Як зміниться світ із початком 2023 року — топ подій на 1 січня

Життя багатьох людей на планеті зміниться на краще в перший же день нового року

Як зміниться світ із початком 2023 року — топ подій на 1 січня
Позитивні зміни відбудуться в багатьох країнах одразу на початку нового року.

Хорватія вступає в Єврозону, у Новій Зеландії заборонять палити всім, хто молодший 14 років, узбеки переходять на латинський алфавіт, а в Бразилії з’явиться новий президент — ось такі чудові події відбудуться 1 січня 2023 року.

Хорватія входить у Шенгенську та Єврозону

Початок нового року буде незабутнім для хорватів — їхня країна вступає в Шенгенську зону й переходить на євро. Це означає, що громадяни цієї країни зможуть скористатися всіма перевагами безмитного перетину кордонів під час подорожей простором ЄС. Також органи влади країни зможуть видавати шенгенські візи. Відповідне рішення Рада Європейського союзу ухвалила ще 8 грудня.

Хорватія стала кандидатом на вступ до ЄС ще у 2004 році. Лише через десять років вона стала членом Євросоюзу. Але деякі обмеження на перетин кордонів зберігалися до цього часу.

Хорватія стає повноправним членом Шенгенської зони
Хорватія стає повноправним членом Шенгенської зони

Крім того, у цей день Хорватія також розпочне перехід із власної валюти — куни — на євро. Це буде перше розширення валютного союзу Єврозони, після вступу Литви у 2015 році. Ці дві валюти будуть використовуватися паралельно впродовж двох тижнів. При отриманні платежу в кунах здача буде видана в євро. Це дасть змогу  поступово вилучати національну валюту з обігу.

Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн відвідає Хорватію в перший день 2023 року, щоб відзначити успіх Хорватії в цих двох важливих процесах, передає Slobodna Evropa. Вона повідомила, що Хорватія стане 27 країною-членом Шенгенської зони.

«Разом із Хорватією, 20 країн-членів ЄС і 347 мільйонів громадян ЄС будуть користуватися спільною валютою. Що стосується Шенгену, то це восьме розширення і перше після 11 років», — зазначила фон дер Ляєн.

У Новій Зеландії назавжди заборонять купувати цигарки всім, хто молодший 14 років

Це не просто вікове обмеження, як в Україні: з першого січня громадяни цієї країни, які народилися після 2008 року, не зможуть купити цигарки і байдуже, скільки їм років. Подібна законодавча ініціатива — перша у світі.

Відповідний закон ухвалив парламент країни 13 грудня, пише Gardian. Помічник міністра охорони здоров’я Нової Зеландії під час ухвалення закону заявила, що це оздоровить націю.

Айша Верралл каже, що заборона паління збереже здоров'я та життя тисячам людей, а система охорони здоров'я збереже 5 млрд дол
Айша Верралл каже, що заборона паління збереже здоров'я та життя тисячам людей

«Тисячі людей житимуть довше, стануть здоровішими, а системі охорони здоров’я стане на 5 мільярдів доларів краще, оскільки їй не доведеться лікувати хвороби, спричинені курінням, наприклад численні види раку, інфаркти, інсульти, ампутації», — прокоментувала вона.

Одночасно із цим, вміст тютюну в цигарках зменшать, а кількість магазинів, у яких законно можна буде придбати цигарки, буде скорочено із шести тисяч до шестисот по всій країні. Проте закон не обмежуватиме продаж вейпу, кількість користувачів якого в країні зростає.

Законодавча ініціатива про повну заборону паління стала фіналом десятирічної кампанії з обмеження тютюнопаління в Новій Зеландії. Упродовж цього часу через різні заборони вартість пачки цигарок стала однією з найбільших у світі — 20 доларів, пише New Yourk Times.

Інавгурація президента Бразилії да Сільви після драматичної перемоги над Болсонару

На перший день 2023 року Луїс Інасіу Лула да Сілва складе присягу як наступний президент Бразилії. Він стане президентом уже втретє. Цього року він переміг у виборчій кампанії чинного президента найбільшої південноамериканської країни Жаїра Болсонару в другому турі виборів, 30 жовтня 2022 року.

Сучасна Бразилія розділена на прихильників новообраного президента, які дотримуються переважно лівих поглядів, та виборців Жаїра Болсонару, які належать до правого сектору. Останні не визнають вибори та ще недавно закликали армію втрутитися і повернути їхньому улюбленцю владу, однак перевороту не відбулося. Тепер новообраний президент має докласти багато зусиль, аби з’єднати народ, пише Washingtion Post.

Лула да Сільва втретє стане президентом Бразилії
Лула да Сільва втретє стане президентом Бразилії

Лула да Сілва був активістом профспілкового руху. Під час попередніх термінів його президентства у 2000-них, Бразилія стала однією з найбагатших країн регіону. Завдяки його жорсткій фінансовій політиці рівень бідності упав на 67 %. Уряд Лули розробив цілий комплекс соціальних програм, головна з яких — так званий «Сімейний пакет». Завдяки цій ініціативі 12 мільйонів найбідніших бразильських сімей отримували невеликі щомісячні виплати за умови, що їхні діти постійно відвідуватимуть школу і матимуть необхідні медичні щеплення.

Незадовго до своєї перемоги 77-річний Лула вийшов із в’язниці. Його осудили у 2017 році на 9 років за звинуваченням у корупції. Пізніше у Верховному суді довели, що його осудили з порушенням закону, тому 2021 році Сілва вийшов на волю і подав свою кандидатуру.

Його перемогу прихильники святкували, як карнавал. У світі очікують, що Бразилія стане більш залученою до боротьби зі змінами клімату, ніж за його попередника.

Узбекистан переходить на латиницю

В Узбекистані буде завершено перехід на латинський алфавіт. Процес переходу розпочався ще у 2018 році. До 2023 року в Узбекистані користувалися двома абетками — кирилицею та латиницею. Від першого січня всі органи влади, засоби масової інформації, видавництва повинні використовувати лише латинський алфавіт: так країна робить ще один крок далі від «рускава міра».

Взагалі то, латиниця не є чужою для узбецької мови, пояснює Міністерство культури Узбекистану. У 1926 році на Першому Всесоюзному з’їзді тюркологів було прийнято рішення, що всі тюркські народи задля збереження єдності засновуватимуть свою писемність саме на латиниці. Але з 1940 року Радянський союз розпочав рух на знищення національних відмінностей, тому Узбекистан, аж до здобуття незалежності, користувався кирилицею. У 1991 році в Стамбулі пройшов науковий симпозіум щодо тюркського алфавіту. За ініціативи Туреччини, учені тюркських країн розробили спільний для всіх алфавіт саме на основі латинського.

Узбекистан повністю переходить на латиницю
Узбекистан повністю переходить на латиницю

Найперше письмо, яким користувалися тюрки, була орхонська рунічна писемність. В Узбекистані ним користувалися до XI ст. Потім його замінило письмо на основі арабського алфавіту. На даний, час крім Узбекистану, на латинську перейшли інші тюркомовні країни, зокрема Туреччина, Казахстан, Азербайджан, Туркменистан. Триває перехід у Киргизстані. Наші кримські татари теж використовують латинський алфавіт, за це виступає Меджліс кримськотатарського народу, але росіяни після окупації Криму забороняють використання латиниці на півострові.

Ми також писали про те, як у Києві буде працювати метро на Новий рік. А також про те, що буде з порушниками комендантської години.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube