Конклаву не вдалося обрати нового Папу Римського: панують інтриги та лобіювання

Наразі немає жодної ознаки консенсусу. Серед кардиналів з'явилися нові фаворити, які затьмарили попередніх, провалена й друга спроба обрати понтифіка

конклав ватикан
Конклав у Ватикані. Фото: Getty Images

У Ватикані триває другий день конклаву. У четвер, 8 травня, пройшло друге голосування кардиналів, які мають обрати наступника Папи Римського Франциска, але воно провалилося, як і перше. Повідомляється про інтриги та відвертий скандал між священнослужителями.

Як пише Politico, перше голосування у середу відбулося після бурхливого тижня, який викрив розбіжності у світовій Церкві. Після смерті Франциска кардинали збиралися у конференц-залі Ватикану на передконклавні зустрічі, які слугували можливістю лобіювати бажаних кандидатів, формувати виборчі блоки та знайомитися один з одним - те, що мало хто мав можливість зробити з тих пір, як покійний Папа скоротив регулярні зустрічі та збільшив кількість кардиналів.

Як повідомили Politico поінформовані джерела в середу, на останніх кількох загальних зборах дедалі більше підтримки здобував кандидат, який би зберіг політику Папи Франциска щодо толерантності до ЛГБТК+ спільноти та інших маргіналізованих груп, а, можливо, ще важливіше - надав більше автономії духовенству в країнах Глобального Півдня, де кількість вірян стрімко зростає. Втім видання не уточнює його імені.

Також вже з’явилися імена нових ймовірних фаворитів, хоча до них варто ставитися з обережністю, наголошує Politico. Серед них - мальтійський кардинал Маріо Ґрек, який очолював так звані синоди - дорадчі органи, покликані надати більше впливу у щоденному церковному управлінні мирянам, жінкам і невеликим периферійним церквам.

Інший можливий кандидат - кардинал Роберт Прево, американець, який служив як у Латинській Америці, так і в Римі. Його вважають потенційним "будівельником мостів" між протилежними таборами. Раніше цього тижня Прево виступив із промовою, в якій закликав до ширшої участі у виборі єпископів - зазвичай їх призначає Папа, - з боку місцевих єпископських конференцій. Це - одна з ключових вимог груп, які виступають проти зловживань у церковному середовищі, за словами одного з кардиналів, з яким спілкувалося Politico.

Натомість попередні фаворити "згасають". Серед них - Державний секретар Ватикану П'єтро Паролін, досвідчений ватиканський дипломат, який зумів об’єднати широку коаліцію духовенства, що виступало за реформаторський підхід до понтифікату - зі збереженням церковних інституцій, але без радикального розриву з курсом Франциска.

Несподівані повороти - звична справа під час конклаву. Наприклад, Джованні Анджело Беччу, колишній керівник адміністрації Святого Престолу, відмовився від участі в конклаві після того, як у 2023 році його визнали винним у справі про шахрайську схему з нерухомістю в Лондоні, здійснену за кошти Ватикану.

"Деякі епізоди більше нагадували комедію, ніж драму: за словами згаданого вище кардинала, один із кардиналів постійно не міг знайти своє місце на загальних зборах і щоразу сідав на інше. Залишається сподіватися, що кардиналам буде легше обрати нового Папу, ніж тому старому плутаному клірикові знайти свій стілець", - пише Politico.

Видання додає, що наразі жодної ознаки консенсусу немає: після першого голосування в середу в небо над Римом піднявся лише чорний дим. 8 травня над Сикстинською капелою знову з'явився чорний дим, який означає, що обрати нового Папу не вийшло. То була вже друга спроба, повідомляє Vatican News.

Конклав у Ватикані

У Ватикані у середу, 7 травня, розпочався таємний конклав. У цьогорічних виборах участь беруть рекордна кількість священнослужителів - 133 з 70 країн (минулого разу були 115 кардиналів з 48 країн).

7 травня пройшло лише одне голосування. Надалі кардинали можуть голосувати до чотирьох разів на день.

Після кожного голосування кардинали спалюють свої бюлетені. Чорний дим з димаря на даху каплиці означатиме безрезультатне голосування, тоді як білий дим і дзвін дзвонів сигналізуватимуть про те, що церква має нового лідера.

Для обрання Папи Римського потрібна підтримка двох третин присутніх кардиналів. Після цього протодиякон (старший кардинал) стане на центральному балконі базиліки Святого Петра та проголосить: Habemus papam - у нас є папа.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube