Мінкульт домовився про повернення скіфського золота до України

Міністерство культури й інформаційної політики України та Музей Алларда Пірсона підписали угоду про повернення колекцій чотирьох Кримських республіканських установ

Скіфське золото
Скіфське золото офіційно повернуть в Україну

Міністерство культури й інформаційної політики України домовився з археологічним Музеєм Алларда Пірсона про повернення предметів історичного та культурного значення в Україну. Йдеться про так зване "скіфське золото", яке було вивезено з України на виставку до Нідерландів перед окупацією Криму у лютому 2014-го року. Загалом Нідерланди доставлять артефакти з колекцій чотирьох кримських музейних установ.

Про це повідомили у Міністерстві культури й інформаційної політики України. Зазначається, що документ підписав тимчасовий виконувач обов'язків міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв та виконувач обовʼязків директора університетської бібліотеки Амстердамського університету доктор Фред Вірмен.

"Повернення артефактів особливого історичного та культурного значення – це знаковий та багатогранний процес. Він об’єднує правові, музейні, дипломатичні та логістичні аспекти. Ми з нетерпінням чекаємо повернення колекцій, одна з яких відома як "скіфське золото", додому в Україну", - заявив Карандєєв.

За даними Мінкульту, музейні предмети належали таким музеям: "Центральний музей Тавриди", "Керченський історико-культурний заповідник", "Бахчисарайський історико-культурний заповідник" та Національного заповідника "Херсонес Таврійський".

У лютому 2014 року їх доставили у Нідерланди, де почали експонувати на виставці "Крим – золотий острів у Чорному морі". Також Ростислав Карандєєв висловив вдячність Музею Алларда Пірсона за те, що він не стягнув гроші за витрати на зберігання експонатів.

Верховний сул Нідерланді про "скіфське золото"

9 червня 2023 року повідомлялось, що Верховний суд Нідерландів постановив передати Україні "скіфське золото". Таким чином, він підтвердив раніше ухвалене рішення апеляційного суду Амстердама у жовтні 2021 року. 

"Верховний суд відхилив касаційну скаргу кримських музеїв, таким чином рішення суду (апеляційного суду Амстердама. – Ред.) залишається в силі", – йдеться у висновках суду.

Музей Алларда Пірсона в Амстердамі у лютому 2014-го року узяв на власну виставку в України 500 експонатів з кримських музеїв. Туди входили артефакти зі скіфського золота, церемоніальний шолом, коштовне каміння, мечі стародавніх греків та скіфів. Після анексії Криму було незрозуміло, кому передавати назад ці об'єкти. Росія та Україна звернулась до суду. 

14 грудня 2016 року суд Амстердама постановив повернути Україні "скіфське золото". Проте, у 2017 році "кримські музеї", які підпорядковувались окупаційній владі, оскаржили це рішення. У 2021 році суд остаточно ухвалив рішення на користь України. Потім росіяни звернулись до Верховного суду і чекали, яке рішення він винесе. Верховний суд поставив остаточну крапку в цій суперечці. 

"Рішення Верховного Суду поставило крапку в цій суперечці. Музей Алларда Пірсона має передати мистецькі цінності державі Україна, а не кримським музеям", – йшлось у рішенні суду.

Скіфське золото знайшли в Іспанії

Також іспанські правоохоронці у жовтні 2023 року повідомляли про те, що вони затримали банду, яка тіньовим шляхом вивезла "скіфське золото" з України у період 2014-2020 років. Одним з учасників угрупування був священник УПЦ московського патріархату. Загалом було затримано п’ятьох учасників організації.

Поліція Мадриду вилучила 11 викрадених золотих предметів культурної спадщини України на суму понад 60 млн євро. Крадії змогли взяти з собою до Іспанії дорогоцінні предмети VIII-IV століть до нашої ери: золоті сережки, кулон, чокери та пектораль.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube