Як перевірити надійність пароля
Компанія NordPass, що надає менеджер паролів, опублікувала щорічне дослідження найпоширеніших паролів 2023 року. Дослідження торкнулося й України. Найбільш популярними серед паролів стали комбінації цифр, що легко вгадуються, наприклад, «123456», а також слова «admin», «qwerty» і «Placebo».
У комедії американського режисера Мела Брукса «Космобольці» є характерний епізод. Космобольці шантажують короля, щоб він продиктував їм пароль від щита, що захищає атмосферу планети. Король каже, що пароль 12345. Космобольці обурюються, що більш ідіотського пароля придумати неможливо. Але потім з'ясовується, що й вони користуються таким самим паролем.
Фільм вийшов у 1987 році, але з того часу мало що змінилося. На зорі створення обчислювальної техніки, перших ОС, комп'ютерних мереж, коли програмісти тільки-но замислилися над створенням функціонала з розмежування доступу для різних користувачів – мало хто припускав, що більшість паролів користувачів будуть такі схожі.
Укладачі списку паролів, які найчастіше використовують українські користувачі, оцінили базу даних. З'ясувалося, що менш як половина з них є унікальними.
У топ-20 найпопулярніших паролів увійшли цифрові комбінації та прості слова:
Як з'ясувалося – те ж саме. Деякі інші несподівані записи, які варто згадати:
Цікаво також і те, що приватні паролі електронок чи соціальних мереж набагато простіші за паролі потокових служб. Кіберфахівці також виявили деякі регіональні відмінності. В Європі тема футболу стала поширеною темою в багатьох найпопулярніших паролях. Такі паролі, як «Ліверпуль», «Арсенал», «Челсі» та «Рейнджери», були дуже поширені у Великобританії, а такі паролі, як «Бенфіка», очолювали список у Португалії. Італія в топ-10 мала такі паролі, як «Ювентус» і «Наполі».
Складність парольної фрази визначається інформаційною ентропією, яка вимірюється у бітах. Наприклад, знову створений пароль має бітність 20 одиниць. Щоб зламати його методом перебору символів, потрібно перебрати 220 або 1048576 варіантів. Однак з досить високою ймовірністю злом може бути здійснений у два рази швидше – все залежить від того, з якої позиції почався перебір.
Збільшити складність пароля можна шляхом використання в ньому неалфавітних символів (спецсимволів) та букв у верхньому регістрі. Тут ентропія додатково виросте на 6 біт. Таким чином, складність пароля визначається кількістю та типом символів, з яких він складається.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.