Кого в Україні можуть звільнити від мобілізації — законопроєкт

Читать на русском

Через нестачу фахівців певних професій перелік звільнених від мобілізації хочуть розширити

Читать на русском
Кого в Україні можуть звільнити від мобілізації — законопроєкт

Через нестачу фахівців певних професій перелік звільнених від мобілізації хочуть розширити

На сайті парламенту зареєстрований законопроєкт №7726, яким пропонують звільнити від мобілізації вихователів дитсадків і спортивних тренерів. Згідно з пояснювальною запискою, звільнення надаватимуть, якщо чоловіки працюють у цих закладах за основним місцем роботи не менше ніж на 0,75 ставки. Таке рішення пропонують ухвалити через нестачу цих кадрів навіть у мирний час.

Для цього пропонують внести зміни до статті 23 закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» і розширити перелік осіб, які не підлягають призову. Зміни пропонують внести і до статті 26 закону «Про військовий обов’язок та військову службу», що дасть можливість за власним бажанням тренерам звільнитися з військової служби і повернутися до роботи.

Нагадаємо, що раніше Верховна Рада звільнила від мобілізації учнів та педагогів професійно-технічних училищ. Для цього викладачі мають працювати у відповідному закладі освіти за основним місцем роботи. Разом із тим, вони повинні займати свою посаду щонайменше на 0,75% ставки. Тобто ті, хто працює «на півставки» під закон не підпадають.

Як звільнитися

Підставами для звільнення з військової служби під час воєнного стану є:

  • у разі досягнення граничного віку перебування на військовій службі (60 років, а для осіб вищого офіцерського складу — 65);
  • на підставі висновку військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку («обмежена придатність», або «непридатність у мирний час, обмежена придатність у воєнний час» не є підставою);
  • у зв’язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду, яким призначено покарання у виді позбавлення волі, обмеження волі або позбавлення військового звання;
  • через такі сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати службу):
  • виховання дитини з інвалідністю віком до 18 років;
  • виховання дитини з тяжкими захворюваннями (наприклад, ураження нервової системи, вроджені вади розвитку, орфанні захворювання, онкологія, дитячий церебральний параліч, психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня);
  • виховання дитини, яка потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги;
  • необхідність здійснення постійного догляду за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка) на підставі висновку медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії, третьою особою, яка за вказаними висновками потребує такого догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть його здійснювати, особою з інвалідністю I або ІІ групи;
  • необхідність здійснення опіки над особою з інвалідністю, визнаною судом недієздатною;
  • вагітність;
  • декретна відпустка для військовослужбовців-жінок;
  • виховання дитини (дітей) віком до 18 років у разі, якщо другий з подружжя також проходить службу;
  • самостійне виховання дитини (дітей) віком до 18 років.

Контрактники, які є іноземцями або особами без громадянства, можуть розірвати контракт за власним бажанням. Про це пише Юридична сотня.

Мобілізовані та призвані резервісти, на відміну від контрактників, також можуть звільнитися, якщо:

  • у них є дружина (чоловік) з інвалідністю;
  • один із батьків (своїх чи дружини/чоловіка) є особою з інвалідністю I чи II групи.

Військовослужбовці строкової служби матимуть змогу звільнитися після оголошення президентом демобілізації. Деякі строковики можуть звільнитись і без оголошення демобілізації, наприклад:

  • непридатні до військової служби за висновком військово-лікарської комісії;
  • у разі виникнення в них права на відстрочку чи звільнення (див. статті 17, 18 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу») внаслідок зміни сімейних обставин;
  • у зв’язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду, яким призначено покарання у виді позбавлення волі.

Мобілізація в Україні

Вас можуть мобілізувати, якщо ви є громадянином України і вам від 18 до 60 років. Наразі військовозобов'язаними є тільки чоловіки та жінки певних професій.

Важливо уточнити, що сьогодні немає необхідності мобілізувати всіх. Закон надає умови, за яких це може статися. Шукають представників певних спеціальностей на заміщення певних посад, наприклад: IT-фахівці, які можуть бути операторами БПЛА.

В першу чергу мобілізували ветеранів російсько-української війни, адже вони є оперативним резервом. Так сталося ще на початку повномасштабного вторгнення.

Мобілізують всіх до кінця дії воєнного стану.

Інформатор писав про законопроєкт щодо додаткових підстав звільнення з військової служби під час воєнного стану для багатодітних чоловіків.

Олена Скобцева

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.