Виявляється, перевірити військово-облікові документи можуть навіть тоді, коли чоловік прийшов писати заяву про злочин до поліції
В українських чоловіків віком від 18 до 60 років ТЦК та поліція можуть перевіряти військово-облікові документи не лише на вулицях чи в громадських місцях. Як виявилося, перевірка можлива навіть у відділках поліції — наприклад, коли громадяни звертаються із заявами про злочин, як постраждалі. Останнім часом таких ситуацій побільшало, про що повідомляють як самі українці, так і правозахисники.
У ТСН.ua вирішили перевірити, наскільки такі дії правомірні, й звернулася із запитом до Нацполіції. У відповіді правоохоронці підтвердили: перевірка військових документів — цілком законна, навіть якщо людина звертається, як потерпіла.
"Пунктом 1 частини першої статті 31 закону (про Нацполіцію — ред.) передбачено, що поліція, з-поміж інших, може застосовувати такий превентивний захід, як перевірка документів особи", — заявив у відповіді перший заступник начальника департаменту превентивної діяльності Нацполіції Анатолій Серединський.
Також поліція має право під час воєнного стану або мобілізації (крім цільової) вимагати у чоловіків пред’явити військовий квиток разом із паспортом — і так, щоб можна було все прочитати та зафіксувати інформацію.
Більше того, якщо ТЦК, СБУ або розвідка звертаються із запитом, поліція зобов’язана організувати затримання та доставку резервістів чи військовозобов’язаних, які порушили статті 210 або 210-1 КУпАП. І це — незалежно від того, де саме особа перебуває на військовому обліку. У таких випадках людину доставляють до найближчого ТЦК, СБУ чи відповідного розвідувального підрозділу.
В Україні вже невдовзі стартують масштабні перевірки навчальних закладів, що спеціалізуються на вищій та фаховій передвищій освіті. Перевірятимуть 100 закладів освіти. Зокрема профтехи, коледжі та інші виші на предмет недостовірних даних про здобувачів освіти. Причиною стали популярні схеми, коли чоловіки, які підлягають призову, вступають на навчання, щоб отримати відстрочку від мобілізації.
Водночас мобілізація чоловіків, віком від 50 років в Україні відбувається на загальних підставах, якщо немає підстав для відстрочки. Утім, старших військовозобов'язаних чоловіків беруть служити не у всі підрозділи ЗСУ. Якщо ж у чоловіків 50 + є декілька категорій "Б" за висновком військово лікарської комісії, — їхня мобілізація взагалі під питанням.