Як у нашій країні тепер ставляться до мовних питань та необхідності зміцнення української мови
Мешканці України з різних регіонів країни розповіли про свою думку щодо підтримки української мови, «утиску» російської, ступеня свободи слова у воєнний час і своє ставлення до важливих політичних подій останніх років.
Опитування українців методом face-to-face проводив Фонд «Демократичні ініціативи» разом із Центром політичної соціології за підтримки John Fell Oxford University Press Research Fund, – передає Інформатор.
Населення опитували з 7 по 15 травня 2022 року. У ньому взяли участь тисяча українців. Респондентів обирали серед дорослого населення семи західних (Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Рівненська, Кіровоградська, Хмельницька та Чернівецька) та чотирьох центральних (Вінницька, Кіровоградська, Хмельницька та Черкаська) областей. Порівнювали цю справу з опитуваннями в лютому та грудні 2021-го року в тих же регіонах.
Мешканцям України запропонували порівняти важливість мовного питання у порівнянні з іншими проблемами. Однією з найбільш актуальних проблем вважає його лише 7% наших громадян. Тим не менш, значно зросла думка, що проблема взагалі вигадана.
Значно більше мешканці України стали підтримувати й ідею навчання дітей у школах та ВНЗ лише українською мовою. Наразі за це «проголосували» 74,7% опитаних людей.
Перше питання в цій категорії було досить простим – причиною вторгнення рф в Україну стала сама агресивна політика рф, або ж ми самі «накликали лихо», бажаючи вступити до НАТО. Абсолютна більшість (близько 88%) упевнені в тому, що проблема у рф. Це показує, наскільки дезінформація рф є марною, і лише в окремих випадках їм вдалося когось обдурити.
Опитування торкнулося і подій на Майдані наприкінці 2013-го року. Переважна більшість залишається при думці, що йдеться про Революцію Гідності та справедливе повстання народу.
Подібне питання торкнулося і роботи України з Міжнародним валютним фондом. Більшість населення вважає, що цей крок надасть нам необхідну економічну допомогу, а не дозволить МВФ нас контролювати. До слова, противників такої співпраці, у порівнянні з минулим роком, поменшало.
Одне з важливих питань стосувалося того, чи варто було забороняти російських артистів та показ фільмів рф в Україні. Ще минулого року трохи більше половини людей підтримували такий крок, а тепер цей показник зріс до 70,8%.
На тлі рашистського вторгнення також зменшилася недовіра громадян до інформації у медіа. Раніше близько 30% опитаних часто сумнівалися у даних ЗМІ та соцмереж, зараз же цей показник упав до 10,5%.
Наступне питання вийшло досить прямолінійним: що важливіше – свобода слова чи захист нашої держави? Переважна більшість поставила захист України на перше місце.
Щоправда, далі настали деякі протиріччя. На тимчасове обмеження свободи слова заради наведення порядку в країні 51% опитаних не пішов би, і лише 35% погодилися б.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.