Війна РФ проти України створило унікальні умови для реінтеграції регіону, йдеться у документі
У Молдові обговорюють ймовірний план реінтеграції Придністровського регіону до 2038 року. Документ був створений консалтинговим агентством на замовлення влади Молдови. Дані про нього отримало іспанське видання El Pais.
В плані зазначено, що велика війна РФ проти України створило унікальні умови для реінтеграції регіону. У дорожній карті розписані можливі дії уряду Молдови до 2038 року. Повний текст статті доступний за передплатою, але молдовські та румунські ЗМІ, такі як Newsmaker, поділилися деталями.
За даними El Pais, план був нібито підготовлений консалтинговим агентством на замовлення офіційного Кишинева, але досі про його існування у Молдові нічого не було відомо. У статті йдеться, що молдовська влада планує використати війну в Україні для відновлення економічної та політичної реінтеграції Придністров'я. Влада Молдови розраховує до 2038 року відновити повний контроль над безпекою і громадським порядком у регіоні.
План передбачає проведення референдуму та виведення російських військ, причому вимагати їхнього виведення має Тирасполь. Уже цього року Кишинів планує домовитися з Придністров'ям про підготовку суддів, прокурорів і адвокатів для регіону. Крім того, жителям Придністров'я буде надана тимчасова компенсація за газ, який наразі постачає Москва безоплатно.
Консалтингова компанія рекомендує Кишиневу підготуватися до надання допомоги регіону після припинення субсидування газу Росією. За два роки в регіоні планується провести перепис під егідою молдовської влади, а у 2027 році організувати референдум. Це все буде супроводжуватися ліквідацією складів боєприпасів і виведенням російських військових, замість яких у Придністров’ї планують розгорнути міжнародну місію.
Від 2028 до 2031 року передбачається скасування придністровського рубля та впровадження молдовського лея, а також фінансова уніфікація інститутів. Також планується програма допомоги малому та середньому бізнесу, фінансування регіональних установ та реформа пенсійної системи з встановленням мінімальної пенсії по обидва боки Дністра.
На прохання Newsmaker прокоментувати статтю El Pais у Бюро реінтеграції Молдови зазначили, що всі пріоритетні дії відображені в програмі та плані дій уряду. Колишній віцепрем'єр із реінтеграції Александр Фленкя заявив, що йому невідомі обставини появи цієї публікації в іспанському виданні і що він не може підтвердити, що молдовські посадовці дійсно повідомили те, що написано в статті. Він підкреслив, що питання реінтеграції Придністров'я є дуже делікатним і складним, тому публічність може нашкодити процесу.
Нагадаємо, 16 жовтня 2023 року президентка Молдови Мая Санду заявила, що допускає поетапний вступ країни до ЄС. Її стратегія звучить приблизно так: спочатку під контроль має перейти правий берег Дністра, а потім лівий. На лівій стороні розташовано невизнане Придністров’я. За оцінками Санду, Молдови буде готова до вступу в ЄС до 2030 року. Це крайній термін, який встановили для себе всередині країни.
Раніше Інформатор писав про те, як Росія впроваджує в інформаційний простір наративи про втрату суверенітету Молдови. У такий спосіб Кремль поширює сумніви в незалежності Кишинева та готує підставу для втручання у внутрішні справи країни.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.