Лови «Шахіда»: як Україна протидіятиме іранським дронам

Союзники пообіцяли надати Україні протидронове обладнання

Лови «Шахіда»: як Україна протидіятиме іранським дронам

Повітряні Сили України кожного дня все ефективніше протистоять нашестю іранських дронів-камікадзе. Але, по-перше, частина їх все одно залишаються невловими для захисників українського неба. А по-друге, на знищення «Шахідів» витрачаються високовартісні зенітні ракети, які призначені для перехоплення крилатих ракет. Це вже найближчим часом може обернутися для українського ППО дефіцитом боєприпасів. Тож, західні союзники пообіцяли надати Україні протидронове обладнання. Що саме і коли отримає Україна?    

Чому «глушилки» не панацея

Україні конче потрібне насичене радіолокаційне поле, стверджують експерти. Причому багатошарове, аби можна було фіксувати і балістичні, і крилаті ракети, і безпілотники.

«Іранські дрони-камікадзе, як відомо, є малопомітними для наших радарів, – каже військовий аналітик Михайло Самусь. – Адже якщо вони долітають із Криму аж до Києва, то це означає, що радари їх не виявляють». Одна з найбільш потужних систем радіоелектронної розвідки в Ізраїлі. «Зважаючи на стосунки цієї країни з Іраном можна із стовідсотковою впевненістю стверджувати, що Ізраїль має РЛС, які здатні виявляти саме такі цілі як дрони-камікадзе Shahed-131 та Shahed-136», – стверджує експерт.

Однак поки Ізраїль роздумує над питанням, чи включатися у процес допомоги Україні, західні партнери вже готуються направити нам так звані глушилки. Це станції радіоелектронної боротьби, які пригнічують сигнали управління дронами. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг нещодавно заявив, що Альянс має намір найближчими днями передати Україні сотні станцій для придушення сигналів управління дронами, щоби посилити захист об’єктів критичної інфраструктури.

«Дійсно, є частина дронів, що пересуваються під керуванням по зв’язку з оператором або через супутник. Їх можна знешкоджувати за допомогою «глушилок», тобто станцій, які, створюючи білий шум, повністю забивають канали за всіма частотами і перекривають канал зв’язку самого дрону», – розповів Інформатору військовий експерт Роман Світан, водночас звернувши увагу на одну важливу обставину.

Частина «Шахедів» мають інерціальну систему наведення, вони діють згідно з визначеною заздалегідь програмою. Проти них глушилки безпорадні. З такими безпілотниками, каже Роман Світан, здатна впоратися лише система протиповітряної оборони – зенітно-ракетні комплекси і просто зенітні комплекси будь-якого класу і будь-якого року виробництва.           

Зенітно-ракетні комплекси і антидронові рушниці

Для таких цілей, за словами експерта, підійдуть ЗРК HAWK, які Україні передає Іспанія. «Вони не такі точні і сучасні, як французький IRIS-T та американський NASAMS, які теж вже передаються нам, але з іранськими дронами легко впораються. Є ще італійські ЗРК Skyguard-Aspide, які в Україну планує відправити та ж Іспанія, і французькі всепогодний зенітний ракетний комплекс малої дальності Crotale-NG», – говорить Роман Світан.

Ще один ефективний варіант протидії іранським безпілотникам – це зенітні артилерійські комплекси, такі як німецькі Gepard, які Україні поставляє Німеччина.

«Це в чистому вигляді зенітка, яка стріляє 35-міліметровими снарядами. В неї є радіолокаційна система. Такий комплекс здатний збити всі «Шахіди» в радіусі чотири км, які є найлегшою ціллю для зеніток», – розповідає експерт.

Але все впирається у їхню кількість, тож залишається сподіватися, що Німеччина надішле до України додаткову партію Gepard.

Крім того, до України надходитимуть антидронові рушниці. Це імпульсне озброєння, яке надсилає в певному промені імпульс і випалює плату безпілотника. Деякі рушниці генерують більш щільнішу хвилю, ніж зв’язок між дроном та пультом управління чи оператором. І коли дрон потрапляє у хвильове поле рушниці, він втрачає можливість отримувати команди. У таких випадках трапляється два варіанти. Якщо немає вітру, дрон зависає на певний час, вмикає аварійну посадку та сідає на тому ж місці, де його «збили». Якщо погода вітряна, безпілотник зносить вітром і він розбивається.

