Коли воєнкоми мають право на силове затримання військовозобов'язаного: відповідає солдат ТЦК

Спроби затримання вважатимуться незаконними, якщо не виконано дві умови

затримання ТЦК, затримання поліція
Співробітники ТЦК можуть затримати людину, якщо вона у розшуку і якщо з воєнкомами чергує поліція

Співробітники ТЦК можуть зробити силове затримання військовозобов'язаного лише за двох умов. Перша умова -  якщо людина перебуває у розшуку за порушення правил військового обліку. Друга - якщо у складі групи перебувають представники поліції.

Про це в інтерв'ю "Суспільному" заявив солдат Полтавського військкомату Олександр Мацько. Військовий зазначив, що в решті випадків "людина тебе може послати, розвернутися та піти", і більше нічого військові з ТЦК не можуть зробити.

Нагадаємо, речник Міноборони Дмитро Лазуткін визнав, що співробітники ТЦК "не отримують задоволення", колі роздають повістки на вулицях, бо "чують неприємні речі на свою адресу". Але, за його словами, коли українці виконають усі наведені вимоги щодо оновлення даних, потреби роздавати повістки на вулицях більше не буде.

 

Коли затримання є законним?

Якщо громадянин не порушував правила військового обліку, затримувати його силою ніхто не може. Про це розповів адвокат, офіцер юстиції ЗСУ Євген Филипець.

Доставляти військовозобов’язаного до ТЦК можна лише тоді, коли він вчинив порушення правил військового обліку. І такі повноваження мають лише працівники поліції. Правоохоронці (не воєнкоми) можуть затримати вас, якщо: 

  • ви вчинили адміністративне чи кримінальне правопорушення: неявка на виклик до військкомату, несвоєчасне подання в обліковий орган відомостей про зміну місця проживання, освіти, місця роботи й посади, порушення порядку проходження навчальних зборів тощо;
  • при перевірці документів у вас виявили розбіжності у військово-обліковому документі та даних, які містяться в Єдиному державному реєстрі військовозобов'язаних;
  • ви перебуваєте в розшуку;
  • при перевірці у вас відсутні військово-облікові документи;
  • ви відмовляєтеся від повістки у присутності поліції.

В усіх інших випадках затримання не є законним. Тим паче незаконними є будь-які насильницькі дії стосовно вас (побиття, заламування рук, погрози, псування майна тощо).

"Військовозобов’язаного, який має військово-обліковий документ та оновив свої дані, не перебуває у розшуку та не є порушником правил військового обліку не мають права затримувати ні за яких обставин. Єдиний варіант, який можна застосовувати щодо нього – вручення повістки", - резюмує юріст.

Інциденти з ТЦК

Дії співробітників ТЦК, які затримують громадян на вулицях та блокпостах (у народі це прозвали словом "бусифікація"), часто викликають обурення у людей і призводять до конфліктів. За версією військових, вони у цих випадках завжди діють згідно із законом (а якщо що, валять усе на російські спецслужби), але громадяни не завжди з цим згодні.

Наприклад, у Ковелі на Волині вдень 3 серпня місцеві мешканці вийшли на масові протести. Причиною стали дії співробітників місцевого ТЦК. Вони затримали трьох молодих людей на Шацькому блокпосту. В них відібрали телефони, документи та ключі від автомобіля.

А у Хмельницькому суд у липні ухвалив виправдувальний вирок чоловікові, який нібито погрожував ножем співробітникам ТЦК, прийнявши їх за грабіжників. У суді з'ясувалося, що троє військкомів вискочили з бусика і погналися за чоловіком, а він дістав ножа, щоб відбитися від нападників. При цьому працівники ТЦК не представилися і взагалі невідомо, чи виконували вони під час погоні свої обов'язки, чи це була їхня приватна ініціатива.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube