2 листопада знайдено тіло українського журналіста Георгія Гонгадзе - цей день в історії

Читать на русском

Цього дня 1966 року народився відомий американський режисер та актор Девід Швіммер (Росс у серіалі "Друзі"), а у 1938 році Королівство Угорщина захопило південні частини Словаччини та Карпатської України

Читать на русском
2 листопада знайдено тіло українського журналіста Георгія Гонгадзе - цей день в історії
2 листопада знайдено тіло українського журналіста Георгія Гонгадзе / IMDB

Цього дня 1966 року народився відомий американський режисер та актор Девід Швіммер (Росс у серіалі "Друзі"), а у 1938 році Королівство Угорщина захопило південні частини Словаччини та Карпатської України

2 листопада 2022 року - середа. Цього дня 101 рік тому рейдувальна Подільська група Армії УНР, яку очолив Михайло Палій-Сидорянський, під Семенівкою дала бій частинам більшовицьких військ, а у 1978 році Рада Міністрів УРСР розпорядилася збільшити викладання російської мови в навчальних закладах. Сьогодні – 252 день війни Росії проти України. До Нового року залишилось 59 днів. Ми зібрали найважливіші події, якими відомий цей день в історії.

Сьогодні, 2 листопада, у світі відзначають Міжнародний день припинення безкарності за злочини проти журналістів, а також День дорожнього регулювальника.

Міжнародний день припинення безкарності за злочини проти журналістів

Міжнародний день припинення безкарності за злочини проти журналістів
Міжнародний день припинення безкарності за злочини проти журналістів

У середу, 2 листопада, відзначається Міжнародний день припинення безкарності за злочини проти журналістів. 18 грудня 2013 року на своїй 68-й сесії ГА ООН прийняла резолюцію 68/163, в якій постановила проголосити 2 листопада Міжнародним днем припинення безкарності за злочини проти журналістів. Дата була вибрана в пам’ять про двох французьких журналістів, убитих у Малі 2 листопада 2013 року.

Ця знакова резолюція засуджує всі акти насилля щодо журналістів і працівників засобів масової інформації. Вона також настійно закликає держави-члени ООН зробити все можливе для попередження насилля й притягнення до відповідальності винних у здійсненні злочинів проти журналістів і працівників ЗМІ, а також ужити заходів задля того, щоб жертви мали доступ до належних засобів правового захисту.

За даними ООН, у світі за січень-серпень 2020 року вбили 27 працівників медіа, а у 2006-2019 роках – 1200 журналістів. І зазвичай у дев’яти з десяти випадків убивці залишаються безкарними.

2000 року у лісі під Таращею знайдено тіло українського журналіста Георгія Гонгадзе

16 вересня 2000 року в Києві зник журналіст інтернет-видання «Українська правда» Георгій Ґонґадзе. Його, як виявилось згодом, убивство і свідчення про можливу причетність до цього влади стали причиною масштабної політичної кризи і акцій протесту проти президента Леоніда Кучми.

Наступного дня з приводу його можливого викрадення було порушено кримінальну справу, а 2 листопала в Таращанському лісі за 70 км від Києва було знайдено тіло, в якому друзі і родичі впізнали журналіста. Це підтвердила більшість з проведених згодом експертиз.

Георгій Ґонґадзе народився в 1969 році в Тбілісі у сім'ї медика Лесі та кінорежисера Руслана Ґонґадзе. Навчався в Тбіліському інституті іноземних мов, у 1987-89 роках служив Афганістані. Після демобілізації повернувся до Тбілісі, охопленого масовими протестами. Восени цього ж року року перевівся у Львівський університет. У 1991-92 роках брав участь у повстанні проти президента Грузії Звіада Ґамсахурдіа, в 1993 році під час зйомок документального фільму про війну в Абхазії був важко поранений.

Повернувшись до Львова, Ґонґадзе займався кінодокументалістикою. Цього ж року познайомився зі студенткою юрфаку ЛНУ Мирославою Петришин, з якою одружився і в 1995 році переїхав до Києва, де працював на телебаченні.

17 квітня 2000 року в інтернеті з'явилося видання «Українська правда», засноване та редаговане Георгієм Гонгадзе. Сайт спеціалізувався на політичних новинах та коментарях, приділяючи особливу увагу критиці влади і офіційних засобів масової інформації.

Чим ще відзначився цей день в історії

руйнування московським військом Батурина, Батуринська трагедія
Батуринська трагедія
  • 1708 — руйнування московським військом Батурина, Батуринська трагедія
  • 1721 — Сенат надав Петру I титул імператора
  • 1833 — засновано Київський університет
  • 1848 — "Весна народів": після обстрілу австрійською артилерією повсталі поляки у Львові капітулювали
  • 1914 — Французька республіка, Велика Британія та Російська імперія оголосили війну Османській імперії
  • 1921 — рейдувальна Подільська група Армії УНР, яку очолив Михайло Палій-Сидорянський, під Семенівкою дала бій частинам більшовицьких військ
  • 1938 — Королівство Угорщина захопило південні частини Словаччини та Карпатської України.

1966 року народився американський режисер та актор Девід Швіммер

американський режисер та актор Девід Швіммер
Девід Швіммер

Американський актор, номінант на премію «Еммі». Найбільш відомий роллю Роса Ґеллера в серіалі «Друзі». Народився в Нью-Йорку в сім'ї адвокатів, але незабаром родина переїжджає до Лос-Анджелеса. Навчаючись у школі Беверлі-Гіллз (Beverly Hills High) брав участь у багатьох виставах, у тому числі «Щоденник Анни Франк».

Після закінчення театрального факультету Північно-західного Університету разом з однокурсниками створив театр «Лукінгглас» («Lookingglass»), а також асоціацію акторів, сценаристів і режисерів. Сам поставив декілька вистав і багато знімався на телебаченні. 

Хто ще з відомих особистостей народився 2 листопада

Клеопатра, правителька Єгипту
Клеопатра

69 до нашої ери — Клеопатра, правителька Єгипту.

1699 — Жан Батист Сімеон Шарден, французький живописець доби просвітництва, представник реалізму, чимало творів якого можна побачити у Луврі
1752 — Андрій Розумовський, граф (згодом і князь), дипломат та син останнього гетьмана України Кирила Розумовського
1755 — Марія-Антуанетта, королева Франції
1795 — Джеймс Нокс Полк, 11 президент США
1815 — Джордж Буль, британський математик та засновник формальної логіки
1865 — Воррен Гардінг, 29-й президент США
1878 — Антін Манастирський, український художник-живописець та графік
1884 — Олександр Білецький, український літературознавець
1902 — Сергій Лебедєв, український математик, електротехнік та розробник перших радянських ЕОМ (електронно-обчислювальних машин, комп'ютерів)
1911 — Одіссеас Елітіс, грецький поет, лауреат Нобелівської премії, а також представник романтичного модернізму
1927 — Стів Дітко, американський художник-аніматор українського походження, який став одним з творців відомого персонажа коміксів та кіно "Людини-павука"
1964 — Олена Пахольчик, українська яхтсменка, дворазова бронзова призерка Олімпійських ігор
1973 — Діна Міфтахутдінова, українська веслувальниця, срібна призерка Олімпійських ігор.

Нагадаємо, вчора, 1 листопада, 1993 року набула чинності Маастрихтська угода про утворення Європейського союзу, а у 1967 році наролдилася австралійська співачка Тіна Арена.

Також ми повідомляли, за прогнозами синоптиків, у середу, 2 листопада, здебільшого буде сухо те тепло.

1921 — рейдувальна Подільська група Армії УНР, яку очолив Михайло Палій-Сидорянський, під Семенівкою дала бій частинам більшовицьких військ
https://maximum.fm/novini_t2

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.