Коляда - від'їжджає: як святкувати Водохрещенський вечір та Хрещення Господнє - традиції та звичаї

Читать на русском

У Водохрещенський вечір в гості треба ходити тільки з кутею, а на Водохреще - прийнято пірнати в ополонку.

Читать на русском
Хрещення, коляда, колядки, свято, Новий рік, корисні поради
Ряджені колядники - востаннє на зимові свята - ходять по хатах у вечір перед Хрещеням (Водохрещам).

У Водохрещенський вечір в гості треба ходити тільки з кутею, а на Водохреще - прийнято пірнати в ополонку.

Вечір 5 січня за новим православним календарем є Водохрещенським вечором, який здавна має свої традиції. Ще його називають Хрещенським святвечором, насиченим обрядами та пісною трапезою. 

Як наші пращури святкували Водохрещенський вечір

Вважається, що цього дня Коляда - "від'їжджає на білих конях", тож в різних регіонах України було прийнято проводжати її - малюнками дерев, коней, людей та возів на віконних рамах. Подекуди "виписували Коляду" - на вікнах і дверях крейдою малювали по три хрести. Заходячи в чужу хату зі свічкою, хрестились, а головний убір тримали під рукою. В гості в цей вечір не ходили без куті. 

А ще цього вечора, так би мовити, прощалися з Колядою до наступної зими! Останній раз ходили селами ряджені, стукали до господарів та колядували. Після цього усі разом з колядниками чи сім'єю сідали вечеряти. Обрядова трапеза у Водохрещенський святвечір завжди проходила за звичаями "колядних" - святкових вечерь. Тобто господині готували пісні страви.

Меню колядної вечері 

Святкову вечерю у святхрещенський святвечір називали "голодною кутею". Неодмінною стравою цієї трапези були кутя, млинці, вівсяний кисіль. 

Східні слов'яни також обов'язково варили страви з гороху або бобів, узвар із сухофруктів, пекли млинці та хліб. За вечерею повторювалися деякі різдвяні звичаї:

  • запрошували "мороз" або "вовка" на вечерю,
  • підкидали до стелі першу ложку куті,
  • запалювали свічку "для мертвих",
  • відкладали частину з кожної страви - для душ предків.

Молодь у хрещенську ніч проводила останню святкову вечірку з піснями, ворожіннями та іншими розвагами.

Зимові святки в цей період добігають кінця, і з ними - страшні вечори, коли "нечисть чаклує". Щоб позбутися нечисті, в богоявленську ніч напередодні Хрещення натовп молодих хлопців верхи на конях носився по всіх дворах, бив мітлами і батогами по всіх темних кутах і закутках із заклинаннями, криком та вереском. 

Це потужне свято для усіх віруючих, якому приділяли достантньо уваги!
Хрещення або Водохреще - це потужне свято для усіх віруючих, якому приділяли достатньо уваги, тому воно має красиві багаті традиції!

Як зустрічати Хрещення Господнє

Щоб "побачити" Хрещення Господнє ставили чашу з водою і дивилися, чи вода колихнеться опівночі. Якщо опівночі вода колихнулася, то бігли дивитись "розгорнуті небеса" і загадувати бажання. При цьому говорили: "Побачиш спалахи - проси хоч царства небесного. Все здійсниться!"

Опівночі ходили на річку, джерело, колодязь набрати води, буцімто цілющу, - нею оберігали оселю цілий рік, її ставили на покуті. У чистому полі набирали білого снігу, а ранком вмивалися ним. Особливо це робили дівчата, адже це мало зберігати і посилювати їхню вроду: щоб "без білила - білими бути, без рум'яна - рум'яними".

Також вважалося, що снігова лазня - краси додає, хворобу з тіла жене. У снігу напередодні Хрещення прали полотна, аби ті виганяли хвороби. 

Коли святкувати Водохреще 2024

Водохреще або Йордан, або Хрещення Господнє є третім і останнім великим святом у різдвяно-новорічному циклі, присвяченому Ісусу Христу.

За церковними канонами, коли Божий син досяг 30-річного віку, то прийняв хрещення від Івана Хрестителя в річці Йордані. Саме цю подію християни відзначають кожного року. За новим церковним календарем православні віряни відзначають Водохреще - 6 січня. У 2024 році Водохреще припадає на суботу. 

Раніше цього дня відзначали Святвечір напередодні Різдва. За старим юліанським календарем Водохреще було 19 січня. 

Довідка. З 1 вересня 2023 року Православна церква України перейшла на новий церковний календар - новоюліанський. Це означає, що всі неперехідні свята, тобто з фіксованою датою, тепер відзначають на 13 днів раніше. За новим церковним календарем у другому місяці зими випадає кілька важливих церковних дат.

Занурюватись в ополонку - давній звичай цього свята!
Занурюватись в ополонку - давній звичай цього свята!

Традиції українського Водохреща - багаті

Водосвяття

Це основна і найважливіша традиція свята. Вона полягає в освячуванні води. Для цього на річці із льоду вирубують хрест і пірнають в ополонку. Після короткої служби священник освячує воду опусканням в неї срібного хреста.

Християни вірять, що така вода має багато корисних, лікувальних властивостей. Наші предки зберігали її впродовж року і вживали при різних потребах, наприклад, при лихоманці або головному болю, змазували хворі місця, лікували дитячий переляк, окроплювали домівки, зрошували поля під час посіву.

Купання в ополонці

Найбільш яскравою традицією Водохреща залишається, звісно ж, купання в ополонці. Багато людей переконані, що на Йордана вода набуває особливих властивостей, відбувається очищення душі і тіла, людина стає ближчою до Бога. 

А от прати, ворожити, важко працювати чи дарувати надто дорогі подарунки на Водохреща - не прийнято!

Як правильно пірнати в ополонку на Водохреща, аби не захворіти

  • Знайдіть місце з перевіреним дном.
  • Зніміть металеві прикраси та зробіть зарядку, перш, ніж пірнати. 
  • Не занурюйтесь одразу із головою.
  • Перебувайте у воді не довше 3-5 секунд. 
  • Розітріться рушником після купання.
  • Закрийте голову після купання, одягніть рукавиці.
  • Рухайтесь і пийте теплий чай з термоса. 
  • Не пийте алкоголь перед пірнанням, після - також не бажано!

Пам'ятайте! Долучатися до хрещенських купань можна лише цілком здоровим людям. Крім того, не слід купатися вагітним жінкам, а також дітям до 6 років. За старшими дітьми слід пильно стежити дорослим.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.