Мобілізація в Україні: Мінʼюст визнав, що співробітники ТЦК не мають права перевіряти документи у цивільних осіб

Читать на русском

В Міністерстві юстиції пояснюють, яким чином воєнкоми мають право вручати повістки та які є підстави для перевірки документів на вулиці

Читать на русском
Мінюст роз'яснює права та обов'язки ТЦК та поліції
Якщо представники військкомату просто так вимагають показати ваші документи - це не є законним

В Міністерстві юстиції пояснюють, яким чином воєнкоми мають право вручати повістки та які є підстави для перевірки документів на вулиці

З 24 лютого 2022 року в Україні продовжується загальна мобілізація. Практика показує, що нерідко вона відбувається з численними порушеннями законодавства та прав громадян. В Мінюсті підготували інфографіку, яка вчергове пояснює принципи та норми, за якими співробітники ТЦК можуть перевіряти документи та видавати повістки чоловікам.

Інформація розміщена пресслужбою Міністерства юстиції. Зазначається, що самі по собі воєнкоми не мають права перевіряти вас на вулиці чи в будь-якому громадському місці. 

Так, в Мінюсті нагадають, що в Україні діє правовий режим воєнного стану. Згідно з ним, деякі права громадян обмежуються, а от повноваження силових структур, навпаки, посилюються. 

Однак це не означає, що громадянин повинен покірно підкорятися будь-яким вимогам силовиків або військових. Наприклад, на вимогу показати власні документи кожна посадова особа зобов'язана це зробити.

"На прохання (громадянина - ред.) будь-яка уповноважена особа має пред'явити службове посвідчення або інший документ... копію наказа коменданта, яким визначено підрозділи, які мають право на перевірку документів, та назвати підставу для перевірки документів", - зазначають в Мінюсті. 

Пояснення від Міністерства юстиції
Пояснення від Міністерства юстиції

В свою чергу, повноваження представників ТЦК, які регулярно вручають повістки прямо на вулицях та в різного роду громадських місцях, є досить обмеженими. До прикладу, воєнкоми не мають права особисто перевіряти ваші документи. Для цього вони повинні знаходитися в супроводі представників Нацполіції.

"Ні, представники ТЦК не мають права перевіряти документи. Перевіряти документи мають право уповноважені особи Нацполіції, СБУ, Національної гвардії, Держприкордонслужби, Держмитслужби, ДМС та Збройних сил, які визначені в наказі коменданта", - кажуть в Мінюсті.

Представники ТЦК не мають права перевіряти ваші документи
Представники ТЦК не мають права перевіряти ваші документи

Саме тому в Україні сформувалася практика, коли воєнкоми ходять по вулицях саме в супроводі поліції. Остання майже завжди має підстави для перевірки документів в громадянина. Перелік підстав для цього досить великий: від порушення особою правил громадського порядку до ознак алкогольного сп'яніння чи підозрілого вигляду та/або поведінки. Тож якщо поліцейські пропонують вам засвідчити особу - краще зробити це. Однак все одно варто спитати, на яких підставах проводиться перевірки, при цьому поводячи себе чемно, спокійно та коректно. 

Окремо пояснюється, де та хто може вручати громадянам повістки. Щодо першого питання варто знати, що законом не визначені чіткі локації, де можна або не можна роздавати повістки. Тож теоретично виклик до ТЦК може бути вручений громадянину в будь-якому місці. Однак є чіткий перелік осіб, які можуть це робити. Окрім воєнкомів, на такі дії мають право органи місцевого самоврядування, а також роботодавці. Зазначимо, що поліція не видає повістки, таких повноважень у неї немає. 

Хто може видати вам повістку
Хто може видати вам повістку

Мобілізація в Україні: виклики та проблеми

Чим довше триває війна з агресором, тим гостріше для України постає питання мобілізації чоловіків до лав ЗСУ. Однак геть не всі українці бажають служити в армії, через що в ТЦК все частіше вдаються до досить агресивних та відверто незаконних методів. 

Останнім часом ледь не кожного дня ЗМІ пишуть про випадки, коли чоловіків насильно забирають прямо з вулиці, вночі проводять ВЛК, а зранку вже відправляють до війська. Також бувають випадки застосування фізичного насильства проти призовників: їх можуть бити, погрожувати, морити голодом тощо.

Такі випадки викликають дуже негативну реакцію в суспільства, однак вони залишаються системним явищем. Найчастіше після розголосу в ТЦК оголошують про відсторонення винуватих воєнкомів та проведення службової перевірки. Втім, суспільство не інформують про результати таких перевірок.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.