Катерина Черногоренко, заступниця міністра оборони з питань цифровізації та співініціаторка Армії дронів, покинула свою посаду. Причини звільнення наразі не розкривають, але в мержі їй пригадують скандал довкола публікації про військовий штучний інтелект
Заступниця міністра оборони з питань цифровізації, керівниця проєкту Резерв+ та "Армія дронів" Катерина Черногоренко залишила свою посаду. Це сталося через декілька місяців після критики з боку експертів за розкриття інформації про використання штучного інтелекту у військовій сфері. Про це повідомив народний депутат Олексій Гончаренко.
Втім, офіційна причина звільнення наразі не оголошена. Черногоренко - одна з ключових фігур цифрової трансформації в українському оборонному секторі. У 2022 році вона ініціювала запуск проєкту "Армія дронів" - стратегічної програми з розвитку безпілотних технологій у Збройних Силах України.
У Міноборони Катерина відповідала за цифровий розвиток, трансформації та технологічні інновації. До цього вона працювала в Мінцифрі, де була причетна до запуску сервісів "єМалятко", електронного лікарняного та COVID-сертифікатів у "Дії".
У травні 2024 року доповідь Черногоренко про використання штучного інтелекту у військовій сфері викликала скандал серед експертів. У публікації від Центру інновацій Міноборони ішлося про алгоритми ШІ, що аналізують відео з дронів у режимі реального часу. Експерти звинуватили Черногоренко у порушенні режиму секретності, адже в умовах війни поширення інформації про технології подвійного призначення заборонено.
Катерина Черногоренко народилася у 1986 році в місті Рені Одеської області. Має дві вищі освіти - юридичну та з публічного управління, закінчила Києво-Могилянську академію та Інститут Аспена.
Після повномасштабного вторгнення Росії працювала над інтеграцією технологій у сектор безпеки та оборони. Також була радницею Михайла Федорова та віцепрем’єра з питань інновацій. Її громадська діяльність пов’язана з кількома організаціями, зокрема "Українським центром ефективності правосуддя" та ГО "Українське Причорномор’я".
Катерина має підприємницький досвід, працювала адвокаткою, а також як експертка в міжнародних технічних проєктах. Разом із чоловіком володіє адвокатським об’єднанням "Меліус". У декларації за 2022 рік вона вказала понад 2,5 млн грн доходу, значну частину з яких склали доходи від підприємницької діяльності.
На посаді заступниці міністра оборони з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Катерина Черногоренко відповідала за впровадження та супровід ключових IT-рішень Міноборони. Останнім часом її основна публічна активність була пов’язана із мобільним застосунком "Резерв+" - цифровим інструментом для військовозобов’язаних, який дозволяє оновлювати персональні дані, взаємодіяти з ТЦК та, віднедавна, сплачувати штрафи за порушення правил військового обліку.
Черногоренко коментувала як функціонал додатку, так і його тимчасові збої, зокрема масовий технічний збій 26 червня, коли користувачі не могли авторизуватись через перевантаження системи. Вона публічно повідомляла про відновлення роботи сервісу та запуск нових функцій.
11 липня Черногоренко анонсувала тестовий запуск у "Резерв+" функції онлайн-сплати штрафів. Йшлося про можливість погашення штрафу за несвоєчасне оновлення даних без фізичного візиту до ТЦК. Вона неодноразово наголошувала, що навіть після сплати штрафу громадяни зобов’язані оновити свої дані в системі, згідно з чинним законодавством.
Загалом Черногоренко була обличчям цифрових сервісів Міністерства оборони й регулярно пояснювала громадськості нововведення, проблеми та можливості, пов’язані з цифровізацією військового обліку.