Контрнаступ ЗСУ пішов не за планом, а Залужному довелося змінити тактику - WP про війну в Україні

У Міноборони США виступали за цілеспрямований наступ уздовж південної осі, але Залужний вважав, що його сили повинні атакувати в трьох різних точках

Залужний, Остін
Голова Пентагону Джеймс Остін сподівався, що Залужний вже у перший день звільнить Роботине

У понеділок, 4 грудня, видання The Washington Post опублікувало нову аналітичну статтю про проблеми контрнаступу ЗСУ. Мети він не досяг - українці не звільнили за 60-90 днів ті території, які планувало командування. Журналісти опитали 30 різних можновладців та близько 20 військових - які висловили свої думки, чому так сталося. 

The Washington Post публікує матеріал під назвою "В Україні війна з поступовими успіхами, але контрнаступ загальмував" у двох частинах. Деякі військові погодились говорити тільки на умовах анонімності. 

Журналісти WP стверджують, що все пішло не за планом уже в перші дні контрнаступу. 47-ма окрема механізована бригада (яка на 70% складалась з новачків) 7 червня мала почати контрнаступальні дії, аби за перші 24 години просунутися майже на 15 км до села Роботине. А надалі - звільнити Мелітополь і перерізати російські шляхи постачання.

У Пентагоні розробили кілька детальних сценаріїв з усіма можливими ризиками. Але генерали, які грали у настільні ігри, не передбачили головного - мінних полів та запеклого спротиву росіян. 

"Щільність мінних полів та обстрілів перевищила всі очікування, втрати людей і техніки були надто великі, багато бійців вперше переживали шок від бою і відходили на перегрупування, аби знову вступати в кривавий бій. Це був пекельний вогонь", – цитує видання Олега Сенцова, який був у цьому бою командиром взводу 47-ї бригади.

На четвертий день генерал Залужний побачив згорілу західну військову техніку, яка вкривала поле бою. Тут були й американські БМП "Бредлі", і німецькі танки "Леопард", і машини розмінування. Кількість загиблих і поранених підірвала бойовий дух. Один з військових сказав журналістам, що Залужний наказав своїм військам призупинити атаку.

Зброї було мало, і росіяни могли знищити її всю. Прорвати російську оборону масованою механізованою атакою за підтримки артилерійського вогню, без авіації, не вдалося. Так радили американські генерали.

Залужний побачив, що це не працює. Він дав наказ українським солдатам далі йти пішки невеликими групами по 10 людей. Це зберегло техніку і життя. Але тієї швидкості, на яку розраховували в Пентагоні, вже не могло бути. 

"Місяці планування зі Сполученими Штатами Америки були відкинуті того четвертого дня, - пише видання. - Замість майже 15 км у перший день українці за майже шість місяців, від червня,  просунулися приблизно на 19,3 км углиб і звільнили кілька сіл. Навіть Роботине вдалося звільнити далеко не за два дні, а Мелітополь все ще недосяжний. Загалом Україна повернула собі лише близько 200 квадратних миль (майже 518 кв км) території ціною тисяч загиблих і поранених та мільярдів доларів західної військової допомоги лише у 2023 році.", - пишуть журналісти. 

 Розбіжності між американським та українським командуванням 

WP пише, що солдат 47-ї бригади з позивним Джокер стверджує: американці не врахували наявність у росіян величезної кількості безпілотників, укріплень, мінних полів та іншого. Спочатку вони навіть не хотіли інтегрувати використання дронів у готові програми підготовки бійців. 

"Американська програма мала свої переваги, зокрема, поглиблену підготовку в холодну погоду і вміння коригувати артилерійський вогонь, але багато чого було відкинуто, коли полетіли справжні кулі. Американські інструктори не розуміють масштабу конфлікту з більш потужним ворогом. Нам довелося вдосконалювати тактику під час самого бою. Ми не могли використовувати її так, як нас вчили", - цитують журналісти Джокера. 

Крім того, WP пише, що у Пентагоні переконували Залужного і Зеленського зосередитись на одному напрямку наступу - південній осі. Але головнокомандувач ЗСУ був упевнений, що їх має бути кілька, щоб розтягнути росіян по лінії фронту. У цьому була головна розбіжність в плануванні контрнаступу. 

"Коли президента України під час зустрічі з генсеком НАТО наприкінці вересня запитали, чому його військові продовжують перекидати стільки сил на схід, а не на південь, Володимир Зеленський відповів, що якщо росіяни втратять схід, вони програють війну", -  пише видання. 

Більшість високопоставлених українських військових вважали, і  продовжують вважати тепер, що перекидання більшої кількості військ на одну ділянку фронту не призведе до прориву. І нові спроби росіян захопити Авдіївку підтвердили ці застереження українського командування, приходять до висновку журналісти WP. 

Нагадаємо, наприкінці листопада генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Україна здобула великі успіхи у своїй військовій кампанії 2023 року. Він заявив, що хоч фронт не дуже зрушив з місця, проте українцям вдалося завдати російським військам значних втрат. Він попросив не забувати, що на початку повномасштабної війни більшість прогнозувала швидку поразку України.

Днями президент України Володимир Зеленський заявив, що війна з росією зараз перебуває на новому етапі. Він назвав його стратегічною обороною. За його словами, літній контрнаступ ЗСУ не приніс бажаних результатів через постійну нестачу зброї та сухопутних сил. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube