Пресслужба білоруського диктатора стверджує, що всі вони подали клопотання про помилування, визнали провину та щиро покаялися
Олександр Лукашенко, який вважає себе президентом Білорусі, помилував 30 осіб, засуджених у зв'язку з протестами проти фальсифікації президентських виборів 2020 року. Перші 30 таких ув'язнених помилували 16 серпня, менш як три тижні тому. З чим пов'язаний вже другий за такий короткий термін "гуманний жест", у білоруського диктатора не пояснили
Про це повідомляє пресслужба Лукашенка у середу, 4 вересня. Уточнюється, що серед помилуваних 23 чоловіки та семеро жінок. У Лукашенка їх називають "30 осіб, які засуджені за злочини протестної спрямованості". Більшість засуджених є батьками неповнолітніх та малолітніх дітей.
"Це рішення - гуманний жест щодо цих людей. Вони отримали шанс повернутися до нормального життя, до сім'ї та роботи. Усім цими особами дотримано обов'язкових умов помилування - вони подали клопотання про помилування, визнали провину, щиро покаялися і дали обіцянку вести правослухняний спосіб життя", - кажуть у пресслужби самопроголошеного білоруського президента.
Перші 30 учасників протестів Лукашенко розпорядився помилувати та звільнити 16 серпня. Тоді серед помилуваних були 14 жінок і 16 чоловіків, деякі з них - із серйозними захворюваннями. Були серед помилуваних і люди пенсійного віку. Імена помилуваних ні 16 серпня, ні 4 вересня не називалися (але білоруський правозахисний центр Вясна з'ясував прізвища 19 людей із тих, кого випустили у серпні).
Раніше в липні Лукашенко вже звільнив щонайменше 18 політичних ув'язнених, зокрема екслідера опозиційної партії "Білоруський народний фронт" Григорія Костусєва, засудженого на 10 років, повідомляло BBC. Зазначалося, що Костусєв тяжко хворий.
9 серпня 2020 року у Білорусі відбулися чергові вибори президента. За офіційними даними, перемогу в них отримав Лукашенко, за якого проголосували 80,1% виборців. Друге місце із 10,1% голосів посіла білоруська опозиціонерка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзит-поли показували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановській.
Після виборів у Білорусі розпочалися масові акції протесту незгодних із їхніми результатами. На піку в мітингах брало участь кілька сотень тисяч людей, 2021 року протестна активність припинилася, але силовики продовжили затримання опозиціонерів. Акції протесту жорстко розганяли, зокрема з використанням світлошумових гранат, гумових куль і водометів, були поранені та загиблі.
Тисячі протестувальників були затримані та засуджені до позбавлення волі, у тому числі низка лідерів білоруської опозиції. Згодом багато хто з затриманих під час протестів білорусів розповідав про тортури та нелюдські умови утримання їх у СІЗО.
Лукашенку вдалося придушити протести, згодом він провів таємну інавгурацію (про дату не попереджали, церемонію не транслювали). Але багато країн, зокрема Україна, не визнають його легітимним президентом Білорусі після 2020 року.
Зокрема, Верховна Рада прийняла постанову щодо подій в Білорусі, в якій засудила дії влади країни та підтримала санкції. Європарламент заявив, що не визнає результати президентських виборів і не буде вважати Лукашенко президентом після закінчення його терміну. Євросоюз і США неодноразово запроваджували санкції проти Білорусі за фальсифікацію результатів президентських виборів та насильницьке придушення мирних протестів.
Наступні вибори президента Білорусі мають відбутися влітку у 2025 році. Лукашенко казав, що більше не балотуватиметься у президенти. Таку обіцянку, за словами очевидців, Лукашенко дав білоруським опозиціонерам у СІЗО КДБ у жовтні 2020 року. Диктатор заявив, що нібито "наївся президентства" і що це його останній термін.