Міграційна служба просить країни Заходу не інтегрувати українців за кордоном: як це пояснюють

Ліна Кіндратюк

Україна розглядає українців за кордоном не як біженців, а як людей, які вимушено виїхали з країни

Державна міграційна служба просить країни, куди після початку повномасштабного вторгнення рф виїхали мільйони українців, не створювати для них програми інтеграції. Адже з кожним продовженням тимчасового захисту з'являється великий ризик того, що українські сім'ї адаптуються до нового життя та не повернуться в Україну. На Заході нашу державу в цьому питанні підтримують.

Про це в інтерв’ю Цензор.нет повідомила очільниця ДМС Наталія Науменко. Вона наголошує, що українські біженці не є біженцями.

"За різними даними, за кордоном справді перебуває до 8 мільйонів наших громадян. Як на мене, ці дані трохи завищені. Це дані передусім УВКБ ООН, вони розглядають таких осіб як біженців. Ми їх не розглядаємо як біженців. Ми їх розглядаємо як людей, які вимушено виїхали з України. На щастя, колеги з міграційних служб інших країн мене також підтримують, коли я прошу не розглядати наших громадян як біженців і не створювати програми для їхньої інтеграції в країні перебування", - розповіла Науменко.

На запитання журналістки, що робити, якщо війна буде тривати ще декілька років, Науменко навела як приклад свою родину. Її діти залишилися в Україні.

"Мої діти відмовилися виїжджати з України. Певний час мені було спокійніше, коли вони були на заході України, зараз вони в Києві, і я, звичайно, переживаю, коли тривоги. Тому, звісно, неважко зрозуміти людей, які поїхали, щоб їхні діти були в безпеці. Але ми також розуміємо, що кожне продовження тимчасового захисту - це великий ризик того, що діти йдуть у садочки, в школи, адаптуються і ці сім’ї не повернуться", - підсумувала голова ДМС.

За словами Науменко, майже всі українці, які були змушені виїхати за кордон через війну, мають статус тимчасового захисту в країнах, де вони перебувають. До слова, тимчасовий захист та статус біженця є різними правовими категоріями.

Тимчасовий захист отримують при перетині кордону держави-члена ЄС, у його межах людина має право на: проживання в державі, у якій вона звернулась за тимчасовим захистом; доступ до праці, який можна отримати одразу з моменту звернення за отриманням захисту; доступ до житла; медичну допомогу; соцдопомогу; доступ до освіти дітям і підліткам. До того ж при тимчасовому захисті зберігається можливість безперешкодно повернутися до країни громадянства.

Щодо статусу біженця, то людина отримує: житло (зазвичай це спальне місце в центрі для біженців); безплатне харчування; медичну допомогу (обмежену); безплатний проїзд у громадському транспорті. Але важливо, що при зверненні за отриманням статусу біженця протягом шести місяців людина не може влаштовуватися на роботу, поки йде розгляд її заяви про надання статусу біженця. Також у період очікування рішення уповноваженого органу у наданні статусу біженця заборонено перетинати кордон країни перебування.

ЄС може продовжити захист для українських біженців

Європейський Союз розглядає можливість продовжити тимчасовий захист для українських біженців до березня 2025 року. З цього приводу йдуть переговори в керівництві ЄС. Наразі термін дії цієї програми завершиться за шість місяців. Відомо, що на території Євросоюзу знаходяться понад 4 млн українців.

Програма тимчасового захисту українців дозволяє біженцям легально перебувати на території Європейського Союзу. Українці можуть отримувати посвідку на проживання без довгих бюрократичних процедур, влаштовуватися на роботу, оформлювати медичне страхування, влаштовувати дітей в дитячі садки та школи тощо. Тобто, без дії цієї програми українцям в Європі жити стане значно складніше.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

 
No ad for you