Ракет, якими знешкоджує повітряні цілі, наприклад, ЗРК HAWK, вистачить на таку кількість дронів, яку Іран зможе виробити за десять років, говорить Роман Світан. «Деякі з них зберігаються багато десятків років і давно призначені для утилізації. Так ми їх в Україні і утилізуємо, використавши проти «Шахедів». Що стосується зенітних комплексів, то в них використовуються заряди кулеметного та гарматного типу. Їх заводи виробляють мільйонами. А виробництво ракет для ЗРК Crotale чи Aspide, якщо воно навіть вже припинено, може бути поновлено на європейських чи американських заводах. Це по суті безкінечне виробництво, яке ніколи не зупиниться»,– зазначає експерт.

Боротьба з дронами-камікадзе по-київськи  

Столична влада намагається самостійно вирішити проблему захисту неба над Києвом. На початку жовтня в КМДА обговорювався проект термінового зведення над столицею дронного куполу «Муромець» з потужною мережею антидронових пеленгаторів-перехоплювачів. Він реалізовуватиметься спільно з канадським концерном з виробництва дронів «Dragan Fly».

Президент «Dragan Fly» Кемерон Челл на зустрічі з керівництвом столиці підтвердив готовність забезпечити провадження проекту за допомогою технічних партнерів концерну. Фінансувати проєкт будуть міжнародні донори, зокрема Coldchain Technology Services та Warehouse Asset Management. За словами Кемерона Челла, ці американські фундації спеціалізуються на реалізації масштабних грантових проектів і будуть задіяні для підтримки антидронового купола «Муромець».

Коментуючи Інформатору плани з протидії іранським дронам-камікадзе у Києві, Роман Світан відзначив:

«Це більш глобальна система захисту – система попередження про атаки з повітря. Судячи з усього, буде створена мережа інтегрованих IDS-датчиків, які будуть покладені в основу декількох ліній оборони по периметру Києва і зможуть визначати рух дронів, його траєкторію та викликати на лінію його польоту системи знищення».

А само знищення безпілотника буде здійснюватися тими засобами ППО, які опиняться на траєкторії його руху.

Поки допомога в дорозі

Поки сучасна протидронова зброя від західних партнерів на шляху до України ефективно протидіяти іранським БПЛА можна й іншими способами. За словами військового оглядача Дениса Поповича, передовсім нам потрібна зенітна артилерія, адже витрачання на збиття «летючих мопедів» ракет – дуже дороге задоволення. Ракети коштують в 10-20 разів дорожче, аніж кожен з цих дронів. А головне, їхній запас не може поновлюватися, оскільки виробництва таких ракет в Україні немає.

Попович зауважує: «Іранський дрон-камікадзе Shahed – це літальний апарат часів Першої світової війни. Він рухається на низькій висоті зі швидкістю 180 – 200 кілометрів. Безпілотник можна збивати кулеметами, зенітними гарматами тощо. Ба більше, у Києві поліціянти збили один такий БПЛА на підльоті до цілі зі звичайної стрілецької зброї».

Правда, експерт застерігає киян від того, щоб під час атаки «Шахедів» вони виходили на вулицю і палити з автоматів у повітря. Оскільки це небезпечно для оточуючих. «Однак варто розглянути можливість залучення підготовлених людей й облаштування спеціальних позицій для протидій «Шахідам». Це один з виходів з цієї ситуації, поки ми не отримуємо від наших партнерів сучасну зброю проти дронів, зенітну артилерію з артолокаційним наведенням та інше», – говорить Денис Попович.

Поки цього не сталося, впевнений він, засоби боротьби часів Першої та Другої світової війни можуть бути для нас актуальними. Саме проти дронів, а не ракет, підкреслює експерт.

Треба встигнути!

«Пряма відповідь на масовані удари дронів-камікадзе – це такі ж недорогі та масові зенітні комплекси. Або дорогі, але із 100-відсотковою ймовірністю враження цілі. Однак і те, і інше – це час. Поки Захід проаналізує, узгодить і поставить такі засоби в Україну, пройде чимало часу. Втім, час знадобиться і ворогу, який, не зумівши «вимкнути» систему ППО України, зараз намагається позбавити її боєприпасів», – коментує ситуацію російський аналітик Анатолій Несміян.

Фактично, за його словами зараз відбувається змагання: або Захід встигне поставити Україні достатню кількість скорострільних зенітних знарядь, або система ППО України залишиться обеззброєною.   

Залишається сподіватися на оперативність українських західних партнерів і вірити запевненням представників української влади. «Проблема з дронами буде вирішена протягом двох тижнів», – обіцяє радник керівника ОПУ Олексій Орестович. За його словами, Україна скоро отримає кілька сотень протидронових станцій. А до того ми будемо просто збивати іранські безпілотними звичними засобами.

Як повідомляв Інформатор, на думку Володимира Зеленського, Кремль визнає своє військово-політичне банкрутство, звертаючись до Ірану про допомогу.

Також ми писали про те, скільки збитків екології України нанесли окупанти.

Ольга Чорна

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube