Міністр оборони Нідерландів зізнався, чому НАТО не закриє хоча б частину неба над Україною

В Альянсі вважають, що ефект від такого захисту не переважує ризиків ескалації

Рубен Брекельманс, зрк зрк iris-t
Брекельманс зазначив, що участь НАТО у збиванні російських ракет над Україною – не найефективніший метод.

НАТО не хоче збивати російські ракети та безпілотники над територією України (навіть на заході країни), бо вважає – вигоди від такої допомоги обмежені та не переважують ризики. Союзники по НАТО, навпаки, не хочуть ризику ескалації. Тому треба завжди шукати креативні шляхи допомоги Україні, а варіант із закриттям неба зараз не розглядається.

Якщо союзники поставлять, наприклад, свої системи ППО на кордоні з Україною, то вони покриють лише відносно невелику територію. Тому, пояснив міністр оборони Нідерландів Рубен Брекельманс у коментарі "Радіо Свобода", участь країн-партнерів у збитті російських ракет і безпілотників, що пролітають над заходом України та наближаються до повітряного простору Альянсу, може не бути найефективнішим способом розв'язання проблеми.

"У такому випадку це означало б, що вам потрібно мати літаки в небі, щоб захистити Україну. Тоді, звичайно, виникне ризик прямого зіткнення між ВПС НАТО та Росією", – зазначив Брекельманс.

Саме цьому типу ескалації, зауважив міністр, намагаються запобігти союзники по НАТО. На його думку, відсутність ескалації також йде на користь Україні

"Треба завжди шукати креативні шляхи допомоги Україні. Але ми також у кожному випадку маємо зважувати, чи вигоди переважають ризики. Поки що різниці немає. Таке схвалене рішення", – резюмував глава міністерства оборони Нідерландів.

Зеленський вважає, що НАТО мало б збивати російські ракети

Президент України Володимир Зеленський і раніше неодноразово заявив, що партнери України зі складу НАТО повинні підіймати свої літаки та збивати російські ракети, які убивають українців. На його думку, це буде захист цивільного населення, а не втягування НАТО у війну з росіянами.

Участь польських Військово-повітряних сил у відбитті російських ракетних атак на території України не втягне Польщу у війну, впевнений Зеленський. Влада готова підписати документи про те, що НАТО не нестиме відповідальності, якщо збита ракета РФ впаде в Україні. Країни альянсу мають допомогти у знищенні російських цілей, адже одного разу вони можуть впасти на мирних громадян в Європі.

Також Зеленський заявив, що вважає справедливим, якщо Польща буде збивати російські ракети, бо цьому є також економічні причини: деякі ракети РФ летять до українських газосховищ поблизу кордону. Адже в результаті атак взимку без газу можуть залишитися і наші сусіди, зокрема Польща.

На папері Польща мала б допомагати Україні збивати ракети, на практиці – ні

Попри те, що пропозиція щодо знищення російських ракет над територією України була включена до двосторонньої безпекової угоди між Польщею та Україною, Польща відмовляється допомагати Україні. І на це є також ряд пояснень. По-перше, у документі про співпрацю міститься умова - "якщо ракети становлять загрозу для Польщі", тому країна НАТО буде здебільшого продовжувати підіймати в небо авіацію виключно для моніторингу свого власного повітряного простору

У травні речник міністерства закордонних справ Польщі Павло Вронський зазначив, що Україна вже зверталася з такою ініціативою до Польщі. Уряд, за його словами, наразі розглядає можливість збивати російські ракети над територією України. Проте практичних рішень у цій справі поки що немає.

Заступник міністра оборони Польщі Павел Залевський відкрито заявив, що наразі Польща не розглядає жодний формат, особливо двосторонні переговори, які передбачали б можливість збивання російських ракет або безпілотників з польської території, хоча це є одним з очікувань України. Можливим виходом України зі складної ситуації він бачить лише посилення української ППО.

У липні віцепрем'єр-міністр та міністр національної оборони Владислав Косіняк-Камиш наголошував, що Польща не збиватиме російські ракети, які прямують у бік Західної України, без узгодження з усіма країнами НАТО. Він підкреслив, що такого консенсусу наразі немає, і звернув увагу на позицію Білого дому, який заявив, що не бажає ескалації конфлікту. Але міністр зазначив, що у випадку, якщо ракети пролетять над територією Польщі, будуть застосовуватися "інші процедури". У серпні, після наймасованішої атаки РФ по Україні Косіняк-Камиш зізнався, що в Альянсі панує великий скепсис, і ніхто не хоче приймати таке рішення.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube