За словами Кулеби, Китай займає у війні особливу позицію і бачить її з точки зору своїх стратегічних інтересів
Україна шукає можливості поліпшити відносини з Китаєм та Індією, є певні зміни. Поки що в цих країнах відсутні українські посли. Міністр зовнішніх справ Дмитро Кулеба запевняє, що над цим працюють.
Про це він розповів у інтерв'ю BBC Україна. Кулеба пояснив відсутність послів України у Китаї, Індії. Наразі в Китай є кандидати, проте "процес ще не запущений, але орієнтовне розуміння є". На посаду посла в Індії кандидата ще немає.
Індія поважає кордони, суверенітет держав і міжнародне право. Однак вони не зменшили співпрацю з росією, і навіть почали вперше закуповувати багато російської нафти, взяли попри війну участь у військових навчаннях з росією (у вересні 2022 року). Кулеба пояснив, що відбувається.
"Непрості дискусії з Індією на різних рівнях. Є два основних канали комунікації. Президент говорив з прем'єром Нарендрою Моді, але робочі канали комунікації — це завдання МЗС, а керівник ОП Андрій Єрмак спілкується з радником з питань нацбезпеки прем'єр-міністра Індії. Непрості розмови — загалом дружні і позитивні, але тема нафти є найбільшим подразником в наших відносинах. Що стосується зброї, то Індія має багато того, що потрібно Україні, але при цьому займає стриману позицію. Що стосується співробітництва з росією, то нафту вони купують, навчання проводять, але окремі серйозні стратегічні проєкти у сфері закупівлі російських озброєнь і спільного виробництва російських озброєнь згортаються", - пояснив Кулеба.
Він наголосив, що в Індії продовжують балансувати. Однак наша країна буде поступово працювати, щоб перетягнути їх на правильний бік історії.
За словами Кулеби, Китай займає у війні особливу позицію і бачить її з точки зору своїх стратегічних інтересів. А з іншого боку — з точки зору себе як однієї з ключових держав світу, постійного члена РБ ООН.
"Якщо скласти таку табличку, де будуть плюси з точки зору наших інтересів, і мінуси, то в результаті кількість цих плюсів і мінусів буде приблизно однаковою. Ми звісно працюємо над тим, щоб позиція Китаю дрейфувала в бік більш проукраїнський", - наголосив Кулеба.
Кулеба розповів, скільки разів за рік повномасштабної війни Зеленський спілкувався з Сі Цзіньпіном. Він особисто привітав главу держави з днем народження.
"Діалог з Китаєм з початку війни відбувався на рівні міністрів закордонних справ. Щодо голови КНР Сі Цзіньпіна — було листування між лідерами. Між іншим, Сі Цзіньпін став першим лідером у світі, який офіційним листом, це така особлива дипломатична практика, привітав президента з днем народження. Такі дипломатичні жести на рівні лідерів відбуваються, але змістовний діалог з самого початку війни вівся на рівні міністрів. В нас були і телефонні розмови, були особисті зустрічі", - додав Кулеба.
Він також зазначив, що Україна наразі не очікує, що Китай братиме більшу участь на боці росії у цій війні. За словами Кулеба, наша країна бачить динаміку у китайсько-американських відносинах.
"І ми вдячні США за те рішення, про які ви згадали. Була важлива зустріч між Байденом і Сі Цзіньпіном, зараз готується важливий візит держсекретаря Ентоні Блінкена до Китаю, я наразі не бачу передумов, щоб позиція Китаю почала схилятися в більш російський бік", - резюмував Кулеба.
26 грудня 2022 Зеленський провів телефонну розмову з прем’єр-міністром Індії Нарендрою Моді. Він розраховує на участь Індії у реалізації української формули миру. Глава держави подякував за гуманітарну допомогу та підтримку в ООН. Наприкінці грудня путін та Сі Цзіньпін провели онлайн-зустріч. Глава Кремля чекає його в Москві весною 2023 року. Пекін готовий розширювати "стратегічне партнерство" з рф. Їхня телефонна розмова наприкінці року, перші переговори після особистої зустрічі Сі і путіна в Узбекистані у вересні, підкреслює залежність Москви від Пекіна, що поглиблюється.
Раніше ми писали, чому Пекін відвертається від росії. Крім того, Сі Цзіньпін приїде до путіна на річницю початку війни в Україні
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.