Експерти пояснили, в кого можуть забрати соціальні виплати ВПО
Є випадки, коли переселенців можуть позбавити соціальних виплат. Йдеться про фінансову допомогу для ВПО. Експерти пояснили, на що треба звернути увагу, щоб не скасували виплати.
Як передає РБК-Україна, прокоментував ситуацію координатор напрямку юридичної допомоги БФ "Право на захист" Віталій Чорненький. Він пояснив, що скасувати виплати можуть, якщо громаду, де проживали переселенці, викреслять з відповідного списку (перелік регіонів затверджують в уряді). Проте якщо в переселенця непридатне або зруйноване житло, то виплати не скасують. Однак в цьому випадку потрібно надати документи з підтвердженням руйнування житла.
При цьому фахівець пояснив, що виплати мають і ВПО від 24 лютого 2023 року, і ВПО, які станом на 1 березня отримували щомісячні соціальну допомогу. Проте на практиці важливі також індивідуальні фактори.
"Факт надання виплат не залежить від того, чи є у вас відкритий ФОП або від того, чи ви працюєте, і чи отримували ви раніше інші види соціальної допомоги", - пояснили експерти.
Водночас діти ВПО мають право на виплати: за словами експерта, якщо дитина народилася в переселенців, то батьки можуть оформити й на неї довідку ВПО. Це стосується родин, які після 24 лютого 2022 року перемістилися з населеного пункту в районі воєнних (бойових) дій або окупації.
Виплати можуть скасувати, якщо ВПО відсутні за місцем проживання. Соцслужба може перевіряти, чи дійсно переселенці живуть за адресою, яку вказали в заявці на допомогу. Якщо ж після перевірки виявлено відсутність переселенця за місцем обліку і він протягом 10 календарних днів не прибув до органу соціального захисту населення, то виплату можуть скасувати вже з наступного місяця.
У випадку, якщо ВПО виїхали за кордон, теж можуть скасувати соціальну допомогу. Проте важливо зазначити, що йдеться саме про переїзд на постійне проживання або тривале знаходження в іншій країні.
"Довідка (ВПО) скасовується, а виплати припиняються на підставі інформації про тривалу відсутність особи за місцем проживання (понад 60 днів). Також якщо після перевірки виявлено відсутність переселенця за місцем обліку ВПО і він протягом 10 календарних днів не прибув до органу соціального захисту населення, то виплати припиняються", – розповів координатор напрямку юридичної допомоги БФ "Право на захист" Віталій Чорненький
В Україні хочуть перевіряти безробітних щодо обґрунтованості виплат матеріального забезпечення. Такий законопроєкт на обговорення виставило Міністерство економіки. Зазначається, що особу, яка вставатиме на облік як безробіття, будуть перевіряти за допомогою інформації з реєстрів Мінфіна, Мін'юста, ПФУ тощо. У випадку необхідності розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат здійснюватиметься шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників. Порушників можуть змусити повернути соціальну допомогу державі.
Водночас у застосунку "Дія" в тестовому режимі вже можна подати заявки на отримання фінансової допомоги за зруйноване житло. Подати заявки зможуть власники житла, яке було зруйноване внаслідок війни. Поки нововведення стартувало в Київській області.
"Після бета-тестування послуга стане доступною для інших населених пунктів, а незабаром і для майна, що має співвласників. Працюємо над розширенням послуги для майна на тимчасово окупованій території України", - пояснили українцям.
Нагадаємо, раніше експерти пояснювали, чи можна отримувати виплату на дитину, яка народилася в родині ВПО.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.