Міненерго планує уніфікувати графіки відключень світла: які зміни відчують українці

Нові зміни у правилах застосування стабілізаційних відключень світла розпочнуться не раніше 2025 року

ДТЕК, енергетичне обладнання, відключення світла
Регіони України можуть розподілити на декілька "стабілізаційних" зон. Фото ліворуч: ДТЕК. Колаж: ілюстративний

У Міністерстві енергетики можуть змінити порядок застосування графіків відключень світла. Рішення пов'язано з тим, що відключення електроенергії не завжди рівномірні для українців, які проживають в різних областях. Наразі розглядається декілька можливих варіантів запровадження нових змін.  

З 2025 року всі регіони України можуть поділити на декілька "стабілізаційних" зон. Про це повідомили джерела в енергетичній галузі виданню РБК-Україна. За їх інформацією, в Міненерго планують уніфікувати систему погодинних графіків відключення світла та зробити обмеження більш справедливими. Зазначається, що якщо за місяць сума годин "без світла" для всіх споживачів практично однакова, то протягом доби чи тижня коливання у графіках відключень можуть значно відрізнятись. 

"У кожній області встановлюються окремі графіки. Регіони отримують команду від "Укренерго" на відключення однієї чи кількох черг споживачів і вже самі вирішують, які саме черги та на який період відключати. Тому в деяких регіонах відключення можуть бути по 3-4 години, в інших - по 2, причому з різною частотою", - наголошують у виданні.

Енергетичні зони

Однак, якщо по всій території України запровадити однакові графіки відключень світла - це призведе до серйозних перепадів у енергетичній системі. Тому в Міненерго розглядають варіант "об'єднання графіків декількох областей у зони" з практично схожим обсягом споживання, застосовуючи у них однакові графіки відключення.  

"Наприклад, до однієї зони може увійти Одеська, Черкаська, Львівська та ще кілька областей, відібраних у шаховому порядку – щоб не створювати великих суцільних територій із одночасною відсутністю світла. І тоді відключення там будуть за певними чергами у однаковий час", - повідомляють джерела.

"Підчерги" відключень

У виданні нагадують про випадки, коли запровадження однієї черги відключень світла для всіх регіонів недостатньо, а двох - забагато. Через це розглядається ще варіант розділення вже наявних черг на "підчерги". Ця ідея пропонується для встановлення "більш гнучкого та справедливого механізму вимкнень". 

"Для таких ситуацій пропонується запровадити дві підчерги та відключати, грубо кажучи, не по одній, а по півтори черги залежно від ситуації", - пояснюють джерела. 

Зазначається, що нова методика відключень електроенергії ще розробляється, проте її планують впровадити з січня 2025 року. До кінця 2024 року жодних змін у системі відключень не очікується. 

Ситуація в енергетичній системі

Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Маріано Гроссі наприкінці листопада заявив, що три діючі атомні електростанції України скоротили вироблення електроенергії. Це відбулось після відновлення росіянами атак на енергетичну інфраструктуру країни. За його інформацією, Хмельницька, Рівненська та Південноукраїнська АЕС знизили рівні потужності як запобіжний засіб "під час широкомасштабних військових дій" у країні. Зазначається, що АЕС, які діють в Україні, мають загалом дев'ять реакторів - всі вони знизили свою потужність. 

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль водночас розповів, як діє уряд для подолання наслідків російських атак по енергетичній структурі держави. Він повідомив, що Україна продовжує імпорт електроенергії з Європи. Також було ухвалено рішення, що відключення світла не буде застосовуватись для бізнесу, який імпортує або власними силами виробляє 60% від свого обсягу споживання. Шмигаль заявив, що у Фонді підтримки енергетики зібрано вже понад 700 млн євро (понад 31 млрд гривень).

Укренерго також у щоденних повідомленнях про графіки відключення світла нагадують, що енергетики невпинно працюють для відновлення пошкодженого енергетичного обладнання. Зазначається, що українська енергосистема продовжує відновлюватись вже після одинадцяти масованих атак росіян. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube