Астронавти NASA полетіли у космос на 8 днів та застрягли на МКС до 2025 року: повернення додому залежить від компанії Маска

Через технічні несправності на борту космічного корабля Старлайнер екіпаж NASA, який мав провести на орбіті лише тиждень, змушений залишатися на Міжнародній космічній станції до лютого 2025 року

Астронавти NASA
Швидше повернення астронавтів Баррі Уілмора і Суніти Вільямс на Землю залежить від компанії SpaceX. Фото: NASA

Космічний корабель Boeing "Старлайнер" виявився несправним під час польоту, що змусило астронавтів Баррі Уілмора та Суніту Вільямс затриматися на МКС. Їх повернення на Землю тепер заплановано на початок 2025 року, хоча вони мали б повернутися додому через 8 днів. Тепер їх врятувати можливо лише за допомогою SpaceX Crew Dragon Ілона Маска.

Затримка астронавтів NASA на Міжнародній космічній станції (МКС) сталася через несправності космічного корабля Boeing. Екіпаж мав провести на МКС лише тиждень, але вже затримався на орбіті майже на місяць. Якщо компанія Boeing не зможе вирішити проблему, рятувальну місію можливо доведеться доручити компанії SpaceX, повідомляє Reuters.

Згідно з повідомленням адміністратора NASA Білла Нельсона, астронавти Баррі Вілмор і Суніта Вільямс тільки у вересні зможуть скористатися космічним кораблем SpaceX Crew Dragon, який вирушить до МКС у рамках місії з ротації астронавтів. Два місця на борту Crew Dragon будуть зарезервовані для Вілмора та Вільямс. А ось корабель "Старлайнер" планується повернути на Землю без екіпажу.

Зауважимо, що астронавти мають протриматися приблизно 241 день у космосі (від початку міссії 5 червня 2024 року до лютого 2025 року - ред.). Таким чином, вони перебуватимуть у космосі на 196 днів менше, ніж росіянин Валерій Поляков, який провів 437 днів на космічній станції "Мир". Це також на 130 днів менше, ніж американець Френк Рубіо, який провів 371 день на МКС. Тож, Вільямс навіть висловила радість провести стільки часу на МКС, мовляв, немає чого скаржитись, затримались і все тут. 

Двоє астронавтів, які застрягли на МКС
Двоє астронавтів, які застрягли на МКС

Що відомо про невдалу міссію 

Астронавти Баррі Вілмор і Суніта Вільямс прибули на МКС 6 червня на борту космічного корабля "Старлайнер" компанії Boeing. За планом, корабель мав повернутися на Землю вже за вісім днів після стикування, але в польоті виникла проблема з руховою установкою, що зробило повернення небезпечним.

При цьому компанія SpaceX є прямим конкурентом Boeing у сфері космічних польотів. Це вже третій політ "Старлайнера" до МКС, але перший з екіпажем на борту. Перший політ 2019 року завершився невдачею через помилки в програмному забезпеченні, що призвело до витрати палива на орбітальні маневри. Другий політ у 2022 році був більш успішним, але цього разу кораблю довірили життя астронавтів. Однак з моменту стикування пройшов майже місяць, а Вілмор та Вільямс все ще працюють на станції. Тож поки фахівці на Землі досліджують проблему і оцінюють ризики, астронавти змушені залишатися на МКС.

До речі, перша проблема "Старлайнера" була виявлена ще на Землі перед стартом - витік гелію у руховій установці. Під час польоту схожий витік стався ще у п'яти з 28 двигунів. Рухова установка "Старлайнера" працює за витіснювальною схемою, де гелій під високим тиском закачується у балон і потроху надходить у паливний бак. Проблема з клапаном, що контролює тиск, призводить до витоку газу.

За даними NASA, якщо витік не збільшиться, гелію вистачить для підтримки роботи двигунів протягом 70 годин. А для повернення на Землю потрібно лише шість годин польоту, тому проблема поки не розглядається як серйозна загроза. Однак фахівці продовжують аналізувати ситуацію, намагаючись відтворити проблеми на наземному стенді.

У NASA поки що утримуються від коментарів щодо того, чи справді  рятувальну місію буде поклдено на корабель "Crew Dragon" від SpaceX. Але з кожним днем затримки цей сценарій стає дедалі ймовірнішим.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube