Зустріч спецпредставника Трампа і глави Кремля тривала чотири з половиною години за закритими дверима
У п'ятницю ввечері, 11 квітня, в Санкт-Петербурзі закінчилися переговори спецпредставника президента США Стіва Віткоффа та російського правителя Володимира Путіна. Вони тривали чотири з половиною години. І пройшли за закритими дверима. Про це повідомили, зокрема, російські ЗМІ.
Втім, сторони розійшлися після перемовин без жодних публічних заяв. За даними сервісу Flightradar, Віткофф вже навіть залишив Росію на літаку.
Повідомлення Кремля про зустріч Путіна з Віткоффом складається лише з двох абзаців та кількох фотографій. Але ще в Москві заявили, що розмова стосувалася саме мирного врегулювання в Україні - точніше, їхніх аспектів. А спецпредставник Кремля Дмитрієв, який теж входив в російську делегацію разом із Ушаковим, назвав переговори з американським спецпредставником Віткоффом "продуктивними".
Чому ані Віткофф, ані Путін не вийшли з публічними заявами про результати - точно сказати неможливо. З одного боку, можна припустити, що до миру під час них не наблизилися, тож і гарних новин може не бути. З іншого боку - ці публічні заяви можуть бути зроблені пізніше. Наприклад, коли Віткофф перескаже перебіг розмови Дональду Трампу.
Що примітно, Reuters сьогодні ж з посиланням на американських чиновників написали, що Віткофф після переговорів з Дмитрієвим, які пройшли у Вашингтоні нещодавно, передав Трампу такий меседж Кремля: найшвидший шлях до повного припинення вогню - це передача під контроль Росії Луганської, Донецької, Херсонської та Запорізької областей. Водночас кажуть, що Кіт Келлог висловлювався проти такої ідеї.
А ще 11 квітня Келог заявив в інтерв'ю Times, що Україна може бути розділена "майже як Берлін після Другої світової війни". І це начебто розглядають у рамках майбутньої мирної угоди.
Віткофф же привіз на переговори з Путіним ультиматум від Трампа - закінчити мирне врегулювання до кінця квітня. Про це писав і сам Трамп. Але судячи з Рамштайну, який теж відбувся цього дня, Європа не дуже вірить у мир в найближчому майбутньому - тому й продовжуватиме посилювати Україну.
"Враховуючи триваючу агресію Росії проти України, ми повинні визнати, що мир в Україні, схоже, недосяжний у найближчому майбутньому. Росія повинна зрозуміти, що Україна здатна продовжувати боротьбу, і ми будемо її підтримувати", - сказав 11 квітня міністр оборони Німеччина Борис Пісторіус.
Водночас президент Азербайджану Альхім Алієв висловив думку, що війна в Україні не закінчиться перемир'ям. На його думку, одна зі сторін капітулює.
"Я особисто, будучи реалістом, не бачу в доступному для огляду майбутньому жодних перспектив миру між Україною і Росією... Як керівник країни, яка пережила дві гарячі війни й період між ними, можу вам сказати, що припинення вогню ніколи не зупиняє війну. Ніколи. Війна не припинялася і в нашому випадку. Це просто тимчасове полегшення для країн, щоб перегрупуватися, мобілізуватися і почати все заново", - передає його слова Central Asia Media.
Путін, зрозуміло, нічого не хоче зривати раніше - і поки є можливість тягнути, тягтиме. А вже наприкінці може відмовити Трампу прямо. І тим самим виграє собі час для нового наступу.
Напередодні заступник керівника Офісу президента України Павло Паліса в інтерв'ю Reuters заявив, що російські окупанти планують незабаром активізувати наступ на фронті. Це має відбутися наприкінці квітня та у травні. Очікується, що росіяни діятимуть на східних фронтах біля Куп'янська і Лиману, а також на південно-східних фронтах біля Запоріжжя й Новопавлівки, але пріоритет буде на Покровському напрямку.
Раніше стверджувалося, що наступ російських окупантів на Покровськ дещо стих, оскільки українські захисники у цьому районі мали тактичних успіхів та відкинули ворога. Втім, за останні 10 днів російські збройні сили знову активізувалися. Вони стягують додаткову живу силу та транспортні засоби для майбутніх нападів.
А ще у НАТО побачили загрозу для Європи і Одеси. Французькі військові нині складають карти місцевості на кордоні Румунії з Молдовою та Україною. І все це - на випадок можливого вторгнення РФ.
Нагадаємо, на засіданні Контактної групи з питань оборони України у форматі "Рамштайн" 11 квітня в Брюсселі країни-учасниці погодили збільшення військової допомоги Україні на понад 21 мільярд євро. Про це оголосив міністр оборони Великої Британії Джон Гілі. Лише його країна виділяє 350 мільйонів фунтів стерлінгів (понад 400 млн євро) - пакет включає радарні системи, протитанкові міни і сотні і тисячі нових безпілотників.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.