Адвокат розповів, які права мають військові ТЦК у таких випадках
В Україні почастішали випадки, коли представники ТЦК та СП жорстко вручають повістки, при цьому робити вони це можуть будь-де, починаючи з вулиць, завершуючи квартирами українців. У соціальних мережах громадяни все більше публікують відео, на кадрах яких зафіксовані затримання та навіть "пакування" чоловіків до автозаків. Втім, як з'ясувалося, військкоми не мають права на такі дії.
Про те, які права мають представники ТЦК та СП при врученні повістки, а що їм робити заборонено, у коментарі "РБК Україна" розповів адвокат Антон Маринич. Адвокат звертає увагу на те, що лише уповноважені документом коменданта особи можуть проводити огляд автівки, чи, приміром, житла.
За словами адвоката Маринича, військкоми (представники ТЦК та СП) взагалі не мають такого права. Затримувати тих, кому вручають повістку, можуть лише працівники поліції й у єдиному випадку: якщо відбулось правопорушення.
Для таких дій відведені спеціальні патрулі, або ж уповноважені особи, які призначаються відповідним наказом (постановою) коменданта. Це можуть бути працівники Нацполіції або Нацгвардії. У відповідному документі коменданта має міститися інформація про те, що саме можуть робити ці особи: має бути чіткий перелік того, на що вони уповноважені. Приміром, у постанові чи наказі повинна міститися інформація про те, що уповноважені працівники можуть проводити огляд помешкання того, кому вручають повіcтку, або огляд його автівки.
"Комендант має видати наказ або інші розпорядчі документи, де має бути вказано, що саме можуть робити ці особи. Є дві окремі постанови, які визначають, що можуть робити ці уповноважені особи на період воєнного стану. Це стосується і роботи на блокпостах, і огляду житла та службових приміщень, і огляду речей особи", – розповів адвокат.
Адвокат також пояснив, що, якщо вручення повістки супроводжується нервовою поведінкою, суперечкою чи емоційними випадами того, кому її вручають, жодного права на затримання це не дає. Має бути факт порушення закону. Якщо ж представники ТЦК затримують того, кому вручається повістка, перевищуючи свої повноваження - слід звертатися не лише до адвоката, але й у поліцію, ДБР та інші структури.
"Якщо відбувається подібне затримання без скоєння злочину, скаржитись на дії працівників поліції в першу чергу можна в ДБР – Державне бюро розслідувань. Також можна звертатися і в поліцію залежно від того, який склад працює: чи тільки ТЦК, чи це ТЦК і поліція одночасно. У випадку якщо є відверте порушення з боку представників правоохоронних органів, варто скаржитись в різні органи", – радить адвокат.
Нагадаємо, раніше Інформатор писав про відповідальність за те, що повістку, залишену у поштовій скриньці проігнорували. Також ми писали, яка відповідальність, якщо отримано рекомендованого листа з повісткою. Крім того, ми пояснили, до якого терміну потрібно з'явитися у військкомат після отримання повістки.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber