Люди мовчки заздрять: у оленів виявили офігенні суперздібності - відео

Читать на русском

Ці тварини змогли вирішити проблему сну і перемогли рак

Читать на русском
Олень та роги
У оленів відсутні циркадні ритми

Ці тварини змогли вирішити проблему сну і перемогли рак

У оленів є дивовижні надздібності. Наприклад, організм північних оленів навчився пригнічувати циркадні ритми. А також їх роги - це пухлина, що росте під контролем генів. І ці здібності можуть навіть навчити нас, людей, дечому.

У північних оленів немає біологічного годинника

Біологічним годинником називають генетично обумовлені механізми, що працюють у клітинах та визначають періодичний характер активізації різних процесів. Типовим прикладом є чергування сну та неспання. Такі коливання біологічних процесів, зазвичай "зав'язані" на рівень освітленості, отримали назву циркадних ритмів. Зміна часових поясів порушує циркадний ритм, який зазвичай визначає наш цикл сну та неспання, і в результаті ми почуваємося досить незатишно.

Однак у північних оленів, що живуть в Арктиці, такої проблеми немає - вони можуть ігнорувати свої циркадні ритми, щоб впоратися з безперервним денним світлом влітку та восьмитижневою полярною ніччю.

"Такий щоденний годинник може бути перешкодою в умовах, коли протягом більшої частини року немає надійного циклу світла і темряви", - сказав біолог-зоотехнік, професор Ендрю Лаудон. "Організми використовують свої циркадні годинники відповідно до навколишнього середовища; але якщо в їхньому середовищі зовсім інший цикл, можливо, краще слідувати йому, а не використовувати внутрішній годинник".

Дослідження 2010 року показало, що північні олені мають ритм мелатоніну - гормон, який контролює цикл сну-неспання - секреція, яка реагує на цикл освітлення/темряви навколишнього середовища, а не на внутрішній циркадний ритм.

Цікаво, що аналіз відмінностей між генами годинника північного оленя і людини може допомогти дослідникам краще зрозуміти, як ми можемо боротися зі зміною часових поясів та іншими порушеннями сну в люди, наприклад, безсонням.

"Багато тих же генів беруть участь у тих же процесах у північних оленів, що й у людей", - розповів генетик Расмус Хеллер.

Боротьба з раком за допомогою рогів

Північні олені також унікальні своєю здатністю повністю відновлювати свої роги. Вони проходять щорічний цикл скидання та аномально швидкого відростання рогів. У північних оленів роги відростають майже на 2,5 сантиметри на день, що дуже вражає, враховуючи, що роги є повноцінними органами з кровоносними судинами, нервами та кістками.

Такі високі темпи зростання повинні викликати занепокоєння: швидке розподіл і зростання клітин є однією з визначальних характеристик раку. Але на диво, рівень захворюваності на рак у північних оленів та інших видів оленів приблизно в п'ять разів нижчий, ніж у інших ссавців.

Важливо те, що в тканинах рогу, що росте, у оленів активними є гени, які зазвичай стимулюють утворення і зростання пухлини. Більше того, сам "профіль" генної активності в рогах був схожим на профіль остеосаркоми, злоякісної пухлини кісткової тканини. Іншими словами, зростання рогів більше схоже на зростання пухлини, ніж звичайних кісток. Але олені навчилися "захищатися" від своїх активних проракових генів - у них гіперактивні і гени, що перешкоджають росту пухлини. Насамперед це гени, що регулюють виробництво білка р53, який бере участь у контролі клітинного поділу та сприяє запобіганню утворення пухлини. Крім того, це гени сімейства ADAMTS, які пригнічують зростання клітин пухлини, змінюючи її мікрооточення.

Так, маючи відмінну здатність боротися зі злоякісними новоутвореннями, дослідники цікавляться тим, як вони можуть застосувати ці знання для лікування раку людини. Тож оленячі роги можна використовувати як модель вивчення механізмів як контролю над раковою пухлиною, так і швидкого зростання, тобто регенерації нормальних тканин.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал,щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live.Підписатися на канал у Viber можна тут . 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.