Єврокомісія висуне відповідні юридичні пропозиції на початку грудня
Лідери ЄС схвалили план використання доходів, отриманих від заморожених російських активів. Європейська комісія вже в грудні висуне відповідні юридичні пропозиції, щоб направити гроші для допомоги Україні. Відомо, що йдеться про мільярди євро.
Як повідомляє видання Financial Times, про це йдеться у висновках саміту. Загалом, західні санкції заморозили майже 300 мільярдів доларів російського центрального банку відтоді, коли рф розпочала повномасштабне вторгнення в Україну. Левова частка цих коштів – 180 млрд євро, за даними бельгійського уряду, – зберігається в Euroclear, найбільшому в світі депозитарії цінних паперів зі штаб-квартирою в Брюсселі.
У четвер, 26 жовтня, Euroclear заявив, що заробив близько 3 млрд євро на заморожених російських активах за дев'ять місяців 2023 року порівняно з 347 млн євро за аналогічний період 2022 року. Це зростання зумовлене зростанням процентних ставок.
Виплати купонів та погашення облігацій за знерухомленими активами рф застрягли в Euroclear, бо не можуть бути виплачені клієнтам під санкціями. Посадовці ЄС шукають шляхи спрямування цих надходжень в Україну, але Європейський центральний банк попередив про потенційні ризики для євро, пов'язані з доступом до цих надходжень. Є ризики, що інші центральні банки можуть відмовитися від своїх активів в Euroclear, деномінованих у євро, і послабити валюту.
Комісія планує представити пропозиції на початку грудня. Брюссель перебуває в регулярному контакті з Лондоном і Вашингтоном, щоб забезпечити синхронізацію підходів.
Наприкінці серпня на зустрічі радників з національної безпеки ухвалили рішення про те, що російські активи в п'яти країнах залишаться замороженими до відшкодування москвою збитків Україні. Йдеться про США, Велику Британію, Німеччину, Італію та Францію.
Проте вже в жовтні державний секретар США Ентоні Блінкен повідомив, що союзники працюють над створенням правової бази для використання конфіскованих активів росії. Вони мають піти на проєкти відновлення України. Сума можливих конфіскацій становить близько $300 мільярдів.
Слідом за цим уряд Великої Британії звернувся до Банку Англії з проханням перевірити, як російські суверенні активи можуть бути використані для фінансування воєнних дій України. Канцлер казначейства Британії Джеремі Хант назвав війну в Україні незаконною і додав, що потрібно зробити все можливе, щоб росія не могла продовжувати фінансувати свої воєнні дії. Питання обговорювалось на рівні міністрів фінансів G7.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.