Мобілізація в Україні: хто і як зможе звільнитися з військової служби з листопада

Читать на русском

Українські військовослужбовці мають кілька причин для звільнення зі служби, і в листопаді цей перелік не розшириться

Читать на русском
Демобілізація
Демобілізація військових ЗСУ

Українські військовослужбовці мають кілька причин для звільнення зі служби, і в листопаді цей перелік не розшириться

В Україні під час воєнного стану є декілька підстав, які дають право військовослужбовцю на звільнення зі служби. Це зокрема стан здоров'я, досягнення граничного віку несення служби, позбавлення або обмеження волі після набрання законної сили відповідного вироку суду, а також сімейні обставини. З листопада 2023 року цей список залишиться незмінним. 

Про це йдеться у матеріалі сервісу безоплатної правової допомоги WikiLegalAid. Зазначається, що ті військові, які були на службі до 24 лютого 2022 року, зараз не можуть звільнитись, розірвати строкову службу чи контракт.  А крім мобілізованих у складі війська можуть бути строковики і контрактники. Підстави для звільнення для різних категорій можуть бути різними. 

Законопроєкт № 8169, ухвалений Верховною Радою України 21 березня 2023 року, змінив закон України Про військовий обов’язок і військову службу. Було дозволено звільняти у запас військовослужбовців, яких військово-лікарська комісія (ВЛК) визнає тимчасово непридатними до військової служби із дообстеженням через 6−12 місяців.

Раніше військовослужбовці, яких ВЛК визнавала тимчасово непридатними до військової служби, могли бути звільнені з військової служби лише після повторного обстеження ВЛК через 12 місяців.

Підстави для демобілізації

Військовослужбовці,які проходять військову службу за контрактом, можуть бути звільнені з військової служби на підставах, передбачених статтею 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".

За віком

Військовослужбовці можуть бути звільнені з військової служби за віком у разі досягнення ними граничного віку перебування на військовій службі, встановленого статтею 23 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу". Зараз він становить 60 років для чоловіків і 55 років для жінок.

Через набрання законної сили обвинувальним вироком суду

Військовослужбовці можуть бути звільнені з військової служби у зв’язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду, яким призначено покарання у виді позбавлення волі, обмеження волі або позбавлення військового звання.

За станом здоров'я

Військовослужбовці можуть бути звільнені з військової служби за станом здоров'я на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку. Це буде діяти у двох випадках:

  • якщо ВЛК визнає їх непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку,
  • якщо ВЛК визнає їх тимчасово непридатними до військової служби із дообстеженням через 6−12 місяців.

За сімейними обставинами

Військовослужбовці можуть бути звільнені з військової служби за сімейними обставинами або іншими поважні причини, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу.

До підстав для звільнення за сімейними обставинами належать:

  • Виховання дитини з інвалідністю віком до 18 років;
  • Виховання дитини, хворої на тяжкі захворювання;
  • Необхідність здійснення постійного догляду за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, батьками;
  • Наявність дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи;
  • Необхідність здійснення опіки над особою з інвалідністю, визнаною судом недієздатною;
  • Необхідність здійснення постійного догляду за особою з інвалідністю I групи;
  • Необхідність здійснення постійного догляду за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд;
  • Вагітність військовослужбовця-жінки;
  • Відпустка для догляду за дитиною віком до 3 років;
  • Звільнення одного з подружжя, обоє з яких проходять військову службу і мають дитину (дітей) віком до 18 років;
  • Самостійне виховування дитиною (дітьми) віком до 18 років;
  • Перебування на утриманні військовослужбовця трьох і більше дітей віком до 18 років.
  • Звільнення військовослужбовця, якщо його близькі родичі загинули або пропали безвісти під час бойових дій.

Зміни до мобілізації

Раніше повідомлялось, що в України були внесені певні зміни в мобілізації. Йдеться про те, що тепер усі військовозобов'язані віком від 18 до 60 років можуть отримати повістку. Також окрім чоловіків, тепер придатними й зобов'язати стати на військовий облік є жінки, які працюють у медичних спеціальностях. 

Між тим, у Раді кажуть, що в Україні не планують посилювати мобілізацію до лав ЗСУ. Представник президента у Верховній Раді, член комітету парламенту з питань безпеки та оборони Федір Веніславський заявив, що зараз йде мобілізація для поповнення втрат, які відбуваються у бригадах. Також іде формування нових резервів, які можна буде ввести у бій за нагоди. Він також розповів, що необхідності в розширенні, прискоренні або збільшенні кількості мобілізаційних заходів зараз немає.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.





ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.