній мірі захоплювався як фізикою, так і Львовом. У своїх інтерв'ю він розповідав, що саме Львів став містом його становлення. Вивчати фізику Юхновський був готовий все життя, щоразу відкриваючи для себе все нову інформацію.
"Львів – це місто мого становлення як людини, становлення нашої родини, тобто становлення нашого сімейного єства. Коли ми побудували цей будинок, там і садочок з городом невеликі є, коли я в 2012 році приїхав з Києва до Львова і почав дихати цим повітрям у моєму обійсті, я опинився на курорті. І найбільш цікаве для мене місце, моє улюблене місце – це якраз ця невелика ділянка землі, на якій ми маємо це своє обійстя. Тут і повітря гарне, тут я гарно працюю, і тут мені найбільше подобається", - захоплювався містом Юхновський.
"Фізики діляться на дві категорії: фізики-експериментатори і фізики-теоретики. Так ось, я би говорив про теоретичну школу фізики у Львові. Мені здається, що вона дуже потужна, вона визнана в усьому світі…
В мене була складна ситуація з фізикою. Оскільки я жив понад 20 років у Києві, я повністю покинув науку і зайнявся політикою побудови держави. Потім – повернувся, я став працювати в Академії наук і вирішив доробити одну задачу, яку я не доробив, коли пішов у політику, тобто ще 1989 року. На жаль, молоді люди (в Інституті фізики конденсованих систем у Львові, – ред.) не зробили її. Я мусів рік вчитися фізичної арифметики, а пізніше я зробив цю роботу – і тепер я вже її надрукував", - пригадував він.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал , щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.