Маск каже, що революційну технологію Neuralink тестуватимуть на людях уже через пів року

Можливо, українців дратують недоречні пропозиції Маска щодо російсько-української війни, але ми продовжуємо любити його за здатність дивувати

Маск каже, що революційну технологію Neuralink  тестуватимуть на людях уже через пів року
Якщо це вдасться, людство отримає казкову суперсилу

Ілон Маск заявив, що технологія Neuralink, яка потенційно має стати містком між людством та комп’ютерами, буде готова до тестування на людях через шість місяців. Технологія нейроінтерфейсу, яку розробляє стартап мультимільярдера, може потенційно змінити наше життя так кардинально, як це зробили свого часу винайдення персональних комп'ютерів та смартфонів, або навіть більше.

Neuralink незабаром розпочне випробування на людях

Як повідомляє Wall Street Journal, у середу 30 листопада, демонструючи досягнення стартапу Neuralink, Ілон Маск повідомив, що технологію можна буде випробувати на людях через шість місяців. На даному етапі відбувається підготовка до тестування, зокрема компанія займається отриманням необхідних дозволів від Управління з контролю за якістю харчових продуктів і медикаментів США (FDA).

Варто нагадати, що розпочати випробування Neuralink на людях планували ще в далекому 2020 році. Тоді довелося відтермінувати дослідження через позицію регулюючих органів. Компанію спіткала низка невдач з упровадженням технології — кілька піддослідних тварин довелося знищити через підозру в проникнення інфекції, спричиненою імплантами. Але тепер Маск переконаний, що все вийде, адже стартап усунув недоліки щодо перегріву пристрою, а також токсичних хімікатів, які проникають у мозок з імплантату.

«Тепер ми впевнені, що пристрій Neuralink готовий до випробування на людях, тому час залежить лише від процесу схвалення FDA», — написав пан Маск у Twitter під час заходу.

Що таке Neuralink

Neuralink — це технологія, яка має за мету налагодити пряму передачу даних між мозком людини та комп’ютером. Для втілення цих завдань, до мозку має бути вживлено крихітні запатентовані електроди Neuralink, які потрібні для запису сигналів електроімпульсів головного мозку.

На презентації Маск заявив, що імплантати вже настільки компактні, що він готовий хоч зараз отримати свій. Він пожартував, що, можливо, на черговій демонстрації таки його матиме.

«Я міг би імплантувати пристрій Neuralink прямо зараз, і ви б, навіть, не дізналися, гіпотетично», — сказав він.

Neuralink планує відкрити клініки, де пацієнти зможуть імплантувати пристрій у свій мозок за допомогою роботів-хірургів. Їх компанія також продемонструвала на презентації в середу. Це має зробити технологію максимально доступною.

Навіщо це потрібно

Якщо технологія буде втілена в життя, перед людством відчиняються широкі перспективи. Наприклад, незабаром, за її допомогою можна буде відновити зір чи допомогти людям із серйозними вадами рухатися і спілкуватися. Можна буде використовувати їх, щоб допомогти людям, які постраждали від інсультів і, ймовірно, багато іншого.

Маск на презентації показав відео мавпи, яка здійснювала «телепатичний друк» за допомогою мозкового імпланту Neuralink. Тварина переміщувала курсор на екрані без допомоги рук.

Ще у квітні 2021 року, компанія опублікувала відео, де мавпа з пристроєм Neuralink, грала у відеогру. Спеціальне програмне забезпечення аналізувало мозкову активність і перетворювала її на команди для комп’ютера.

Конкуренти Маска

Подібні технології розробляють інші компанії та установи. Деякі з них є не менш перспективними, аніж проєкт Neuralink, а в дечому, навіть, перевершують його.

Дослідники Каліфорнійського університету використали імплантат, щоби перетворити сигнали мозку пацієнта в слова на екрані. Нейротехнологічна компанія Synchron розробляє мозковий імплантат, який теж дає змогу друкувати. Але його встановлюють у кровоносні судин мозку, а не безпосередньо у його тканину, як Neuralink. Розробники заявляють, що це значно зменшує ризики. Компанія Precision Neuroscience працює над сенсором, схожим на плівку, який розміщують на поверхні мозку через крихітну щілину в черепі.

Конкуренти Маска, як  Blackrock Neurotech, теж демонструють чималі успіхи
Конкуренти Маска, як  Blackrock Neurotech, теж демонструють чималі успіхи

Макс Ходак, колишній президент Neuralink, заснував компанію Science, яка має намір використовувати поєднання генної терапії, тонкого імплантату сітківки та розумних окулярів, щоб допомогти відновити зір. Компанія Blackrock Neurotech нещодавно оголосила, що розробляє ультратонкий, гнучкий імплантат під назвою Neuralace для тієї ж мети.

Попереду довгий шлях

Технологія нейронних імплантів, попри всю свою перспективність, усе ще занадто «сира» та дороговартісна. Більшість нейронних імплантатів на сьогодні передають інформацію лише в один бік, приймаючи сигнали, які генерує мозок, і перетворюючи їх на команди, які зовнішній пристрій, як-от комп’ютер, може використовувати для простих дій. Як, наприклад, ввести данні чи грати в просту відеогру.  Але так буває з багатьма технологіями на початках. Перші мобільні телефони, до прикладу, теж були громіздкими малофункціональними й неймовірно дорогими пристроями, але зараз в Україні мало хто може уявити собі життя без них.

Наступне покоління пристроїв, слід думати, зможе передавати інформацію і в мозок, і з нього. Про такі можливості своєї розробки натякав Маск на презентації. 

Теоретично, розвиток цих технологій наближає нас до світу, який відображений у таких шедеврах кіберпанку, як «Привид у латах», «Той, що біжить краєм леза» чи «Матриця»Світу, де межа між людиною і машиною настільки нечітка, що годі й розібратися. Це не так уже і страшно, як здається на перший погляд, адже всі ми носимо із собою ті ж смартфони, які значно розширюють наші можливості, але від того ми не стали менш людьми.

Нагадаємо, Ілон Маск продемонстрував нову версію нейроінтерфейсу мозок-комп’ютер Neuralink. Крім того, Ілон Маск показав на відео мавпу, яка грає у відеоігри силою думки завдяки чіпу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube