Колекціонував перемоги та уникав важкої риторики: в Британії написали про справжню причину відставки Кулеби

Парламент України розпочав найбільшу перестановку в уряді після повномасштабного вторгнення РФ. Західні ЗМІ назвали причини звільнень очільника МЗС Кулеби та заступника голови ОП Шурми

Шурма, Камбін, Кулеба
Ростислава Шурму та Дмитра Кулебу звільнили з обійманих посад

В Україні продовжують найбільші кадрові перестановки в уряді після початку повномасштабного вторгнення Росії. Зокрема, вже звільнили близько десяти міністрів. До того ж їм уже знайшли заміну. Одними з найрезонансніших стали звільнення голови МЗС Дмитра Кулеби та заступника голови Офісу Президента Ростислава Шурми.

Парламент звільнив голову Міністерства закордонних справ України Дмитра Кулебу 5 вересня. Його доля була фактично вирішена ще у квітні, коли його потенційного наступника Андрія Сибігу перевели з Офісу Президента на посаду заступника міністра. Однак, тоді відставка Кулеби стала на паузу через "тиск з боку Державного департаменту США". Наразі ж, у зв'язку з виборами в США, цей тиск зменшився, пише британський журнал The Economist. Видання вказує на те, що Кулеба не завжди поділяв "грубу та емоційну риторику" свого керівництва, через що в адміністрації президента України виникли нарікання, що Кулеба уникає "брудної" роботи.

Чому звільнили Кулебу

Як пише The Economist, напруженість між президентом Володимиром Зеленським та його вже ексміністром закордонних справ зросла з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році. До цього моменту кар'єри обох чоловіків розвивалися паралельно.

У 2019 році Зеленський вивів Кулебу з відносної невідомості, спочатку призначивши його віцепрем'єр-міністром, а згодом міністром закордонних справ. Кулеба, що відрізнявся своєю інтелігентністю і має звички, "які нагадували більше Гаррі Поттера, ніж Джона Леннона, заслужив повагу серед іноземних дипломатів у Києві та за кордоном", додає видання.

Проте його витончена дипломатія не завжди збігалася з "грубою та емоційною риторикою Зеленського". В Офісі президента є скарги, що Кулеба уникав "брудної роботи". Як сказав один з депутатів президентських партії, "Кулеба просто любив колекціонувати перемоги, не розуміючи, що потрібно для досягнення результату".

У Polotico теж не обійшли тему кадрових змін в українському уряді. Видання представило свою версію причин відставки Дмитра Кулеби. Там акцентували на конфлікті з головою Офісу Президента Андрієм Єрмаком, а також на прямих зв'язках Кулеби з американськими політиками. За словами анонімного колишнього високопосадовця України, вже ексголова МЗС мав налагоджені контакти з американськими чиновниками, зокрема з державним секретарем США Ентоні Блінкеном. Це створювало напругу в Офісі президента, оскільки, за його словами, "канцелярія президента не могла дозволити залишити канал зв'язку, за який не була впевнена, що це людина з їхнього кола".

Politico також додає, що комунікацією з Білим домом займаються Єрмак і Умеров, які у липні відвідали Вашингтон. Зокрема, джерела в Офісі президента стверджують, що за останній рік Кулеба не зробив суттєвих кроків для просування українсько-американських відносин чи отримання військової допомоги, натомість зосередився на просуванні своєї нової книги.

Звільнення Шурми

Як пише видання, саме тиск з боку США призвів до відставки заступника голови ОП Ростислава Шурми. Олександр Камишин, міністр стратегічних галузей промисловості, ймовірно, візьме на себе частину обов'язків Шурми. Рада вже прийняла рішення про його звільнення з обійманої посади.

Додамо, що журналісти видання "Наші гроші" разом з експертами провели розслідування, яке виявило можливу участь Ростислава Шурми у схемах венчурної оптимізації податків. В розслідуванні показано, що схеми можуть дозволяти зменшення податкових зобов'язань на сотні мільйонів гривень. За даними журналістів, Шурма може бути причетним до скандалу, що стосується оптимізації сплати податків.

Журналіст та співзасновник видання "Наші гроші" Юрій Ніколов вважає, що звільнення Ростислава Шурми було питанням часу, оскільки його довіра в Офісі Президента поступово зменшувалася.

Ще кілька місяців тому стало очевидно, що позиції Шурми ослабли, і вже на початку літа обговорювалося його можливе відставлення. Ніколов додав, що з того моменту стало ясно — Шурма фактично готувався до виходу з державної служби та планував повернення до приватного бізнесу.

Журналіст вважає, що ситуація на Банковій ставала все більш напруженою, а сам Шурма, ймовірно, почав втрачати підтримку. Важливим фактором стало те, що підлеглий Шурми, міністр енергетики Герман Галущенко, почав отримувати більше автономії й здатність розв'язувати питання безпосередньо в Офісі президента, що зменшило роль Шурми в системі. Це призвело до того, що Шурма став менш важливим гвинтиком у державній машині та зрештою був усунений, резюмував Ніколов.

Сам же Шурма не сказав, чому його звільнили. Проте, каже, що про це можна написати книгу.

"Про причини рішення говорити поки що зарано. Вони лежать не всередині України. Настане час після нашої перемоги, коли можна буде розповісти про це докладніше. Впевнений, буде дуже цікава книга", - написав він у Фейсбуці.

Чи зміниться щось в Україні після кадрових чисток і навіщо взагалі вони потрібні

Журнал The Economist вважає, що міністерські зміни навряд чи матимуть значний вплив на уряд або ситуацію на фронті. Натомість ці зміни можуть свідчити про подальшу консолідацію влади навколо впливового голови адміністрації президента Володимира Зеленського Андрія Єрмака (водночас  політолог Ігор Рейтерович вважає, що без чинного президента у голови ОП немає перспектив у політиці).

У Polotico вважають, Володимир Зеленський задумав кадрові перестановки у зв'язку зі зниженням популярності свого уряду (нагадаємо, згідно з серпневим опитуванням президенту довіряє вже менше половини українців).

"Усі дії нинішньої влади говорять про систематичну централізацію влади президентом і його офісом. Цей шквал відставок урядовців зараз говорить про серйозну кризу управління в країні", - приводить видання слова депутата від партії "Європейська солідарність" Іванна Климпуш-Цинцадзе. 

Politico додає, що перестановки в Кабінеті міністрів викликали значну негативну реакцію. Видання пише, що Зеленського обвинувачують в спробі консолідувати владу навколо своєї адміністрації, що підтверджується критикою з боку опозиційних діячів, зокрема, представників партії Петра Порошенка "Європейська Солідарність". Вони звинувачують президента в тому, що він все частіше призначає на ключові посади людей зі свого вузького кола союзників.

Хто кого замінить у Кабміні

Дмитра Кулебу на посаді Міністра закордонних справ замінить Андрій Сибіга, який наразі обіймає посаду заступника міністра закордонних справ і раніше був заступником голови Офісу президента. Замість нього в ОП працюватиме Ірина Верещук (яку 5 вересня з другої спроби Рада таки звільнила).

Олексій Кулеба, нинішній заступник Офісу президента, займе пост віцепрем'єр і міністра інфраструктури та регіональної політики. Ольга Стефанішина залишиться на посаді віцепрем'єр з євроінтеграції та додатково стане міністром юстиції.

Микола Точицький, заступник Керівника Офісу Президента, обійме посаду міністра культури та інформаційної політики. Він займатиметься посиленням боротьби з дезінформацією.

Герман Сметанін стане міністром стратегічних галузей промисловості, Наталія Калмикова — міністром ветеранів. Віталій Коваль (голова Держмайна) обійме посаду міністра аграрної політики та продовольства. Світлана Гринчук стане міністром екології та природних ресурсів (замість Руслана Стрільця).

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube