Обмежені можливості ППО, відсутність координації та політичні перепони: чому Польща відмовляється збивати російські ракети над Україною

Польща може мати обмежені можливості для активної участі у боротьбі з російськими ракетами над Україною через недостатню кількість засобів ППО та відсутність необхідної оперативної інтеграції

ППО Польщі, військовий експерт Іван Киричевський
У Польщі вивчають можливість перехоплення російських ракет над територією України. На фото Міноборони Польщі - Елементи ППО “Wisła” Польщі

На тлі постійних російських ракетних атак питання залучення польського ППО до збивання російських ракет над територією України стає дедалі актуальнішим. Відомо, що Польща продовжує вивчати дане питання з залученням експертів НАТО. Щоправда, в Альянсі вже натякають, що не є прихильниками цієї ідеї.

Чому це питання є вкрай складним і які технічні, політичні та стратегічні аспекти містить, розповів військовий експерт Defence Express Іван Киричевський. У себе в Facebook він перелічив найголовніші причини, чому Польща не наважується почати збивати російські ворожі цілі біля своїх кордонів. І найважливішими з них є скудність власних засобів ППО, складнощі оперативної взаємодії між Києвом та Варшавою та політичні перепони. Втім, можливості співпраці в даному аспекті все-таки існують.

Польська ППО: обмежені можливості

Попри значні зусилля з модернізації збройних сил, можливості Польщі в протиповітряній обороні залишаються обмеженими. Згідно з даними Киричевського, Польща наразі володіє лише двома батареями Patriot, чотирма британськими Sky Sabre (аналогами німецького IRIS-T) та 14 пусковими радянських комплексів С-125. Відсутність достатньої кількості сучасних систем, які здатні збивати балістичні ракети, зокрема російські "Кинжали", робить питання захисту складним навіть для польської території, не кажучи про підтримку України.

"Наявні дані говорять про те, що в Польщі самої доволі обмежені можливості по протиповітряній обороні. Якщо брати наземний сегмент по комплексам середньої та великої дальності, то там наразі є 2 батареї "Петріот", 4 комплекси Sky Sabre від Великої Британії (аналогічні як IRIS-T), 14 пускових радянських комплексів С-125… і все. С-300 та "Буки" поляки за "Варшавського договору" купити не встигли", - пише військовий експерт.

Хоча Польща має 48 винищувачів F-16, їх ефективність в боротьбі з балістичними загрозами залишається під питанням. Винищувачі не можуть збивати балістичні ракети, а дальність і можливості їхніх ракет "повітря-повітря" також можуть бути обмеженими. Тому саме наземний сегмент ППО є ключовим для протидії російським загрозам, але його поточна готовність викликає сумніви, зауважує Киричевський.

Технічні перепони

Однією з головних причин, чому Польща досі не допомагає збивати російські ракети над Україною, є відсутність оперативної системи обміну даними між двома країнами. Як зазначає Киричевський, немає чітко налагодженої системи для обміну інформацією про траєкторії ракет чи безпілотників, що летять над територією України. Без таких даних збивати ракети в польському повітряному просторі чи тим більше над Україною є надзвичайно ризикованим завданням.

"Воно не працює так, що мовляв "ну раз ви літаєте там на своїх F-16, то чого б нам не підсобити у збиванні російських ракет". Судячи з усього, нема навіть оперативної системи обміну даними між двома країнами, де яка російська ракета чи "Шахед" летить, щоб власне по тому стріляти", - пояснює Іван Киричевський.

Можливості подальшої співпраці

Не дивлячись на перешкоди, військова співпраця між Польщею та Україною має перспективи. Польща вже активно залучається до оборонних програм і розширює власне виробництво компонентів для Patriot. Наприклад, з 2021 року в Польщі налагоджено виробництво пускових установок для цих систем, а Німеччина та Іспанія працюють над виробництвом ракет до Patriot. Втім, Україна поки що залишається осторонь цього процесу, незважаючи на найгострішу потребу в таких системах на планеті.

Один з можливих напрямків розвитку подій, за думкою Киричевського, міг би бути запуск "спеціальної протиповітряної операції", яку могла б ініціювати Україна за участі польської ППО. У такому випадку Польща могла б брати участь у збиванні російських ракет, але лише за умови надання певних політичних гарантій. Зокрема, як пропонує Киричевський, Україна могла б компенсувати Польщі витрати на роботу систем Patriot чи інших засобів ППО під час бойового чергування.

На думку експерта, співпраця між Україною та Польщею могла б розширитися на рівні оборонного виробництва - як у галузі ракетних технологій, так і танкобудування. Однак така співпраця вимагатиме визнання того, що Польща через свої ресурси та досвід часто виступатиме "старшим партнером".

"Україна та Польща могли б співпрацювати по усім можливим сегментам оборонного виробництва, чи то ракетні технології чи танкобудування. Можуть бути навіть проекти подвійного призначення: один з профільних ресурсів у поляків писав про розрахунки по адаптації МіГ-29 під малогабаритну ракету-носій для супутників (але ж там з легкістю може опинитись і аеробалістична ракета). Але тут нам доведеться прийняти, що в багатьох моментах такої співпраці саме Польща виступатиме "старшим партнером", через перевагу в ресурсах та кадрах", - підсумував Киричевський.

Які є політичні перепони

Незважаючи на те, що пропозиція щодо знищення російських ракет над територією України була включена до двосторонньої безпекової угоди між Польщею та Україною, Польща відмовляється допомагати Україні. І на це є також ряд пояснень. По-перше, у документі про співпрацю міститься умова - "якщо ракети становлять загрозу для Польщі", тому країна НАТО буде здебільшого продовжувати підіймати в небо авіацію виключно для моніторингу свого власного повітряного простору

По-друге, будь-яке вирішення питання щодо залучення Польщі до збиття російських ракет над Україною потребує чіткого політичного формату (і це не двосторонній формат Варшава-Київ - ред.), координації дій між урядами країн, а також узгодження з НАТО. Без цих елементів регулярне використання польської ППО для захисту українського неба залишається малоймовірним. Про це якраз розповідав віцепрем'єр-міністр та міністр національної оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш. Він зауважив, що пропозиція про збиття російських ракет над українською територією, навіть якщо вони становлять загрозу для Польщі, потребує ретельного обговорення в рамках НАТО. Польський уряд поки що не готовий діяти на власний розсуд без узгодження з партнерами по Альянсу.

Фактично, про відсутність оперативної військової взаємодії говорив і прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск, коли зізнався, що польським військовим складно визначити, чи є об'єкт у повітряному просторі країни цивільним чи військовим. Тому, коли йдеться про збиття можливих російських ракет або дронів, союзники радили Варшаві проявляти обережність. 

Нагадаємо, що заступник міністра оборони Польщі Павел Залевський відкрито заявив, що наразі Польща не розглядає жодний формат, особливо двосторонні переговори, які передбачали б можливість збивання російських ракет або безпілотників з польської території, хоча це є одним з очікувань України. Можливим виходом України зі складної ситуації він бачить лише посилення української ППО.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube