Президент США побудував свою політику щодо РФ на обережності: незрозуміло, на що розраховує український лідер - Новини України
Президент України Володимир Зеленський їде до США, щоб спонукати американського президента Джо Байдена до рішучих дій. Україна хоче отримати від чинного американського лідера не лише дозвіл на удари ATACMS по Росії, а й запрошення до НАТО. Це, за даними французького видання Le Monde, ключова теза "плану миру" Зеленського.
Оглядачка видання Сільвія Кауфман вважає, що український президент, сподіваючись прискорити закінчення війни, прагне переконати президента США вжити рішучих заходів і дати Києву можливість розпочати переговори з позиції сили.
При цьому у Le Monde нагадують, що Байден, як людина часів холодної війни, упевнений, що вступ України до Альянсу призведе до Третьої світової. Тому він дотримується думки, що України треба допомагати помірковано, уникаючи ескалації.
Тому не зовсім зрозуміло, чому б Байден змінив свій підхід саме зараз та на що сподівається український лідер. Оглядачка видання припустила, що Зеленському дала надію заява радника Білого дому з національної безпеки Джейка Саллівана про те, що американський президент хоче протягом часу, що залишився в нього до кінця каденції, поставити Україну на краще для перемоги становище.
Як пише Le Monde, Зеленський не хоче, щоб йому нав'язували якісь примусові рішення. Саме у зв'язку з цим він розробив "мирний план" та "план перемоги", які планує представити президенту Джо Байдену, двом кандидатам – Дональду Трампу та Камалі Гарріс – та Конгресу. За словами обізнаного джерела, "мирний план" має призвести до відновлення миру. Другий план спрямований на те, щоб зробити Україну сильнішою після досягнення мирної угоди.
Цікаво, що після саміту НАТО у Вашингтоні (липень 2024 року) Зеленський визнав, що Україну не запросять до вступу до НАТО до закінчення війни. Але тепер, мабуть, вирішив іти ва-банк. У липні український лідер говорив, що Україна на саміті "набула максимуму, який могла отримати", а запрошення до НАТО та членство "Україна отримає швидко, як тільки закінчиться війна". Він також нагадав, що для запрошення потрібне консолідоване рішення всіх членів НАТО.
Виходить, до інавгурації нового президента США (20 січня 2025 року) Зеленський планує і закінчити війну, і отримати запрошення до НАТО. З іншого боку, якщо "план перемоги" слідує за "мирним планом", як стверджує французьке видання, то незрозуміло, навіщо в ньому потрібен дозвіл на удари ATACMS по Росії, коли війна вже припиниться
Нагадаємо, що адміністрація Байдена ознайомилася з планом перемоги України. У США вважають, що цей план робочий і "може спрацювати", заявила постійний представник США в ООН Томас-Грінфілд під час пресконференції на початку 79 Генеральної Асамблеї ООН, повідомляє "Голос Америки". Вона високо оцінила план перемоги, який розробив Київ.
14 вересня німецька газета Bild повідомила, що її журналісти нібито дізналися деталі плану перемоги, з яким президент Володимир Зеленський планував поїхати до США у вересні й представити його Джо Байдену, Камалі Гарріс та Дональду Трампу. Ключовими пунктами цього плану, за свідченнями ЗМІ, стали дозвіл на удари вглиб Росії, а також замороження війни на окремих ділянках фронту. Радник президента України з питань комунікацій Дмитро Литвин 15 вересня спростував цю інформацію.
У інтерв'ю CNN, оприлюдненому в той день, Зеленський розповів, що його план перемоги включає кілька пунктів - чотири основні плюс один, який буде потрібен після війни: "Мова про безпеку. Мова про геополітичне положення України. Мова про дуже сильну військову підтримку, яка має бути доступною для нас. І про те, що ми маємо вільно вирішувати, як використовувати ту чи іншу річ. Йдеться про рішення щодо економічної підтримки, але які, гадаю, будуть цікавими".
За словами радника керівника Офісу Президента Сергія Лещенка, план перемоги матиме в собі дозвіл, зокрема від США, бити далекобійною зброєю вглиб території РФ.
Нагадаємо, Зеленський виступить на Генасамблеї ООН 25 вересня. Загальні дебати розпочнуться на день раніше - 24 вересня. Тоді ж і з промовою виступить президент США Джо Байден. Одним з основних питань, які обговорюватимуть на Генасамблеї, буде можливість використання Україною далекобійної зброї, наданої західними країнами, для ударів по цілях на території Росії.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.