Як у нашій країні тепер ставляться до мовних питань та необхідності зміцнення української мови
Мешканці України з різних регіонів країни розповіли про свою думку щодо підтримки української мови, «утиску» російської, ступеня свободи слова у воєнний час і своє ставлення до важливих політичних подій останніх років.
Опитування українців методом face-to-face проводив Фонд «Демократичні ініціативи» разом із Центром політичної соціології за підтримки John Fell Oxford University Press Research Fund, – передає Інформатор.
Населення опитували з 7 по 15 травня 2022 року. У ньому взяли участь тисяча українців. Респондентів обирали серед дорослого населення семи західних (Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Рівненська, Кіровоградська, Хмельницька та Чернівецька) та чотирьох центральних (Вінницька, Кіровоградська, Хмельницька та Черкаська) областей. Порівнювали цю справу з опитуваннями в лютому та грудні 2021-го року в тих же регіонах.
Мешканцям України запропонували порівняти важливість мовного питання у порівнянні з іншими проблемами. Однією з найбільш актуальних проблем вважає його лише 7% наших громадян. Тим не менш, значно зросла думка, що проблема взагалі вигадана.
За рік значно зросла підтримка запровадження обов'язкового використання української мови у сфері обслуговування. Кількість тих, хто проти цього, звелася й до 8% серед усіх опитаних, та й більша частина з них налаштована не категорично.
Значне зростання у цьому ж показнику відбулося й окремо по регіонах. Особливо це помітно у центральній частині України.
В опитуванні також запропонували вирішити, чи підтримали б українці запровадження на місцевому рівні мов, окрім української, як офіційних. Наголос робився на тих мовах, які могли вважатися рідними для тих чи інших населених пунктів, але без конкретики. Противників такого рішення за рік значно побільшало.
Постало питання і про те, чи порушуються в Україні права людей, які говорять українською, російською чи іншими мовами національних меншин. Поки рф намагається кричати, що тут на кожному кроці обмежується російськомовне населення, таку ж впевненість з усіх опитаних має тільки один респондент з усіх, який і склав 0,1% у статистиці. Менш ніж 11% вважають, що права російськомовних порушуються в окремих випадках, але примітно те, що порушення прав україномовного населення в нашій країні помічають навіть частіше, ніж будь-яке інше.
Значно більше мешканці України стали підтримувати й ідею навчання дітей у школах та ВНЗ лише українською мовою. Наразі за це «проголосували» 74,7% опитаних людей.
Перше питання в цій категорії було досить простим – причиною вторгнення рф в Україну стала сама агресивна політика рф, або ж ми самі «накликали лихо», бажаючи вступити до НАТО. Абсолютна більшість (близько 88%) упевнені в тому, що проблема у рф. Це показує, наскільки дезінформація рф є марною, і лише в окремих випадках їм вдалося когось обдурити.
Опитування торкнулося і подій на Майдані наприкінці 2013-го року. Переважна більшість залишається при думці, що йдеться про Революцію Гідності та справедливе повстання народу.
Подібне питання торкнулося і роботи України з Міжнародним валютним фондом. Більшість населення вважає, що цей крок надасть нам необхідну економічну допомогу, а не дозволить МВФ нас контролювати. До слова, противників такої співпраці, у порівнянні з минулим роком, поменшало.
Одне з важливих питань стосувалося того, чи варто було забороняти російських артистів та показ фільмів рф в Україні. Ще минулого року трохи більше половини людей підтримували такий крок, а тепер цей показник зріс до 70,8%.
На тлі рашистського вторгнення також зменшилася недовіра громадян до інформації у медіа. Раніше близько 30% опитаних часто сумнівалися у даних ЗМІ та соцмереж, зараз же цей показник упав до 10,5%.
Наступне питання вийшло досить прямолінійним: що важливіше – свобода слова чи захист нашої держави? Переважна більшість поставила захист України на перше місце.
Щоправда, далі настали деякі протиріччя. На тимчасове обмеження свободи слова заради наведення порядку в країні 51% опитаних не пішов би, і лише 35% погодилися б.
Раніше ми писали про результати опитування, де краще жити — в Україні чи за кордоном?
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.