Омбудсман України закликав до обережності при публічних акціях щодо військовополонених
Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомив, що статус військовополоненого та особи, зниклої безвісти, на процес повернення не впливає. Приблизно 40% тих хлопців і дівчат, яких вже повернули додому, мали статус особи зниклої безвісти. Він також розповів про роль Міжнародного Комітету Червоного Хреста у перевірці стану військовополонених та процедурі підтвердження їх статусу. Окремо він наголосив на моментах, які повинні та не повинні робити сім'ї військовополонених, щоб не завадити домовленостям.
Про це Лубінець повідомив під час зустрічі з родинами військовополонених та зниклих безвісти у Черкасах. Зокрема, за словами омбудсмена, як тільки хтось потрапляє в полон, кожна зі сторін повинна надавати таку інформацію представникам Міжнародного Комітету Червоного Хреста. Після цього представники МКЧХ повинні приїхати та фізично подивитися на стан військовополонених, зафіксувати, чи вважається він/вона важкопораненими, та які умови їх тримання, провести перше спілкування, взяти, наприклад, лист для родичів.
Після цього МКЧХ повідомляє таку інформацію в Женеву. Із території рф це йде через місію МКЧХ, яка працює на території російської федерації, в Женеву. Звідти така інформація приходить в Україну до місії МКЧХ, яка працює в Україні. Далі Місія повідомляє про це Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими.
"Ми собі зафіксували, встановили. Військовополонений - статус підтверджений. На території рф не допускаются представники МКЧХ до наших українських військовополонених, саме тому процедура підтвердження не відбувається в тому об’ємі в якому ми б хотіли. Ми продовжуємо вимагати дотримання рф процедури, як вона відбувається на території України", - повідомив Лубінець.
Щодо посередників, то він наголосив, що Україна постійно намагається включити нові країни. Станом на зараз з питання військовополонених публічно до української сторони доєдналися Об’єднані Арабські Емірати.
"Ми продовжуємо комунікувати та шукати нові механізми додаткової системи захисту прав наших військовополонених", - додав Лубінець.
Уповноважений Ради з прав людини вказав, що наприкінці 2023 року Україна вперше домовилися з контр-візаві, Москальковою, про взаємне відвідування військовополонених. Станом на зараз сторони процесу взаємно відвідали більше ніж 600 військовополонених.
"Ми зафіксували на відео спілкування з ними. Теж саме зробила Москалькова зі своїми співробітниками на території рф. Після цього ми обмінялися цими відео. Для нас це додатковий механізм підтвердження, що він/вона знаходиться в полоні. Стан я не можу назвати здоровим повністю, але принаймні живі, ми можемо зафіксувати", - сказав він.
Дмитро Лубінець відповів на запитання про те, як впливає підтвердження на зміну офіційного статусу. За його словами, тільки представники Червоного Хреста можуть офіційно затверджувати стан військовополонених і після цього змінюється їхній статус.
"Ні, не впливає. У нас може бути купа фотографій, свідчення хлопців та дівчат, які перебували в полоні разом з іншими. Ми це все фіксуємо, але офіційно статус змінюється тільки тоді, коли таку інформацію отримують саме представники Міжнародного Комітету Червоного Хреста. Ніяк по-іншому", - запевнив він.
Омбудсмен України повідомив про те, що додатково можуть зробити родичі військовополонених, які хочуть швидше повернути додому близьких. З його слів, він позитивно ставиться до мирних акцій протесту без конкретних прізвищ тих, кого вимагають обміняти.
"Коли ви виходите на публічні акції протесту, наприклад, перед будівлями міжнародних організацій, я сприймаю це позитивно. Єдине, що ми просимо не пишіть конкретних прізвищ. Як тільки ви запускаєте флешмоби, підписи, розповсюджуєте інформацію щодо конкретного військовослужбовця/військовослужбовців, це означає, що це ускладнює нам роботу щодо повернення конкретної людини. Росіяни все моніторять. Весь медійний простір України моніториться рф. Навіть про те, що була сьогоднішня зустріч, які тези я сказав, як тільки це з'явиться в медійному просторі, вони все запишуть, зафіксують. Як тільки лунає якесь прізвище конкретно, вони все це фіксують і беруть собі в роботу. Роблять собі помітки. Ворога не можна недооцінювати. Все, що вони роблять, роблять заради себе та продовжують шукати додаткові можливості, як всередині країни підірвати соціальну напругу та використовувати родичів військовополонених", - пояснив він.
Наприкінці Лубінець дав пораду тим, у кого є бажання долучатися до подібних акцій, - долучатися можна, але краще писати назви військових частин, або назви географічні, наприклад "оборонці Маріуполя", "оборонці ЧАЕС". Їх дуже багато, вони всі об’єднані в громадські організації, як правило.
Одна з акцій на підтримку військовополонених пройшла у середині лютого у Кривому Розі. Містяни вимагали звільнення своїх близьких із російського полону. Зокрема, на мітингах були родини азовців та представники інших військових підрозділів, які наразі проходять реабілітацію. Вони прийшли на підтримку своїх побратимів, які досі перебувають у полоні рф. Воїни відзначили, що вийшли на мітинг, бо мають велику кількість друзів, які знаходяться у полоні. Також на мітингу були присутні дружини військовополонених. Вони переймалися за стан здоров'я своїх чоловіків.
7 січня у Києві на Михайлівській площі також пройшла акція протесту за звільнення полонених військових полку "Азов" з росії. Росія не обмінює їх попри численні прохання та вимоги України. За інформацією від батьків та дружин військових, азовцям стає все важче у полоні. На площі зібралось кілька десятків родин азовців. У всіх майже одна історія: військовим напередодні 16 травня обіцяли почесний полон і вони телефонували сім’ям і коханим – це був останній момент, коли вони чули рідних. Після того знайти бодай якусь інформацію про полонених азовців – неможливо. Мітингувальники також відзначили, що безпекові організації не роблять нічого, щоб повернути їхніх рідних.
Також слідкувати за матеріалами у відеоформаті ви можете на наших ютуб-каналах «Україна на часі», а також «Україна на часі Shorts». Там оперативно зʼявляються новини – від подій на фронті, політики та економіки до спорту, шоубізу та світської хроніки.Також ви можете дізнатися коментарі провідних експертів чи переглянути щоденні, щотижневі та навіть щомісячні підбірки головних новин.
Наразі, за даними видання "Forbes", битва за Авдіївку досягла свого піка, при цьому російська та українська сторони використовують різні підходи у війні. Українці використовують безпілотні літальні апарати, тоді як росія застосовує авіабомби. Ситуація ускладнюється тим, що у захисників Авдіївки закінчуються боєприпаси, а російські пропагандисти стверджують, що ЗСУ залишилися без логістичного забезпечення. Сергій Кузан, голова "Українського центру безпеки та співпраці", розкриє свою думку щодо можливої небезпеки, що створюється російськими військами, та можливості захоплення населеного пункту.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.