Латвія продовжила підтримку українських біженців на 2025 рік: що зміниться та для кого

Парламент країни схвалив виділення 65 млн євро на українських біженців та ВНП для них на три роки

латвійський прапор, прапор україни, біженці, переселенці, грощі євро
За даними МВС, на даний момент 15 838 громадян України мають у Латвії активний статус тимчасового захисту у Реєстрі фізичних осіб, країна допомагає їм

Комісія Сейму Латвії з оборони, внутрішніх справ і запобігання корупції 20 листопада затвердила поправки до закону про підтримку українських біженців. Рішення передбачає у тому разі продовження державної допомоги ще на рік. Окрім цього, замість двох років, українці отримуватимуть дозвіл на тимчасове проживання в Латвії на три роки, повідомляє Delfi.

За даними МВС країни, на цей час 15 838 громадян України мають у Латвії активний статус тимчасового захисту у Реєстрі фізичних осіб. Парламент країни схвалив виділення 65 млн євро на українських біженців та посвідку на проживання (ПНП) для них на три роки.

"Щоб знизити адміністративне навантаження як на громадян України, так і на Управління у справах громадянства та міграції, зміни передбачають видачу українцям посвідки на проживання у Латвії терміном на три роки замість двох", - йдеться у повідомленні.

Продовження фінансової допомоги включає:

  • компенсацію витрат на проживання і харчування вразливих категорій населення;
  • покриття витрат на медичні препарати;
  • разову кризову допомогу, яка зросте до 377 євро (16 437 грн) для дорослого (+34 євро, що дорівнює 1482 грн) та до 264 євро (11 510 грн) для дитини (+24 євро, що дорівнює 1046 грн);
  • окрім цього, замість двох років, українці отримуватимуть дозвіл на тимчасове проживання в Латвії на три роки;
  • також повідомляється, що діти віком від 7 років матимуть право на соціальні гарантії до 19 років.

Зазначається, що українські медики та фармацевти, які працюють у Латвії понад три роки, повинні підтвердити знання латвійської мови на рівні В1. Також відомо, що проїзні документи, термін дії яких закінчився, залишатимуться чинними в Латвії до 28 лютого 2026 року. Поправки спрямовані на зниження адміністративного навантаження та підвищення ефективності допомоги.

Підтримка біженців у Латвії

Латвія з перших днів повномасштабної війни надає підтримку українцям. Влада країни розробили певні програми з підтримки біженців, які діють й наразі. 

Організація допомоги біженцям "Eesti Pagulasabi", наприклад, допомагає знайти роботу. Вона навіть розробила нову програму, яка включає симуляції співбесід на роботу й групові дискусії, які допоможуть учасникам програми застосувати набуті знання та навички на практиці. І, як наслідок, швидше влаштуватись на бажану роботу.

Також у центрах українцям пропонують культурні курси, які включатимуть історію Латвії, культурний простір, курс державної мови (20 годин), мовні клуби, державні та муніципальні послуги, та навіть заходи для полегшення інтеграції в латвійське суспільство. На ці цілі країна витрачає на рік 4 443 120 євро.

Ще влада Латвії затвердила у Ризі безплатний проїзд у громадському транспорті для українців. Ця програма діятиме до кінця 2024 року. У Латвії наразі проживає близько 33 тисяч українців, з яких майже 20 тисяч осіли у Ризі. 

Проте, як писав Інформатор, у Латвії 2024 року зменшилася підтримка приймання українських біженців. За даними опитування Rait Custom Research Baltic, 48% латвійців влітку підтримували українських біженців у Латвії у країні, тоді як весною цей показник був 60%.

 

Українські біженці та проблема повернення

Згідно з опитуванням Центру міжнародних інституційних порівнянь та міграційних досліджень Інституту Ifo в Мюнхені, майже чверть українських біженців у Європі не планують повертатися додому. Водночас президент України Володимир Зеленський не раз заявляв, що хоче, щоб біженці повернулися, щоб підтримати зруйновану війною економіку і протистояти Росії. Глава держави пояснює, що Україна має повернути 7,5 млн біженців з-за кордону (тобто майже усіх, хто виїхав) щоб "годувати" 10,5 млн пенсіонерів.

У випадку завершення війни у 2025 році близько 2-2,5 мільйона українців можуть повернутися на батьківщину з Європейських країн. Це випливає з даних, які навів демограф і заступник директора Інституту демографії та проблем якості життя НАН України Олександр Гладун. На його думку, потрібно боротися саме за ту частку українців, які ще не визначились з вибором: залишатись їм в ЄС чи повертатись на Батьківщину.

Нещодавно Інформатор повідомляв за яких умов українські біженці готові повернутися на Батьківщину. Найголовнішим критерієм для українців за кордоном є безпека. Також важливими є вступ до НАТО і ЄС та високі зарплати. Серед вимог є й подолання корупції в державі та реформи, зокрема, у сфері охорони здоров'я та освіти. Причому повернутися буде складніше тим українцям, які мають дітей.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube