Компенсації українцям за зруйноване житло: коли можна отримати, як використати і оминути ризиків

Недоотриману частину компенсації можна буде отримати лише коштами, які росія виплатить репараціями

Компенсації українцям за зруйноване житло: коли можна отримати, як використати і оминути ризиків
За зруйноване житло українці отримають компенсації

Вже в травні в Україні набуде чинності закон про компенсації за нерухомість, знищену в ході бойових дій. Потерпілі отримають грошовий сертифікат, призначений для купівлі нового житла. Які квартири вони зможуть обрати за зруйноване житло і якої вартості – з’ясовував Інформатор.


Населений пункт і тип житла можна бути вибрати самостійно


До 17 травня органи місцевого самоврядування мають створити комісії при кожній громаді, аби допомагати людям, які звертатимуться по компенсацію. До Реєстру пошкодженого і зруйнованого житла, що визначає механізм компенсації, наразі приєдналися 600 громад, які формуватимуть свою автоматичну чергу заявників на отримання житлового сертифіката.

"Житловий сертифікат можна буде використати і на придбання житла на вторинному ринку або для інвестиції на первинному ринку. Держава передбачила в цьому випадку максимальну зручність для людей, щоби вони обрали саме той варіант, який для них є найзручнішим", - йдеться в роз’ясненні до Закону.

Слід звернути увагу, що українці можуть вибирати — отримати сертифікат на купівлю квартири чи будинку або грошову компенсацію, яку перекажуть на спецрахунок для фінансування будівництва. Граничного розміру компенсації немає.

Використати сертифікат можна протягом пʼяти років з дня його видачі, а відчужувати протягом 5 років, окрім успадкування, заборонено.
Якщо ціна житла буде вищою за суму, зазначену в сертифікаті, то недоотриману частину компенсації можна буде отримати лише коштами, які росія виплатить репараціями.

Подати заяву на отримання відшкодування можна через «Дію», Центр надання адмінпослуг, органи соцзахисту та через нотаріуса.

Скільки коштуватиме житло в різних містах України

Аналітики проаналізували всі квартири виставлені зараз на продаж у трьох містах — Києві, Львові та Одесі, та порахували залежність вартості житла від віку будинку.

Найменша ціна за квадратний метр спостерігається в усіх містах в так званих «хрущовках» і «панельках» , зведених з 1955-го по 90-ті. У Києві ціна за метр такого житла буде в діапазоні 40-49 тисяч гривень, у Львові — близько 36-43 тисячі грн, в Одесі в середньому 28-34 тисячі грн за метр.

"З урахуванням значно меншого розміру квартир в таких будинках, приблизно 50 метрів в середньому, це буде найдоступнішим варіантом житла", - вважають аналітики.

Також вони назвали ціни на ті квартири, які сім’ї зможуть собі дозволити в спальному районі, в будинках панельної забудови, у квартирах, що вимагають максимум лише косметичного ремонту і вже придатні до житла.

У Києві квартира на 50-60 метрів, 2-3 окремі кімнати в будинку в типовому спальнику забудови 60-80 років, в середньому коштує 2.1-2.7 мільйони гривень. У Львові це в середньому 2,1–2,5 млн грн, а в Одесі 1,5–1,6 млн грн.

В Одесі в сучасних будівлях продається 14 000 квартир, що майже як в Києві. У Львові сучасного житла на вторинці зараз всього 1,5 тисячі квартир.

На первинці серед пропозицій забудовників інвестувати у будівництво ціни за квадратний метр в новобудові Києва становлять 48 000 грн (без змін), у Львові 46 200 грн (+1200 за місяць), в Одесі 38 000 грн (дешевше на 1500).

Чи є ризики в компенсаційних сертифікатах за зруйноване житло

Все залежить від чіткого відпрацювання механізму роботи закону. Але вже сьогодні експерти виділили як плюси, так і мінуси.

"Великим плюсом є неможливість обміняти сертифікат на гроші, а лише витратити його виключно на придбання нового житла, та неможливість продажу нерухомості протягом 5 років. Це має значно знизити ризики корупції з сертифікатами. Окремо відзначу плюсом, що купівля нового житла не обмежується географією та самою формою житла. Так люди зі зруйнованих регіонів зможуть обрати собі майбутнє в інших містах чи селищах. І вибір не обмежується лише варіантом придбання квартири, це може бути й приватний будинок, або ж інвестиція в будівництво", - вважає маркетинг-директор ЛУН Денис Суділковський. 

Також експерт назвав ризики. За словами Суділковського, окрім визначення справедливої суми компенсації, однією з найскладніших частин буде частина з доведенням права власності чи безпосередньо параметрів знищенного житла.

"Багато документів не було оцифровано в реєстрах і, ймовірно, були втрачені на тимчасово окупованих територіях", - сказав він.

Раніше ми писали, що за різними оцінками, рівень попиту на новобудови в Україні становить лише 30-40% від рівня лютого 2022 року. Житла на вторинному ринку теж не стали купувати більше. Однак після відносної нормалізації роботи енергосистеми України та у зв’язку з настанням весни на ринку спостерігається незначне пожвавлення. У якому стані зараз ринок нерухомості – в огляді Інформатора.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube