Юрист пояснив, що заброньовані працівники справді можуть виїхати за кордон при певних умовах
Деякі категорії українських працівників, які мають бронювання від мобілізації, дійсно можуть виїхати за кордон під час дії воєнного стану. Утім для виїзду потрібні відповідні документи. Термін перебування за кордоном працівників також чітко встановлений. Повернутись до України слід у зазначений часовий проміжок. Для виїзду за кордон потрібні три документи. Остаточне рішення про виїзд приймають прикордонники після перевірки.
Таке пояснення надав юрист Андрій Новак для видання "УП. Життя". За словами фахівця, заброньовані чоловіки належать до першої категорії громадян, виїзд яких за кордон дозволяється саме з робочою метою. Тобто у відрядження або у відпустку.
Утім, наразі жодними постановами чи законами виїзд заброньованих працівників не регламентується. Відтак, дізнатися деталі виїзду можна лише шляхом письмового звернення до ДПСУ.
"Ми дізналися про це на практиці і з ряду численних звернень до Держприкордонслужби з проханням надати роз'яснення. Раніше працівників не відпускали у відпустки за кордон, бо, мовляв, вони заброньовані підприємством саме для виконання службових обов'язків, тобто мають їхати лише в робочих цілях. У середині 2024 року позиція Держприкордонслужби змінилася і тепер виїжджати можна й у відпустку", – розповідає Новак.
Водночас дозвіл не стосується цілої низки державних службовців, як от прокурорів, суддів, міністрів, їх заступників, керівників держорганів, депутатів місцевих рад. Чіткий перелік міститься у пункті 214 "Правил перетинання державного кордону". Ці заброньовані робітники можуть виїхати з України лише на час відрядження.
Заброньованим працівникам не потрібно окремо просити письмовий дозвіл від керівника, щоб виїхати з України. Але обов’язково потрібно мати наказ від роботодавця — про відрядження або відпустку. У цьому документі мають бути чітко зазначені посада працівника, терміни перебування за кордоном і країна, куди він вирушає.
"Цей наказ – внутрішня документація кадрового підприємства, її використовують і для відряджень у межах України. У кожному такому наказі мають бути вказані місце і час, на скільки працівник їде у відрядження. До прикладу, для зустрічі чи участі у конференції. Або ж це може бути наказ про надання частини щорічної відпустки з вказівкою про перебування у закордонній країні з датами", – пояснює Андрій Новак.
Також заброньований працівник має мати при собі військово-обліковий документ з актуальними даними. Це може бути як паперовий документ нового зразка зі штрихкодом, так і електронний варіант із застосунку "Резерв+". Такий документ дозволяє прикордонникам швидко перевірити, чи дійсно людина має чинне бронювання.
Важливо пам'ятати, що термін дії відстрочки має покривати весь період поїздки — щоб він не закінчився раніше, ніж відрядження або відпустка. Крім того, чоловіки віком від 18 до 60 років під час воєнного стану зобов’язані показувати військово-обліковий документ при перетині кордону. Це передбачено законом "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію".
"Раніше, до появи можливості бронювання через Дію необхідно було мати з собою ще витяг з наказу підприємства про бронювання. Але зараз всі такі витяги з наказів вже не мають юридичної сили. Всі бронювання відбуваються в електронному вигляді, а підтвердження приходить у додаток Резерв+", – зазначає Новак.
Щоб перетнути кордон, заброньованому працівнику потрібно мати при собі три документи:
Цю інформацію підтвердили в коментарі "УП. Життя" у Держприкордонслужбі. Остаточне рішення про пропуск ухвалюють прикордонники на місці — після перевірки всіх документів.
З 1 квітня 2025 року деяких працівників підприємств критичної інфраструктури зможуть мобілізувати. Це відбудеться у випадку, якщо підприємства до 31 березня включно не зможуть підтвердити свою критичність. Бронювання для їхніх робітників більше не буде доступним.
Як раніше повідомляв Інформатор, 25 лютого Кабінет міністрів продовжив до 31 березня перехідний період у нових правилах бронювання, надавши додатковий місяць підприємствам, які не встигли підтвердити критичність.